- Szmaragd to cenny kamień szlachetny należący do grupy berylów.
- Charakteryzuje się zielonym kolorem o różnych odcieniach, który jest spowodowany zawartością chromu i wanadu w jego strukturze.
- Szmaragdy są twarde i jednocześnie również delikatne i miękkie – dlatego wymyślono dla nich specjalny szlif.
Szmaragd wraz z brylantem, rubinem i szafirem należy do tzw. wielkiej czwórki cennych kamieni szlachetnych. Choć obecnie jego największe złoża znajdują się w Kolumbii, Brazylii i Zambii, w przeszłości był intensywnie zdobywany w Egipcie, gdzie znajdują się również jedne z najstarszych kopalni szmaragdu. Nic więc dziwnego, że legendarna królowa Kleopatra również polubiła je. Może polubiła je dzięki swojemu wyjątkowemu zielonemu kolorowi, który jest dla niego charakterystyczny.
Ciekawostka: Szmaragd został nazwany na cześć greckiego „smaragdos“ i francuskiego „esmeraude“, co w tłumaczeniu oznacza „zielony kamień szlachetny“.
Treść artykułu
Szmaragd – podstawowa charakterystyka
Szmaragd należy do grupy berylów. Jego największym znakiem rozpoznawczym jest zielony kolor, który może mieć różne odcienie. Różnią się one w zależności od zawartości chromu i wanadu w jego strukturze. Pod względem twardości, jest twardszy niż kwarc. Z drugiej strony, jest ale bardzo delikatny i dlatego wymaga delikatne i ostrożne obchodzenie się. Z tego powodu nie nadaje się do codziennego noszenia jako biżuteria.
Szmaragdy charakteryzują się częstymi inkluzjami – drobnymi pęknięciami. Z ich powodu są szmaragdy takie kruche. Potwierdzają jednak ich autentyczność i odróżniają je od syntetycznych imitacji. Dlatego w żaden sposób nie obniżają ich wartości.
Wiedziałeś, że szmaragdy są konserwowane olejem lub żywicą? Wspomniany materiał doskonale wypełnia drobne inkluzje. W taki sposób kamień staje się trwalszy.
Szmaragd i jego obróbka
Ze względu na swoją kruchość jesz szmaragd do pewnego stopnia dużym wezwaniem dla jubilerów, którzy odważą się na jego opracowanie. Ciekawe, że wynaleziono specjalny szlif do jego opracowania. Nazywa się emerald, co w języku angielskim oznacza właśnie szmaragd.
Zapamiętaj: Szlif emerald polega na zeszlifowaniu szmaragdu na prostokąt lub kwadrat. Następnie są szlifowane rogi, co ma dwa powody. Dzięki takiemu szlifowaniu staje się ładniejszym oraz chroni szmaragd przed mechanicznym naprężeniem i ewentualnym uszkodzeniem. Jak wspomnieliśmy, jest on bardzo kruchy i delikatny.
Największe złoża szmaragdów
Jeśli chodzi o największe złoża szmaragdów na świecie, na pierwszym miejscu jest zdecydowanie Kolumbia. Ten kraj jest jednym z jego największych producentów. Za nim następują: Brazylia i Zambia. Oczywiście, szmaragdy można znaleźć również w innych częściach świata – Ameryce Północnej i Europie a także w Azji i Australii.
Kolor szmaragdów
Farba a inkluzje sprawiają, że szmaragdy są wyjątkowymi kamieniami szlachetnymi. Piękne jest to, że mogą mieć odcienie. Odróżniamy np.:
- kolumbijskie szmaragdy – kolor ciemnozielony
- brazylijskie szmaragdy – jasny zielony kolor z domieszką żółtych odcieni
- zambijskie szmaragdy – delikatne odcienie niebieskie
Biżuteria szmaragdowa
Na rynku jest wiele biżuterii, ale ta szmaragdowa jest wyjątkowa pod kilkoma względami. Jednym z nich jest fakt, że zwykle wręczają się jako prezenty na 20 lub 35 rocznicę ślubu. Najpopularniejszymi w tym przypadku są kolczyki ze szmaragdem, ale popularne są również szmaragdowe bransoletki lub naszyjniki.
Nasza wskazówka: Jeśli przypadkiem nie stać Cię na szmaragd, ew. biżuterię szmaragdową i szukasz tańszego, ale jednocześnie pięknego akcesoria do pewnych szmaragdowych kolczyków, ew. do szmaragdowej bransoletki lub naszyjnika, polecamy sięgnąć po zielonych koralikach.