Cyrkon – bardziej dostępny brat diamentu

Cyrkon jest znacznie tańszą alternatywą dla diamentu
Facebook
LinkedIn

Mówi się, że diament jest najlepszym przyjacielem kobiet. Król wszystkich kamieni szlachetnych wyróżnia się pięknym wyglądem, olśniewającą jasnością i wyjątkową odpornością na mechaniczne i chemiczne uszkodzenia. Diament jest najtwardszym minerałem na świecie i prawie niezastąpioną częścią najpiękniejszych i najrzadszych klejnotów. Słowo „prawie“ sugeruje, że nawet ten rzadki kamień szlachetny ma swoje alternatywy. Cyrkon jest często używany jako bardziej praktyczny i niedrogi zamiennik. Jakie są jego właściwości i czym różni się od rzadkiego diamentu? Czy warto inwestować do biżuterii z cyrkonem?

Treść artykułu

Więcej o cyrkonie

Naturalny cyrkon jest w rzeczywistości bardzo rzadki kamień szlachetny. Jest uważany za najstarszy minerał na Ziemi i występuje w naturze jako niewielka część skał magmowych. Bardzo wysoka dyspersja, załamanie światła i połysk sprawiają, że jest genialną alternatywą dla diamentu. Chociaż jest rzadszy niż diament, nie ma aż takiej wartości. Chociaż ma doskonałą przezroczystość, jest bardziej kruchy i łatwiej się rysuje.  

Oprócz naturalnego cyrkonu, w jubilerstwie szeroko stosowana jest tzw. sześcienna cyrkonia. W tym przypadku jest to syntetyczną, w laboratoriach wyprodukowana alternatywa diamentu. Jego produkcja w jubilerstwie rozpoczęła się w latach 70-tych ubiegłego wieku. Ze względu na wyjątkową przezroczystość i wyższą twardość w porównaniu do naturalnych cyrkonów szybko znalazła szerokie grono zwolenników. Charakteryzuje się dłuższą żywotnością i niską ceną. Obecnie jest stosowana jako jeden z najbardziej dostępnych i jednocześnie najwyższej jakości zamienników diamentu.  

Cyrkon różni się od diamentu pod wieloma względami

Cyrkon kontra diament

Pomimo tego, że cyrkon i diament są wizualnie niby dwa identycznie bliźniaki, oko laika na próżno szukałoby różnic między nimi. Jednak w rzeczywistości te kamienie szlachetne różnią się pod wieloma względami.

Odbicie światła

Zarówno diament jak i cyrkon charakteryzują się wysokim połyskiem. Jednak patrząc na kamienie szlachetne w naturalnym świetle można zauważyć różnicę spowodowaną różnymi wartościami współczynniku załamania światła i dyspersji. O ile przykładowo kolczyki damskie z diamentem odbijają intensywne białe światło, o tyle kolczyki z cyrkonu emitują więcej kolorowych świateł – tworząc tzw. efekt tęczy.

Nasza wskazówka: Ta różnica jest bardziej widoczna przy większych kamieniach szlachetnych. Jeśli chcesz to zminimalizować, wybierz biżuterię z kilkoma mniejszymi cyrkoniami.

Kolor kamienia szlachetnego

Kiedy mówimy o diamentach, większość z nas ma na myśli doskonały bezbarwny kamień. Diamenty faktycznie występują w różnych skalach kolorystycznych klasyfikowanych od D po Z. Podczas gdy diamenty klasy D są przezroczyste, diamenty po przeciwnej stronie spektrum (Z) mają jasnożółty kolor. Bezbarwne diamenty należą do najrzadszych na świecie kamieni szlachetnych i pojawiają się bardzo rzadko. Podobne cyrkon występuje w naturze w różnych kolorach. Jednak w jubilerstwie najczęściej stosuje się syntetyczna bezbarwna cyrkonia.  

Cena

Cena jest w zasadzie najbardziej widoczną różnicą między diamentem i cyrkonem. Podczas gdy diament jest skarbem z głębi ziemi, większość dostępnych cyrkonii powstało w warunkach laboratoryjnych z celem wykorzystać je w jubilerstwie. Końcowa cena diamentu, podobnie jak cena cyrkonu, jest wyliczana na podstawie wielu czynników. Jednak ich wartość jest nieporównywalna.

Ciekawostka: 1-karatowy okrągły diament klasy D kosztuje około 600 razy więcej niż 1-karatowy cyrkon.

Żywotność i zużycie

Diament znajduje się na poziomie 10 na skali twardości Mohsa, co wskazuje nie tylko na jego twardość, ale również na jego wytrzymałość. Diament można zarysować tylko za pomocą innego diamentu. Natomiast twardość cyrkonu znajduje się na poziomie około 8,5. Porównanie wskazuje na to, że biżuteria z cyrkonem szybciej zużywa się, ściera lub rysuje. Dlatego zaleca się zastosować go w mniej dostępnych miejscach. O ile pierścionek z cyrkonem ma krótszą żywotność, o tyle cyrkonowe kolczyki, naszyjnik lub zawieszka wytrzymają dosyć długo.  

Cenne diamenty są wieczyste. Jeśli szukasz inwestycji na całe życie lub biżuterię, która będzie rodzinnym dziedzictwem, wybierz diament. Praktyczne kobiety jednak często doceniają wygodę cyrkonu, a biżuterię za ułamek ceny. Jeśli słowa napisane na wstępie są prawdziwe – diament jest najlepszym przyjacielem kobiety – to pod koniec naszego artykułu można stwierdzić, że cyrkon jest zawsze przygotowana, by zrobić wszystko, co trzeba ciocia lub mądra sąsiadka.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: