Biżuteria według miesiącu urodzenia: Które kamienie szlachetne pasują do Ciebie?

Dowiedz się, która biżuteria współgra z Twoim znakiem zodiaku
Facebook
LinkedIn

Popularność kamieni szlachetnych sięga czasów starożytnych, a przypisywane im właściwości mają tradycyjne znaczenie historyczne. Jednak kamienie szlachetne swoje miejsce w jubilerstwie zawdzięczają przede wszystkim wyjątkowym właściwościom estetycznym. Ich piękno tkwi w kolorze, połysku, czystości i trwałości. Kamień szlachetny staje się w ten sposób wyjątkowym skrzyżowaniem magicznej mocy natury i estetycznej doskonałości. Oryginalny sposób takiego połączenia reprezentują tak zwane urodzeniowe kamienie szlachetne. Czy masz już biżuterię z kamieniem szlachetnym należącym do Twojego miesiącu urodzenia?

Treść artykułu

Tradycyjne kontra współczesne urodzeniowe kamienie szlachetne

Oryginalna lista urodzeniowych kamieni szlachetnych ma swoje korzenie w Polsce i sięga XVI wieku. Następnie w 1912 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Jubilerów opublikowało tzw. nowoczesną listę kamieni szlachetnych, która nieznacznie różni się od tradycyjnej. Uważa się, że jubilerzy robili to, aby ułatwić tworzenie biżuterii według współczesnych gustów.

Historyczne znaczenie urodzeniowego klejnotu szlachetnego

Już starożytne cywilizacje wierzyły, że kamienie szlachetne mają wyjątkową moc i przynoszą niezwykłą wartość ich posiadaczom. Najczęściej przypisywano im ochronę zdrowia, mienia, bogactwa, korzyści w postaci szczęścia lub ogólnego dobrobytu. Tradycyjnie każdy miesiąc w roku kojarzony był z jednym kamieniem szlachetnym. Pierwotnie nazywano je „kamieniami miesięcznymi” i ludzie nosili je jako talizmany w określonym miesiącu. Wierzyli, że zwiększa to ich magiczną moc. Później kamienie miesięczne przekształciły się w obecne urodzeniowe kamienie szlachetne, którym przypisuje się większą moc, gdy są noszone przez osobę połączoną z tym samym miesiącem.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi według miesiącu urodzenia: Znajdź swój kamień szlachetny

Niezależnie od tego, czy wierzysz w ich magiczną, naturalną moc, czy też reprezentują one dla Ciebie wyjątkowy urok estetyczny, biżuteria z kamieniami szlachetnymi według miesiącu urodzenia może mieć niezwykłą wartość osobistą. Dlatego cieszą się dużą popularnością jako prezenty z okazji urodzin, znaczących rocznic i osiągnięć życiowych, a także chrztów i narodzin dziecka.

Styczeń: Biżuteria z granatem

Chociaż granat jest tradycyjnie kojarzony z kolorem czerwonym, w jubilerstwie wykorzystuje się również granaty fioletowe, pomarańczowe, zielone i żółte. Granat jest kamieniem ochronnym i jest również używany jako symbol miłości i witalności. Bardzo efektownie prezentuje się włożony w wisiorek na złotym naszyjniku lub w delikatne złote kolczyki.

Styczeń: Biżuteria z ametystem

Typowym kolorem ametystu jest fiolet, ale poszczególne odcienie przechodzą od jasnofioletowego do fioletowo-czerwonego. Pierwotnie ametyst był kojarzony z rodziną królewską. Dziś przypisuje się mu także moc duchową i uzdrawiającą. Ametyst osadzony w biżuterii z białego złota lub w srebrnych wisiorkach daje subtelny i bardzo jednoczesny efekt.

Marzec: Biżuteria z akwamarynem

Nazwa akwamarynu wzięła się od koloru wody morskiej. Jego odcienie wahają się od jasnoniebieskiego do niebiesko-zielonego. Jest kamieniem ochronnym, kojarzonym jednocześnie ze szczęściem małżeńskim i wyższym intelektem. Ponieważ jest zawsze jasny, wygląda bardzo świeżo i lekko, pasuje szczególnie do biżuterii srebrnej i biżuterii z białego złota.

Kwiecień: Biżuteria z diamentem

Najlepszy kamień szlachetny ze wszystkich kamieni szlachetnych, ceniony na całym świecie za swoje piękno i czystość. Diamenty są w większości bezbarwne, ale zdarzają się również diamenty niebieskie, czerwone lub ciepłe żółte. Symbolizują siłę i nieskończoną miłość, dlatego też stanowią integralną część obrączek ślubnych. Dzięki swojej czystości dobrze komponują się z metalami szlachetnymi o zimnych i ciepłych barwach. Obok pierścionków z diamentami, chyba najpopularniejsze są damskie naszyjniki z diamentowymi zawieszkami.

