Biżuteria Cartier: Król jubilerów, jubiler królów

Biżuteria Cartier należy do najbardziej znanych na świecie
Facebook
LinkedIn

Kreatywność, wolność i perfekcja. Najważniejsze wartości słynnego domu jubilerskiego obecnie charakteryzują również styl produktów tej marki. Oprócz luksusowej biżuterii Cartier skupia się na zegarkach naręcznych i perfumach. Wybierają je rodziny królewskie, celebryci i światowi potentaci. Biżuteria Cartier i kultowe czerwone pudełka pojawiły się nawet na srebrnym ekranie. Przyjrzymy się bliżej historii marki, która zasłużyła sobie na przydomek „Król jubilerów, jubiler krółów”.

Treść artykułu

Historia marki Cartier

Historia domu jubilerskiego Cartier zaczęła się w 1847 roku. Wówczas 28-letni Louis Francois Cartier właśnie zakończył naukę w warsztacie jubilerskim i od razu założył własny biznes. Przejął warsztat swojego mistrza Adolpha Picarda w Paryżu i zaczął pilnie pracować nad jego rozwojem. Administrację wówczas przejął jego syn Alfred. Chociaż ojciec Alfreda przygotowywał królewskie projekty dla francuskich arystokratów, o światowy sukces marki Cartier zasłużyło się trzech synów Alfreda – Louis, Pierre i Jacques.

Alfred przejął kierownictwo w firmie Cartier w 1874 roku. Odniósł już sukcesy u krajowych bogaczy, więc marzył o globalnym imperium. Dlatego jego synowie pojechały do Nowego Jorku, Londynu i Rosji, aby rozwinąć rodzinny biznes i stworzyć nowe możliwości biznesowe. W ten sposób dom jubilerski zaczął produkować luksusową biżuterię dla światowych arystokratów. Do jego zwolenników należeli: Rockefeller, Ford czy król Edward VII.

Diamentowy naszyjnik od marki Cartier
Źródło: https://couturenotebook.com/

Słynne Cartier Santos i inne osiągnięcia Louisa Cartiera

Zegarki Santos to jedno z największych osiągnięć marki. Był to pierwszy w historii zegarek naręczny. Został zaprojektowany w 1904 roku Louise Cartier za namową jego przyjaciela, pilota Alberta Santos-Dumonta, który skarżył się Cartierowi na nieporęczność wówczas używanych zegarków kieszonkowych podczas pilotowania samolotu. Cartier zaprojektował dla niego praktyczny płaski zegarek naręczny, obecnie znany jako Santos.

Louise był bardzo kreatywną osobą i podczas jego pracy w domu jubilerskim powstało i zostało wprowadzonych na rynek kilka słynnych produktów. Do najbardziej popularnych należy kultowa kolekcja zegarków Tank oraz bransoletki Cartier Love, które cieszą się popularnością do dziś.

Teraźniejszość marki Cartier

Rodzina Cartier była właścicielem marki do 1964 roku. Obecnie luksusowy dom jubilerski jest jednym z największych sprzedawców biżuterii na świecie i posiada ponad 300 filii w 125 krajach. Co dwa lata wydaje nową kolekcję, której wprowadzenie na rynek jest zawsze dużym wydarzeniem. Wspomnimy choćby kolekcję biżuterii Klejnoty Nilu, której pokaz wprowadzający odbił się w Nowym Jorku. Pokaz odbył się w stylu Egiptu, dekoracja zawierała między innymi prawdziwą piramidę i prawdziwe pawie.

Najsłynniejsza biżuteria Cartier

Nazwisko Cartier jest jednym z najbardziej znanych w branży jubilerskiej i zegarmistrzowskiej. Luksusowa globalna marka szczyci się wysokiej jakości biżuterią, która nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale niektóre modele nawet ukrywa pewną historię.

Naszyjnik krokodyl Marie Félix

Słynny naszyjnik Felix składa się z dwóch krokodyli, z których jeden posiada 1 023 żółtych diamentów i drugi 1 060 szmaragdów. Marka Cartier wyprodukowała go w 1975 roku pod zamówienie słynnej meksykańskiej aktorki Marie Félix.

Kolekcja Tutti Frutti

Kolorowa kolekcja biżuterii Tutti Frutti jest inspirowana Indiami. To tutaj Jacques Cartier kupował w dobrych cenach rubiny, szafiry i szmaragdy z pięknymi motywami kwiatowymi. Warsztaty w Paryżu zasymilowali je następnie do nowego stylu biżuterii. Oszałamiającym modelem był przepiękny naszyjnik hinduski, który w 1936 roku został zamówiony przez dziedziczkę firmy Singer, Daisy Fellowes.

Cartier Infinity Ring

Cartier Trinity Ring

Słynny pierścionek Cartiera, który składa się z trzech połączonych obrączek, symbolizujących nieskończoność miłości. Po raz pierwszy został wyprodukowany w 1924 roku. Od tego czasu miała go na swojej ręce księżniczka Diana czy Nicole Kidman.

Broszka Panter

Jeanne Toussaint, jedna z najsłynniejszych projektantek firmy Cartier, była wielką miłośniczką kotów. Pracując w domie jubilerskim zaprojektowała wiele biżuterii z motywem kota w kontekście designu Cartier. Jednym z modeli była słynna broszka Panter, którą nosiła Wallis Simpson, małżonka Edwarda VII.

Cartier Red Box

Chociaż w tym przypadku nie jest to biżuteria, kultowe czerwone pudełka należą do sygnatur luksusowego jubilera. Biżuteria Cartier pakowana jest w nie już od pierwszych lat istnienia marki. Być może zobaczyłeś je w filmie Panowie wolą blondynki. Od 2009 roku pudełka są produkowane z materiałów ekologicznych bez zastosowania tworzyw sztucznych.  

Ciekawostki na temat marki Cartier

  • Alfred Cartier był pierwszym jubilerem, który zastosował platynę do produkcji biżuterii. Wkomponował ją do klejnotów Garland Style v roku 1847.
  • Angielski król Edward VII nazwał Louisa Cartiera Jubilerem królów i królem jubilerów.
  • Design kultowej bransoletki Cartier Love został zainspirowany średniowiecznymi pasami cnoty.
  • Szpitale w Nowym Jorku posiadają śrubokręty Love, za pomocą których w nagłych przypadkach można zdjąć biżuterię Cartier, ew. słynną bransoletkę z Cartier z nadgarstku pacjentów.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Torebki Guess

Jak wybrać torebkę krok po kroku

Na oficjalne i uroczyste okazje wybieraj mocniejsze torebki o mniejszych rozmiarach. Do noszenia na co dzień dobrze sprawdzą się większe torebki z dłuższymi paskami na

Scroll to Top