Poznajemy kamienie szlachetne – część 1: Ich podział i oddziaływanie według znaku

To są najsłynniejsze kamienie szlachetne
Facebook
LinkedIn

Czy wiesz, że na świecie istnieją setki, a nawet tysiące różnych cennych minerałów? Jednak tylko kilka z nich można opisać jako klejnoty czy kamienie szlachetne. Są one również popularnie stosowane nie tylko w biżuterii, ale także w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Według starożytnych przesądów kamienie szlachetne mogą mieć silne działanie lecznicze.

Ponieważ jest to ciekawy temat jubilerski z jeszcze ciekawszym akcentem duchowym, postanowiliśmy poświęcić mu specjalną serię artykułów. W pierwszej części naszego cyklu o kamieniach szlachetnych skupimy się zarówno na ich podziale, jak i ich znaczeniu oraz wpływie według znaków zodiaku.

Treść artykułu

Kamienie szlachetne i ich podstawowy podział

Ogólnie znamy dziesiątki cennych minerałów, które są oznaczane jako kamienie szlachetne. Różnią się między innymi kolorem, czystością, twardością czy nawet skrawalnością. Ich podstawowy podział dzieli je na trzy główne grupy:

 1. Diamenty
 2. Rubiny, szmaragdy i szafiry
 3. Inne kamienie szlachetne

Czy wiesz, że na wielu klejnotach koronnych znajdziesz niezwykle cenne rubiny, szmaragdy i szafiry, a także cenione diamenty?

Rubin to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych kamieni szlachetnych

Osobną kategorią są syntetyczne kamienie szlachetne

Odrębną kategorią kamieni szlachetnych są ich syntetyczne imitacje. Powstają w laboratoriach, a swoim wyglądem i składem, a nawet właściwościami bardzo przypominają oryginały. Chociaż ich produkcja rozpoczęła się gdzieś w XIX wieku, to dopiero w XX wieku stały się bardziej rozpowszechnione wśród biżuterii damskiej.

Wpływ i znaczenie kamieni szlachetnych według znaku zodiaku

Podczas gdy niektórym może się to wydawać, mówiąc wprost, wyssane z palca, inni wierzą w to bez debaty. Opiszemy tu wpływ i znaczenie kamieni szlachetnych według znaku zodiaku. Z punktu widzenia astrologii do każdego znaku przypisane są pewne cenne minerały, które mogą mieć silne działanie lecznicze, o którym mowa powyżej. Ponadto mogą mieć również pozytywny wpływ na myślenie i nastrój człowieka.

Wspomniane przyporządkowanie kamieni szlachetnych do poszczególnych znaków zodiaku wygląda następująco:

 • Baran – rubin i diament
 • Byk – szmaragd i topaz
 • Bliźnięta – turmalin i agat
 • Rak – adular i perła
 • Lew – tygrysie / kocie oko i rubin
 • Panna -perydot ew. oliwiny i sardonyks
 • Waga – szafir i opal
 • Skorpion – topaz i malachit
 • Strzelec – topaz i turkus
 • Koziorożec– gagat i onyks
 • Wodnik – akwamaryn i ametyst
 • Ryba – adular i ametyst
Kamienie szlachetne wpływają również na poszczególne znaki zodiaku

Kamienie szlachetne w biżuterii

Jak wspomnieliśmy w poprzednich linijkach, kamienie szlachetne są powszechnie używane jako element różnego rodzaju biżuterii. Dodają one akcesoriom modowym niepowtarzalnego charakteru z niewątpliwą oryginalnością. Oczywiście w tym przypadku są to nie tylko pierścionki, ale także różne naszyjniki, koraliki i bransoletki damskie.

Lista kamieni szlachetnych jest na tyle szeroka, że ​​można z nich wybierać albo na podstawie znaku zodiaku, albo po prostu na podstawie projektu kształtowo-wizualnego. Które ze szlachetnych kamieni  należą do Twoich ulubionych? Czy masz w domu jakąś drogą biżuterię z cennymi minerałami? A może kamienie szlachetne są częścią Twojego domu ze względu na ich właściwości lecznicze i pozytywny wpływ na Twoją osobowość?

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top