Wszystko, co musisz wiedzieć o ognistych rubinach

Rubin jest jednym z najdroższych kamieni szlachetnych na świecie
Facebook
LinkedIn

Intensywny krwistoczerwony kolor, wysoka twardość i ognisty połysk. Rubiny ze swoimi właściowściami są przeznaczone do stosowania w jubilerstwie. Symbolizują pasję, miłość i luksus i są jednymi z najrzadszych kamieni szlachetnych na świecie. Błyszczą osadzone w obrączkach ślubnych, w rubinowej biżuterii rocznicowej i na czerwonych dywanach. W kolejnych linijkach podsumujemy wszystko, co musisz wiedzieć o rubinach, i dodamy kilka dodatkowych ciekawostek.

Treść artykułu

Rubin: jeden z czterech najrzadszych kamieni szlachetnych

Rubiny zajmują zaszczytne miejsce obok diamentów, szmaragdów i szafirów. Wraz z szafirami należą do rodziny minerałów korundowych, spośród których wyróżniają się intensywnym czerwonym kolorem. Nie ma dwóch takich samych rubinów. Każdy kamień szlachetny jest wynikiem różnych warunków geologicznych i reakcji chemicznych, w których został uformowany. Ta wyjątkowość jest jednym z powodów, dla których rubiny są tak cenne i poszukiwane. Największe złoża znajdują się w krajach takich jak Myanmar, Tajlandia i Sri Lanka.

Ciekawostka: Rubiny występują również w ekstremalnych warunkach kosmicznych. Zostały one odkryte na niektórych planetach, gdzie tworzą się z powodu ekstremalnych temperatur i ciśnienia. Te kosmiczne rubiny mogą nieco różnić się od ziemskich, ale nadal są rzadkimi formami tego kamienia szlachetnego.

Właściwości rubinów

Podobnie jak diamenty, rubiny są oceniane na podstawie kilku cech. Najważniejszą z nich jest kolor.

Kolor rubinu

Pod względem chemicznym rubin składa się z tlenku glinu. Swój czerwony kolor zawdzięcza zanieczyszczeniom chromem. Stężenie chromu determinuje kolor rubinu.

Kolor rubinu ocenia się na podstawie trzech kryteriów:

  • odcień
  • ton
  • nasycenie

Odcień rubinu jest kolorem drugorzędnym. Podczas gdy podstawowym kolorem jest zawsze czerwony, rubiny mogą być czerwono-brązowe, pomarańczowe, różowe lub fioletowe. Fioletowy odcień jest typowy dla rubinów z Myanmaru.

Odcień rubinu odnosi się do siły pierwotnego czerwonego koloru. Większość rubinów występuje w odcieniach średnich i średnio-ciemnych. Jeśli odcień jest zbyt jasny, kamień można uznać za różowy szafir.

Nasycenie rubinu wskazuje na głębię lub intensywność koloru. Im bogatszy, głębszy i bardziej intensywny odcień czerwieni, tym rzadszy rubin.

Czystość rubinu

Czystość rubinu mówi nam o liczbie, rozmiarze, kolorze i lokalizacji niedoskonałości w rubinie, które są powszechnie określane jako „inkluzje”. Im wyższa czystość, tym droższy rubin. Wszystkie naturalne rubiny zawierają pewną ilość inkluzji. Jeśli w rubinie nie ma widocznych niedoskonałości, rodzi to podejrzenie, że rubin został zmodyfikowany lub jest syntetyczny.

Ciekawostka: Istnieją również inkluzje, które zwiększają wartość rubinu. Jest to rzadkie zjawisko zwane asteryzmem, w którym trzy lub sześć punktów gwiazdy jest widocznych, gdy światło pada na klejnot. Dzieje się tak, gdy światło odbija się od inkluzji i tworzy efekt gwiazdy.

Kształt rubinu

Kształt rubinu opiera się na sposobie fasetowania kamienia szlachetnego, jego wymiarach i ogólnej symetrii. Podobnie jak w przypadku większości kamieni szlachetnych, prawdziwe piękno rubinu ujawnia się dopiero po wysokiej jakości cięciu, które maksymalizuje odbicie światła i żywość koloru.

Masa karatowa rubinu

Im wyższa waga karatowa rubinu, tym wyższa kwota na metce z ceną. Większe klejnoty są rzadsze w naturze, więc zapłacisz za nie więcej.

Cena rubinów

Cena rubinów zależy od ich jakości. Tańsze rubiny są oferowane już za 100-200 euro za karat, podczas gdy ceny najlepszych klejnotów wynoszą od tysięcy do dziesiątek tysięcy za karat.

Ciekawostka: Najdroższy rubin na świecie był wart 30,3 miliona dolarów. Był to „Czerwony Cesarz” sprzedany w sklepie jubilerskim Christie’s w Hongkongu w 2015 roku.

Biżuteria z rubinami

Rubiny są osadzane w różnych rodzajach biżuterii. Popularne są rubinowe pierścionki, naszyjniki i kolczyki. Gorącym trendem ostatnich lat jest zastępowanie klasycznych diamentów w pierścionkach zaręczynowych kolorowymi kamieniami szlachetnymi. Rubiny jako symbol miłości i pasji są jedną z najpopularniejszych alternatyw.

Ciekawostka : Wspaniałych rubinów nie brakuje również w szkatułkach celebrytów. Elizabeth Taylor, Jennifer Lopez, Kate Middleton, Rihanna i Lady Gaga, by wymienić tylko kilka, były widziane w rubinowych klejnotach.

Żywotność biżuterii z rubinami

Rubiny mają 9 na 10 punktów w skali twardości Mohsa, ustępując jedynie diamentowi, który ma idealne 10 punktów. Wysoka twardość rubinów wskazuje na długowieczność rubinowej biżuterii. Są one zatem odpowiednie do noszenia na co dzień. Możesz nosić pierścionki z rubinami, wisiorki damskie lub parę rubinowych kolczyków bez obawy o uszkodzenie kamienia.

Metale odpowiednie dla biżuterii z rubinami

Rubiny współgrają kolorystycznie z różnymi metalami szlachetnymi, od białego złota i platyny po żółte lub różowe złoto. Jednak rodzaj wybranego metalu będzie odgrywał ważną rolę w ogólnym dizajnie biżuterii z rubinami.

Białe złoto i platyna, z ich jaśniejszym odcieniem, bardziej kontrastują z głębokim czerwonym kolorem rubinów. Są one doskonałym wyborem, jeśli chcesz, aby kolor rubinu wyróżniał się i przyciągał wzrok. Metale te są również bardziej odpowiednie dla jasnych lub różowawych odcieni skóry.

Żółte i różowe złoto to dobry wybór, jeśli szukasz rubinowej biżuterii, która promieniuje ciepłem. Oba te metale pięknie uzupełniają rubin. Kombinacje rubinowo-żółtego złota są szczególnie popularne w przypadku pierścionków i zawieszek w stylu vintage.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Oto biżuteria tej jesieni

Biżuteria na jesień: co nosić w 2024 roku

Sezon jesień/zima 2024 żegna się ze spokojnym luksusem, zastępując go odważną biżuterią. Perły, odważne wisiorki i misterne kolczyki huggies odgrywają główną rolę w jesiennych kolekcjach