Hodowane i naturalne: Co decyduje o cenie pereł?

Czy wiesz, jak wyceniane są perły?
Facebook
LinkedIn

Królowe wśród klejnotów. W biżuterii perły są synonimem elegancji, wyrafinowania i doskonałego, ponadczasowego piękna. Należą do najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych kamieni szlachetnych wszechczasów. Jednak kwoty na metkach z cenami naszyjników z pereł i innych eleganckich klejnotów często znacznie się od siebie różnią. Wahają się one od setek, do tysięcy, a nawet milionów złotych za najbardziej ekskluzywne modele. Wciąż mówimy o prawdziwych perłach. Co zatem decyduje o cenie pereł i ile są warte Twoje?

Treść artykułu

Jak rodzi się perła: Naturalne kontra hodowane

Pomimo różnic cenowych, zarówno perły naturalne, jak i hodowlane to prawdziwe klejnoty. Powstają jako produkt ostryg i perłoródek zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej.

Proces narodzin perły jest dokładnie taki sam w przypadku pereł hodowlanych i naturalnych. Różnica polega jedynie na bodźcu zewnętrznym. W przypadku pereł naturalnych takim bodźcem jest najczęściej ziarenko piasku lub pasożyt przedostający się do perłoródki. Następnie ostryga zaczyna wydzielać masę perłową, którą warstwami pokrywa obcą cząstkę. Natomiast perły hodowlane powstają dzięki ingerencji człowieka. Hodowcy celowo wprowadzają substancje drażniące do perłoródek, najczęściej do tkanki innej ostrygi, w celu stymulacji naturalnego wzrostu perły.

Dziś perły naturalne są niezwykle rzadkie, wręcz wyjątkowe. Większość biżuterii perłowej jest obecnie wykonywana wyłącznie z pereł hodowlanych. Jest to również powód, dla którego perły naturalne są potencjalnie znacznie droższe niż ich hodowlane odpowiedniki. Na ceny pereł wpływa jednak szereg innych czynników.

Czynniki determinujące cenę pereł

Na ostateczną cenę pereł największy wpływ ma ich jakość. Obecnie istnieje system oceny według 7 czynników, który jest ustalany przez Amerykański Instytut Gemologiczny (GIA). Czynniki te ostatecznie odzwierciedlają nie tylko cenę perły, ale także jej piękno.

Rozmiar perły

Większe perły są zazwyczaj droższe, ponieważ ich tworzenie trwało dłużej. Rozmiar perły mierzy się w milimetrach, a każdy dodatkowy milimetr zwiększa wartość perły.

Grubość warstw masy perłowej

Perła składa się z pojedynczych warstw masy perłowej. Im grubsze są te warstwy, tym perła jest trwalsza i wyższej jakości, a przez to cenniejsza.

Blask perły

Perły wyższej jakości i droższe mają ostry i jasny połysk. Tańsze perły są zazwyczaj bardziej matowe. Połysk jest często najbardziej preferowanym czynnikiem przy ustalaniu ceny pereł, ponieważ decyduje o pięknie biżuterii perłowej.

Kształt perły

Perły mogą mieć różne kształty zbliżone do okrągłej symetrii. Najrzadsze są idealnie okrągłe klejnoty. Jednak wielu jubilerów i kolekcjonerów bardziej ceni nieregularne, tzw. perły barokowe, właśnie ze względu na ich niepowtarzalność.

Jakość powierzchni perły

Jakość powierzchni wskazuje na obecność niedoskonałości na powierzchni perły, takich jak plamy lub smugi. Najrzadsze i najdroższe są perły o doskonałej powierzchni.

Zgoda pereł

Zgoda jest czynnikiem determinującym cenę samej biżuterii perłowej. Mówi, jak dobrze perły są dopasowane pod względem kształtu, rozmiaru, połysku, koloru lub jakości powierzchni. Im większe dopasowanie poszczególnych kamieni szlachetnych, tym droższy jest damski naszyjnik lub inny klejnot.

Jakie są ceny poszczególnych rodzajów pereł?

Różne rodzaje pereł i ich ceny

Kolejnym czynnikiem znacząco wpływającym na cenę biżuterii jest rodzaj pereł. Wyróżniamy perły słodkowodne i morskie.

Ceny pereł słodkowodnych

Perły słodkowodne są na ogół tańsze. Powód jest prosty: podczas gdy na perłoródce morskiej rośnie tylko jedna, najwyżej dwie perły, podczas jednego cyklu wzrostu ostrygi słodkowodne mogą wyhodować do 50 pereł. Średnia cena perły słodkowodnej waha się od 140 do 230 złotych.

Ceny pereł morskich

W zależności od miejsca uprawy pereł morskich wyróżniamy:

  • morskie perły Akoya
  • perły tahitańskie
  • perły z Morza Południowego

Za najbardziej egzotyczne uważa się perły tahitańskie, które wyróżniają się ciemnym kolorem. Nazywa się je również czarnymi perłami, a ich ceny wahają się średnio od 1130 do 3000 złotych.

Perły Akoya to klasyczne białe perły morskie. Uprawia się je w Japonii i Chinach, a ich ceny wahają się średnio od 450 do 1350 złotych.

Perły z Morza Południowego uprawiane są w wodach Australii, Indonezji i Filipin. W porównaniu do pereł Akoya są rzadsze, głównie ze względu na swój rozmiar. Ceny pereł w tym przypadku wahają się od 900 do 2030 złotych.

Ciekawostka na zakończenie: Najdroższą perłę świata odkrył filipiński rybak w morzach wyspy Palawan. Mierzyła niesamowite 66 cm, a jej wartość kształtuje się obecnie na poziomie 100 milionów dolarów.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top