Najpopularniejsze rodzaje bransoletek damskich

Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje bransoletek damskich
Facebook
LinkedIn

Od bransoletek łańcuszkowych do noszenia na co dzień, eleganckich bransoletek z masy perłowej, po odważne bransoletki mankietowe. Bransoletki są częścią kobiecej garderoby od niepamiętnych czasów. Wiek najstarszego „modelu” szacuje się na 40 000 lat. Był wyprodukowany z zielonego kamienia i naukowcy odkryli go syberyjskiej jaskini. Nasze babcie nosiły bransoletkę jako element dekoracyjny, symbol statusu i element ochronny. A Ty jaką bransoletkę damską nosisz? Czy potrafisz zorientować się w ofercie i znaleźć model idealny dla Ciebie? Pomoże Ci nasz przegląd najpopularniejszych rodzajów bransoletek dostępnych obecnie na rynku.  

Treść artykułu

Damskie bransoletki łańcuszkowe

Łańcuszkowe bransoletki damskie są wykonane z metalowych elementów. Na design takich bransoletek ma duży wpływ rodzaj łańcuszka. Najpopularniejsze są klasyczne bransoletki z przeplatanymi owalnymi ogniwami. Konkurują z liniowymi i bizantyjskimi łańcuszkami. Do najczęściej używanych metali należy stal chirurgiczna, białe lub żółte złoto. Bransoletki łańcuszkowe nadają się do noszenie co dzień, do pracy oraz na mniej formalne okazje.

Damskie bransoletki z masy perłowej

Bransoletki z masy perłowej są uważane za bardzo delikatne, przyzwoite i eleganckie, odpowiednie nawet na uroczyste okazje. Klasyczna bransoletka z masy perłowej zawiera sznur pereł, w którym każdy element jest indywidualnie zawiązany dla większego bezpieczeństwa. Obok nich dużą popularnością cieszą się wielowarstwowe bransoletki z masy perłowej i modele o designie układające na przemian łańcuszek i perły. Zdecydowana większość biżuterii na rynku jest wykonana z tzw. pereł hodowlanych. Pojawiają się w różnych kolorach, z których najbardziej popularne są perły białego koloru, koloru kości słoniowej, różowego lub brzoskwiniowego koloru, ale również ciemne lub prawie czarne perły.  

Ciekawostka: W starożytnym Rzymie perły były uważane za symbol najwyższego statusu. Były tak cenione, że Juliusz Cezar uchwalił prawo zabraniające noszenia pereł przez każdego, kto nie przynależał do wyższej klasy.

Solidne bransoletki damskie

Solidne bransoletki damskie

Solidne bransoletki to sztywne bransoletki o przeważnie okrągłym designie. Nie posiadają zapięcia, są wsuwane na nadgarstek. Istnieją dwa rodzaje bransoletek – klasyczne zamknięte i otwarte, które są bardziej elastyczne i można je dostosować do szerszej gamy rozmiarów. Solidne bransoletki damskie można nosić samodzielnie lub warstwami. W zależności od preferowanego stylu, są noszone luźno na nadgarstku lub wyżej na ramieniu. W większości wykonane są z metali szlachetnych, ale w ofercie biżuterii damskiej znajdziesz również solidne bransoletki ze stali chirurgicznej, szkła lub drewna.  

Bransoletki damskie Charm

Bransoletki Charm są obecnie niezwykle popularne. Przeważnie mają design prostej łańcuszkowej bransoletki z zapięciem, którą można ozdobić koralikami, zawieszkami oraz innymi drobiazgami na karabińczykach, które czynią z niej magiczne akcesorium.  Dekoracje mogą mieć nawet znacznie osobiste lub kultowe znaczenie. Bransoletki Charm pozostawiają miejsce na Twoją kreatywność i wyrażenie samego siebie. Do popularnych dekoracji należą serduszka oraz inne symbole miłości, kwiaty, literki czy znaki zodiaku. Bransoletki Charm nadają się do noszenia na co dzień i są niezwykle popularne wśród młodzieży.  

Do popularnych bransoletek typu “charm” należą również bransoletki marki Pandora

Damskie bransoletki tenisówki

Nie daj się zwieść, nazwa nie charakteryzuje design biżuterii. Bransoletki tenisówki nie są modelami sportowymi odpowiednimi na korty. Wręcz przeciwnie, są to bardzo eleganckie i luksusowe klejnoty osadzane diamentami. Oczywiście większość bransoletek tenisówek dostępnych na rynku jest zdobiona tańszymi sześciennymi cyrkoniami lub innymi szlifowanymi kryształami. Są one symetrycznie osadzone do łańcuszka lub do solidnej metalowej konstrukcji. Bransoletki tenisówki uważane są za ponadczasową biżuterię, która nie traci łatami popularności.

Ciekawostka: Nazwa bransoletki tenisowej jest związana z nazwiskiem tenisistki Chris Evertowej, który podczas US Open w 1987 roku poprosiła o wyjątkową przerwę podczas meczu, aby znaleźć diamentową bransoletkę, która spadła jej z nadgarstka.

Bransoletki damskie z koralików

Bransoletki z koralików są bardzo podobne do bransoletek z masy perłowej, ale zamiast pereł wykonane są z plastikowych, szklanych, drewnianych lub kamiennych koralików o różnych kształtach, wielkości i kolorów. Mogą być zawieszone na sznurku, drucie, łańcuszku lub indywidualnie związane. Bransoletki z koralików mogą posiadać zapięcie, wiązanie lub są elastyczne, gotowe do włożenia na rękę. Tę bransoletki damskie nadają się na różne okazje w zależności od designu koralików.

Bransoletki damskie z koralików

Damskie bransoletki mankietowe

Bransoletki mankietowe to rodzaj otwartych solidnych bransoletek. Jak sama nazwa wskazuje, są szerokie (mniej więcej rozmiaru mankietu rękawa) i dzięki temu odważne. Zwykle są wykonane z metali, ale stosuje się również mocne tworzywo sztuczne lub drewno. Lekko zawijają się wokół nadgarstka lub ramienia. W połączeniu tego typu bransoletek z odpowiednim strojem można uzyskać atrakcyjne kreacje modowe.

Ciekawostka: Bransoletki mankietowe były noszone już 7 000 temu w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, gdzie były symbolem wysokiego statusu.

Wielowarstwowe bransoletki damskie

Nakładanie warstw jest obecnie niezwykle popularne, nie unikają go nawet bransoletki damskie. Ta modna biżuterie składa się z kilka warstw, które mogą być jednolite lub różnorodnie łączone. Bardzo popularne są połączenia koralików z paskami skórzanymi i łańcuszkami lub innymi elementami metalowymi. W zależności od wykonania nadają się do noszenia na co dzień, ale z niektórymi modelami, np. z wielowarstwowym naszyjnikiem z masy perłowej odniesiesz sukces również na imprezie towarzyskiej.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Torebki Guess

Jak wybrać torebkę krok po kroku

Na oficjalne i uroczyste okazje wybieraj mocniejsze torebki o mniejszych rozmiarach. Do noszenia na co dzień dobrze sprawdzą się większe torebki z dłuższymi paskami na

Scroll to Top