Jak wybrać odpowiednią długość łańcuszka i naszyjnika

Bransoletka damska
Facebook
LinkedIn

Styl biżuterii, kolor i rodzaj metalu, kształt wisiorka, cena. Długość łańcuszka to jeden z wielu istotnych parametrów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze naszyjnika. Jego właściwy dobór ma istotny wpływ nie tylko na możliwość łączenia biżuterii z ubraniami, ale także na całościowy efekt wizualny naszyjnika na dekolcie. Dlatego w poniższym artykule poprowadzimy Cię przez wybór długości łańcuszka, abyś mógł wybrać taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i pomysłom.

Treść artykułu

Standardowe długości łańcuszków dla kobiet

Łańcuszki i naszyjniki sprzedawane są w kilku standardowych długościach. Zanim udasz się do sklepu jubilerskiego lub zajrzysz do e-shopu, warto wiedzieć, do jakiego obszaru sięgają poszczególne długości łańcuszków dla kobiet:

 • łańcuszek o długości 35 cm: noszony jest jako naszyjnik typu choker, szczelnie otula szyję
 • łańcuszek o długości 40 cm: owija się wokół szyi jak okrągły kołnierz tuż nad obojczykiem
 • łańcuszek o długości 42 cm: owija się wokół szyi na górnej krawędzi obojczyka
 • łańcuszek o długości 45 cm: kończy się na wysokości obojczyka
 • łańcuszek o długości 50 cm: sięga poniżej obojczyka
 • łańcuszek o długości 55 cm: kończy się tuż nad piersiami
 • łańcuszek o długości 60 cm i więcej: noszony jako długi naszyjnik kończący się na wysokości piersi lub poniżej

W ofercie najczęściej znajdziesz łańcuszki i naszyjniki damskie o długości 42-55 cm. Przypominamy, że powyższe dane dotyczą kobiet o przeciętnej sylwetce. Panie o większym obwodzie szyi powinny zatem preferować dłuższe modele.

Standardowe długości łańcuszków dla mężczyzn

Wybór łańcuszka męskiego jest nieco łatwiejszy, ponieważ w tym segmencie nie ma długich naszyjników ani obcisłych chokerów.

 • łańcuszek o długości 45 cm: przylega do szyi, bardziej odpowiedni dla szczuplejszych mężczyzn
 • łańcuszek o długości 50 cm: sięga do obojczyka (najczęściej spotykany rozmiar dla przeciętnej męskiej sylwetki)
 • łańcuszek o długości 55 cm: sięga poniżej obojczyka
 • łańcuszek o długości 60 cm: sięga powyżej mostka

Jak wybrać najbardziej odpowiednią długość łańcuszka

Oczywiście ważne jest, aby wybierać łańcuszki i naszyjniki zgodnie z proporcjami i rysami ciała. Tylko w ten sposób można uzyskać wymarzony magiczny efekt biżuterii na dekolcie. Co należy wziąć pod uwagę?

Długość łańcuszka według obwodu szyi

W zasadzie jest to najważniejszy parametr wpływający na dobór odpowiedniego łańcuszka. Zalecamy zmierzenie obwodu szyi za pomocą miarki krawieckiej. Pomiar odbywa się w jednej płaszczyźnie tuż przy skórze, bez nadmiernego dokręcania. Jeśli do zmierzonego obwodu dodamy 5 cm, otrzymamy idealny rozmiar naszyjnika typu choker. Jeżeli chcemy kupić łańcuszek lub naszyjnik z zawieszką należy doliczyć około 10 cm do obwodu szyi. Dzięki temu łańcuszek elegancko zakończy się na wysokości obojczyka.

Długość łańcuszka według wzrostu

To zależy od Twojego wzrostu, jak bardzo będzie Ci odpowiadać wybrana długość łańcuszka. Niższe i szczuplejsze kobiety powinny z reguły wybierać krótsze łańcuszki i naszyjniki, sięgające do poziomu obojczyka. Jeśli masz do 165 cm, preferuj łańcuszki o maksymalnej długości 50 cm. Panie o średnim wzroście, czyli od 165 do 170 cm, mogą sobie pozwolić na dowolną długość łańcuszka i zawsze będą wyglądać idealnie. Podobnie wyższe kobiety, powyżej 170 cm, mają wolną rękę w doborze naszyjników, ale szczególnie długie naszyjniki będą na nich wyglądać znacznie lepiej niż na niższych kobietach.

Długość łańcuszka według typu sylwetki

Obowiązuje ogólna zasada: tam, gdzie umieścisz biżuterię, zwrócisz na siebie uwagę otoczenia. W przypadku naszyjników centralnym punktem będzie miejsce, w którym kończy się łańcuszek, a zaczyna wisiorek. Należy o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniej długości łańcuszka, aby przyciągnąć wzrok wszystkich do swoich zalet.

O ile panie o mniejszym biuście mogą preferować dłuższe i cienkie łańcuszki lub efektowne, warstwowe naszyjniki o różnej długości, o tyle większe kobiety z wydatnym biustem powinny raczej unikać długich naszyjników. Nie pasują do nich i sprawiają wrażenie chaosu. Przyciągniesz uwagę na swoje atuty w okolicy klatki piersiowej za pomocą łańcuszka kończącego się poniżej obojczyka lub tuż nad piersią.

Długość łańcuszka według typu twarzy

Choć dobrze dobrane kolczyki są ważniejsze ze względu na proporcje twarzy, to jednak odpowiednia długość łańcuszka również potrafi zrobić bardzo efektowne wrażenie. Przy wyborze trzymaj się następującego klucza:

 • okrągła twarz: unikaj bardzo krótkich łańcuszków i chokerów
 • owalna twarz: masz wolną rękę w wyborze długości łańcuszka
 • podłużna twarz: preferuj krótsze modele łańcuszków i naszyjników
 • twarz w kształcie serca: chokery i krótkie naszyjniki pasują do Ciebie

Wskazówka na zakończenie: Jeśli nie jesteś pewien długości łańcuszka, wybierz model regulowany, który zapewnia swobodę w obszarze mocowania. Efektywnie możesz dostosować końcową długość do swoich potrzeb o kilka cm.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top