- Biżuteria Cartier pojawiła się w filmach Debbina 8, Szlachetne towarzystwo, Panowie wolą blondynki lub Piękna i bestia.
- Najwyższa cena aukcyjna za biżuterię Cartiera wynosiła 30 335 698 dolarów. Był to pierścionek z osadzonym barmańskim rubinem.
- Marka Cartier skupia się nie tylko na biżuterii, ale również na zegarkach naręcznych i perfumach.
Kreatywność, wolność i perfekcja. Najważniejsze wartości słynnego domu jubilerskiego obecnie charakteryzują również styl produktów tej marki. Oprócz luksusowej biżuterii Cartier skupia się na zegarkach naręcznych i perfumach. Wybierają je rodziny królewskie, celebryci i światowi potentaci. Biżuteria Cartier i kultowe czerwone pudełka pojawiły się nawet na srebrnym ekranie. Przyjrzymy się bliżej historii marki, która zasłużyła sobie na przydomek „Król jubilerów, jubiler krółów”.
Treść artykułu
Historia marki Cartier
Historia domu jubilerskiego Cartier zaczęła się w 1847 roku. Wówczas 28-letni Louis Francois Cartier właśnie zakończył naukę w warsztacie jubilerskim i od razu założył własny biznes. Przejął warsztat swojego mistrza Adolpha Picarda w Paryżu i zaczął pilnie pracować nad jego rozwojem. Administrację wówczas przejął jego syn Alfred. Chociaż ojciec Alfreda przygotowywał królewskie projekty dla francuskich arystokratów, o światowy sukces marki Cartier zasłużyło się trzech synów Alfreda – Louis, Pierre i Jacques.
Alfred przejął kierownictwo w firmie Cartier w 1874 roku. Odniósł już sukcesy u krajowych bogaczy, więc marzył o globalnym imperium. Dlatego jego synowie pojechały do Nowego Jorku, Londynu i Rosji, aby rozwinąć rodzinny biznes i stworzyć nowe możliwości biznesowe. W ten sposób dom jubilerski zaczął produkować luksusową biżuterię dla światowych arystokratów. Do jego zwolenników należeli: Rockefeller, Ford czy król Edward VII.
Słynne Cartier Santos i inne osiągnięcia Louisa Cartiera
Zegarki Santos to jedno z największych osiągnięć marki. Był to pierwszy w historii zegarek naręczny. Został zaprojektowany w 1904 roku Louise Cartier za namową jego przyjaciela, pilota Alberta Santos-Dumonta, który skarżył się Cartierowi na nieporęczność wówczas używanych zegarków kieszonkowych podczas pilotowania samolotu. Cartier zaprojektował dla niego praktyczny płaski zegarek naręczny, obecnie znany jako Santos.
Louise był bardzo kreatywną osobą i podczas jego pracy w domu jubilerskim powstało i zostało wprowadzonych na rynek kilka słynnych produktów. Do najbardziej popularnych należy kultowa kolekcja zegarków Tank oraz bransoletki Cartier Love, które cieszą się popularnością do dziś.
Teraźniejszość marki Cartier
Rodzina Cartier była właścicielem marki do 1964 roku. Obecnie luksusowy dom jubilerski jest jednym z największych sprzedawców biżuterii na świecie i posiada ponad 300 filii w 125 krajach. Co dwa lata wydaje nową kolekcję, której wprowadzenie na rynek jest zawsze dużym wydarzeniem. Wspomnimy choćby kolekcję biżuterii Klejnoty Nilu, której pokaz wprowadzający odbił się w Nowym Jorku. Pokaz odbył się w stylu Egiptu, dekoracja zawierała między innymi prawdziwą piramidę i prawdziwe pawie.
Najsłynniejsza biżuteria Cartier
Nazwisko Cartier jest jednym z najbardziej znanych w branży jubilerskiej i zegarmistrzowskiej. Luksusowa globalna marka szczyci się wysokiej jakości biżuterią, która nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale niektóre modele nawet ukrywa pewną historię.
Naszyjnik krokodyl Marie Félix
Słynny naszyjnik Felix składa się z dwóch krokodyli, z których jeden posiada 1 023 żółtych diamentów i drugi 1 060 szmaragdów. Marka Cartier wyprodukowała go w 1975 roku pod zamówienie słynnej meksykańskiej aktorki Marie Félix.
Kolekcja Tutti Frutti
Kolorowa kolekcja biżuterii Tutti Frutti jest inspirowana Indiami. To tutaj Jacques Cartier kupował w dobrych cenach rubiny, szafiry i szmaragdy z pięknymi motywami kwiatowymi. Warsztaty w Paryżu zasymilowali je następnie do nowego stylu biżuterii. Oszałamiającym modelem był przepiękny naszyjnik hinduski, który w 1936 roku został zamówiony przez dziedziczkę firmy Singer, Daisy Fellowes.
Cartier Trinity Ring
Słynny pierścionek Cartiera, który składa się z trzech połączonych obrączek, symbolizujących nieskończoność miłości. Po raz pierwszy został wyprodukowany w 1924 roku. Od tego czasu miała go na swojej ręce księżniczka Diana czy Nicole Kidman.
Broszka Panter
Jeanne Toussaint, jedna z najsłynniejszych projektantek firmy Cartier, była wielką miłośniczką kotów. Pracując w domie jubilerskim zaprojektowała wiele biżuterii z motywem kota w kontekście designu Cartier. Jednym z modeli była słynna broszka Panter, którą nosiła Wallis Simpson, małżonka Edwarda VII.
Cartier Red Box
Chociaż w tym przypadku nie jest to biżuteria, kultowe czerwone pudełka należą do sygnatur luksusowego jubilera. Biżuteria Cartier pakowana jest w nie już od pierwszych lat istnienia marki. Być może zobaczyłeś je w filmie Panowie wolą blondynki. Od 2009 roku pudełka są produkowane z materiałów ekologicznych bez zastosowania tworzyw sztucznych.
Ciekawostki na temat marki Cartier
- Alfred Cartier był pierwszym jubilerem, który zastosował platynę do produkcji biżuterii. Wkomponował ją do klejnotów Garland Style v roku 1847.
- Angielski król Edward VII nazwał Louisa Cartiera Jubilerem królów i królem jubilerów.
- Design kultowej bransoletki Cartier Love został zainspirowany średniowiecznymi pasami cnoty.
- Szpitale w Nowym Jorku posiadają śrubokręty Love, za pomocą których w nagłych przypadkach można zdjąć biżuterię Cartier, ew. słynną bransoletkę z Cartier z nadgarstku pacjentów.