Opal: Kamień szlachetny, który przyciąga uwagę swoją kolorystyką

Opal to jeden z najrzadszych kamieni szlachetnych.
Facebook
LinkedIn

Opal, który nie ma określonej struktury krystalicznej, to amorficzny drogi kamień, zbudowany z krzemionki i wody. To minerał, który może przynieść nadzieję i miłość. Jest to jeden z najbardziej zmiennych i najpiękniejszych minerałów charakteryzujących się różnorodną kolorystyką.

Treść artykułu

Opal: Ciekawostki

Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia opalu. Podczas gdy jedne kojarzą go z wulkanami, galaktyką lub mocą, inne z pechem, nadzieją i miłością. Opinie na temat opalu mogą się różnić, ale w jednym się zgadzają. To nieprzewidywalny i fascynujący drogi minerał.

Historia i rozwój opalu

Pierwsze wzmianki o opalach pochodzą z okresu 4000 lat przed Chrystusem. Nikt jednak nie jest pewien, czy był to ten sam opal, który dziś podziwiamy. Istnieją nawet wątpliwości, czy nazwa opal wywodzi się z łacińskiego słowa „opalus“. Wiemy jednak z przeszłości, że opal kojarzy się z fikcyjną historią Anne of Geierstein od Sir Walter Scott, w której ten kamień przyniósł pecha i nieszczęście.

Pochodzenie i rodzaje opalu

Australia jest jednym z największych eksporterów i producentów biżuterii opalowej, z czego ponad 95 % pochodzi właśnie z Australii. Można go jednak wydobywać w Etiopii, Brazylii, Meksyku lub na Madagaskarze, w Turcji, Peru, Hondurasie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Europie Środkowej. Tak, również na Słowacji. Mogą to być dwa rodzaje opalu:

 • zwykłe opale,
 • drogie opale.

Ciekawostka: Drogie opale mają jasny kolor i wykazują grę kolorów – opalescencję.

Kolory opalu a cena opalu

W przypadku drogich opali można spotkać się z dwoma podstawowymi kolorami. Chodzi o kolor tła i grę kolorów. Kolor tła jest spowodowany zanieczyszczeniami w krzemionce. Ciekawą rzeczą w opalach jest, że każdy rodzaj ma swoją własną kombinację kolorystyczną. Możesz spotkać różne rodzaje:  

 •     mleczny,
 •     biały,
 •     czarny,
 •     drewniany,
 •     ognisty,
 •     hialit i szklany opal,
 •     dendrytyczny,
 •     arlekinowy.

W porównaniu do rubinów lub szmaragdów jest opal nie tylko bardziej poszukiwany, ale jednocześnie droższy i cenniejszy. Są to na ogół kamienie drogie i wysoko cenione. Co ciekawe, czarny opal jest uważany za najrzadszy.

Właściwości i oddziaływanie opalu

W przeszłości uważano, że opal potrafi leczyć wzrok, infekcje i gorączki, regulować poziom insuliny i oczyszczać krew. Zwiększa również pewność siebie i poczucie własnej wartości. Mówi się, że pomaga stymulować oryginalność i kreatywność. Jest kamieniem karmicznym, co oznacza, że popiera promieniowanie pozytywnych emocji i uczy, że to, co dajesz, do Ciebie wróci. Opal reprezentuje również sprawiedliwość i harmonię i jest kamieniem ochronnym. Kojarzy się również z miłością, namiętnością i pożądaniem. Mówi się, że noszenie opalu przynosi lojalność, wierność, nadzieję, niewinność, zaufanie i czystość. Opal to październikowy kamień szlachetny kojarzony ze znakami zodiaku Wagi i Skorpiona, którym przynosi siłę.   

Opal jest często używany do produkcji biżuterii

Biżuteria damska z opalu

Drogi opal jest używany głównie do produkcji biżuterii i w jubilerstwie. Dużą popularnością cieszy się biżuteria damska, taka jak kolczyki z opalu, naszyjniki, pierścionki i bransoletki wykonane z opalu. Ponieważ są to bardzo delikatne kamienie, należy je przechowywać osobno.

Ciekawostka: Opal to symbol czternastej rocznicy ślubu.

Opal: Fakty o kamieniu szlachetnym

Opal jest również znany z tego, że:

 •     słowo opal prawdopodobnie pochodzi z łacińskiego słowa opalus,
 •     może być rzadki lub zwykły,
 •     występuje w wielu wersjach kolorystycznych,
 •     jest zaliczany do minerałów,

Czy wiedziałeś, że naturalny opal może pęknąć? Zwłaszcza jeśli jest narażony na wysoką temperaturę lub nagle zmiany temperatury.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: