- Swarovski to nie tylko biżuteria zdobiona kryształami. Marka stoi także za produkcją żyrandoli, lornetek i teleskopów.
- Kryształy Swarovskiego pojawiły się także w słynnych hollywoodzkich scenach.
- Do dziś nikt nie odkrył składu błyszczących kryształów.
Od paryskich scen mody po amerykańskie domy jazzowe – sukienki i biżuteria wysadzane kryształami Swarovskiego odzwierciedlają popularność austriackiej marki rodzinnej. Wizją Daniela Swarovskiego było stworzenie „diamentu dla każdego”. Udało mu się, a kosztowny wygląd polerowanych szklanych kryształów zdobył wielu fanów. Fragmenty prawie 130-letniej historii Swarovskiego fascynują i zaskakują dzisiejszy świat. Część z nich postanowiliśmy przedstawić w poniższym artykule.
Treść artykułu
Swarovski chciał zostać skrzypkiem, ale brakowało mu talentu i cierpliwości
Założycielem marki Swarovski jest czeski producent szkła artystycznego Daniel Swarovski. Choć dorastał w otoczeniu bogatej tradycji cięcia szkła, pragnął zostać muzykiem. Skrzypce nie były mu jednak przeznaczone i z braku talentu i cierpliwości ostatecznie zawiesił je na gwoździu. Studiował szklarstwo artystyczne. Własną szlifierkę do szkła opatentował w 1892 roku. Energię do jej napędu czerpał z alpejskiej rzeki Inn.
Pierwszy była szarotka alpejska, później łabędź
Marka Swarovski pojawiła się na rynku w 1895 roku. Cztery lata później do nazwy dodano pierwsze logo. Jednak to nie był majestatyczny łabędź, który prezentuje dziś biżuterię Swarovskiego. W logo pojawił się kwiat, szarotka alpejska jako symbol Austrii, alpinizmu i czystości. Kryształ w stylu vintage z tym logo jest nadal bardzo cenny.
Swarovski produkuje lornetki
Swarovski to nie tylko błyszcząca biżuteria, wystawne żyrandole i ekskluzywna moda. Już w pierwszej połowie XX wieku marka założyła spółkę zależną Swarovski Optik. Firma zajmuje się produkcją lornetek, lunet celowniczych i teleskopów. Jej przyrządy optyczne cieszą się ogromną popularnością ze względu na wysoką jakość i precyzję.
Kryształy Swarovskiego „występowały” także w Hollywoodzie
Kryształy Swarovskiego zagrały na złotym ekranie obok, a lepiej mówiąc, na ciałach znanych aktorek. Marilyn Monroe miała na sobie kolczyki Swarovskiego w komedii „Mężczyźni wolą blondynki”. Sarah Jessica Parker miała na sobie błyszczącą sukienkę z kryształami Swarovskiego w „Seksie w wielkim mieście”, a Audrey Hepburn miała na sobie małą opaskę z kryształami Swarovskiego w „Śniadaniu u Tiffany’ego”.
Merilyn Monroe zaśpiewała dla prezydenta Kennedy’ego w sukni z kryształów Swarovski
Kiedy Marilyn zaśpiewała kontrowersyjną piosenkę Happy Birthday Mr. President w Madison Square Garden w 1962 roku miała na sobie prowokacyjną przezroczystą sukienkę wysadzaną ponad 2500 kryształami Swarovskiego. To właśnie ten moment zapoczątkował falę wątpliwości co do relacji Marilyn Monroe i prezydenta Kennedy’ego oraz spekulacji na temat ich związku.
Choinka Centrum Rockefellera co roku ozdabiają kryształy Swarovskiego
Co roku piękna gwiazda migocze na czubku choinki w pobliżu Centrum Rockefellera. Firma Swarovski od lat projektuje i produkuje je na tę okazję. Ostateczna kryształowa gwiazda ważyła około 250 kg, została ozdobiona 25 000 kryształów i mierzyła 3 m.
Kryształy Swarovski zdobią także Wielki Meczet Szejka Zayeda
Trzeci co do wielkości meczet na świecie dominuje w centrum Abu Zabi. Wnętrze fascynującego budynku zdobi siedem monumentalnych żyrandoli różnej wielkości wykonanych z kryształów Swarovskiego. W sumie te klejnoty zawierają miliony idealnie wyciętych kawałków szkła. Największy z nich uważany jest nawet za największy żyrandol na świecie.
Sekret kryształów Swarovski
Choć kryształy Swarovskiego istnieją na rynku już od kilkudziesięciu lat, ich skład wciąż pozostaje wielką tajemnicą. Kryształy szklane powstają z piasku, kwarcu i innych minerałów. Nikt jednak nie wie, jaki jest dokładny skład idealnie wypolerowanego błyszczącego szkła. Firma Swarovski Crystal nadal jest w rękach potomków Daniela Swarovskiego, a rodzina skrupulatnie chroni swoje dziedzictwo.