Maj: Biżuteria ze szmaragdem

Kamień urodzeniowy majowych dzieci słynie z pięknego zielonego koloru i jest jednym z najbardziej poszukiwanych kamieni szlachetnych. Symbolizuje inteligencję, wspomaga efektywne myślenie, przypisuje się mu także działanie lecznicze. Pięknie komponuje się szczególnie ze złotą biżuterią. Kolczyki ze szmaragdami są niezwykle popularne i mogą rozjaśnić twarz osoby noszącej.

Czerwiec: Biżuteria perłowa

Choć tradycyjne białe perły wydają się czyste, eleganckie, a nawet luksusowe, obecnie nie są już jedynym wyborem. Coraz większą popularnością cieszą się ich warianty kolorystyczne, od odcieni czerni i szarości po pastelowe barwy. Perły swoją delikatnością symbolizują niewinność, czystość i mądrość. Białe perły doskonale komponują się z każdym metalem. Szczególnie pięknie wyglądają osadzone w delikatnych naszyjnikach i kolczykach.

Lipiec: Biżuteria z rubinem

Rubin zaliczamy do najpopularniejszych tradycyjnych kamieni szlachetnych, wśród których wyróżnia się olśniewającą czerwoną barwą. Symbolizuje jednocześnie siłę fizyczną, wytrzymałość i równowagę. Dzięki ciepłym refleksom pięknie komponuje się z biżuterią wykonaną z żółtego i różowego złota. Najczęściej można go znaleźć w wisiorkach, ale pierścionki z rubinem również wyglądają bardzo oryginalnie.

Sierpień: Biżuteria z oliwinem

Nowoczesny kamień szlachetny o wyjątkowej barwie od zielonej do żółtozielonej należy do osób urodzonych w sierpniu. Jest to kamień ochronny, który, jak wierzono, chronił noszącego, zwłaszcza przed niebezpieczną nocy. W porównaniu do zielonego szmaragdu oliwin wygląda jaśniej i delikatniej, pasuje do srebrnej biżuterii i kawałka białego złota.

Wrzesień: Biżuteria z szafirem

Chociaż szafiry występują w różnych odmianach kolorystycznych, tradycyjny niebieski szafir należy do osób urodzonych we wrześniu. Jest to ochronny kamień szlachetny, któremu przypisuje się również potężne właściwości lecznicze i duchowe. Dzięki swojej kolorystyce szczególnie efektownie prezentuje się oprawiony w srebrne wisiorki i biżuterię z białego złota.

Październik: Biżuteria z opalem

Opale to bardzo delikatne urodzeniowe kamienie szlachetne, każdy jest wyjątkowy. Wyróżniają się mieszanką błysków kolorów, które zmieniają się z kamienia na kamień i w zależności od warunków oświetleniowych. Symbolizują światło, magię i szczęście, przypisuje się im także działanie lecznicze, wpływające zwłaszcza na oczy i wzrok. Opale są bardzo wszechstronne. O ile w biżuterii z żółtego złota mogą wyglądać nieco retro, tak oprawione w białe metale mogą sprawiać wrażenie lekkości i nowoczesności.

Listopad: Biżuteria z cytrynem

Jak sama nazwa wskazuje, cytryn wyróżnia się pięknym jasnożółtym do pomarańczowego kolorem. Ten pozytywny kamień jest symbolem szczęścia, działa przeciwstresowo, a także przypisuje się mu właściwości lecznicze, szczególnie w odniesieniu do żołądka i zdrowego snu. Cytryn osadzony w żółtym złocie wygląda pięknie i szlachetnie, ale swoją jasną barwą pięknie i łatwo współgra z białymi metalami. Bardzo popularne są wisiorki z cytrynem.

Grudzień: Biżuteria z niebieskim topazem

Osoby urodzone pod koniec roku mają wpisany w swoje przeznaczenie piękny niebieski kamień szlachetny, którego odcienie przechodzą od jasnoniebieskiego, przez stalowoniebieski, aż po turkusowy. Niebieski kamień szlachetny symbolizuje bogactwo i przypisuje się mu mistyczną zdolność przyciągania złota. Pięknie prezentuje się w zestawie z naszyjnikami z białego złota, idealnie sprawdzi się w połączeniu z kolczykami z topazem.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top