Rubin – kamień szlachetny pełen miłości!

Rubin w typowym czerwonym kolorze
Facebook
LinkedIn

Na świecie istnieje wielu kamieni szlachetnych, ale tylko kilka z nich może dorównać rubinowi swoją wyjątkowością. Czy wiedziałeś, że w końcu rubin może być w pewnych okolicznościach droższy niż diament tej samej wielkości? W każdym razie rubin razem z szafirami, szmaragdami i diamentami należy do najcenniejszych kamieni. Nazywano go królem wszystkich kamieni szlachetnych.

Treść artykułu

Twardszy niż stal

Rubin jest ogólnie jednym z najtwardszych kamieni szlachetnych. Ponieważ jest twardszy od stali, jego formy syntetyczne są powszechnie stosowane w produkcji przemysłowej. Jednak ze względu na naturalne pochodzenie, kojarzy się z Cejlonem. Jedna z legend mówi, że rubin powstał z krwi orła Lal z Birmy, której obawiały się wszystkie zwierzęta. Dopiero pod koniec jej życia odważył się podejść do niej puchacz, który obserwował ją już od dłuższego czasu. Chciał podzielić się z nią jedzeniem, ale odmówiła. Najwyraźniej nie nadszedł jej czas. Jeszcze ostatni raz przeleciała nad górami. Stopniowo jednak zaczęła spadać, aż jej krew na skałach utworzyła przepiękne czerwone nasycone rubiny.

Zapamiętaj: Rubin to rodzaj korundu. Czerwony kolor osiąga dzięki zawartemu w nim chromu. 

Rubin a jego działanie lecznicze

Oprócz określenia „król wszystkich kamieni szlachetnych“ rubin często nazywano również nazwami takimi jak kamień miłości, namiętności lub emocji. Wynika to także z czerwonego koloru, który potrafi w sposób naturalny wzbudzić wspomnianą namiętność. Dodatkowo rubin potrafi pozytywnie oddziaływać na organizm człowieka. Warto wspomnieć o niektórych jego właściwościach leczniczych, takich jak:

  • doładowanie energii życiowej
  • prowadzenie do pozytywnego myślenia
  • przyczynianie się do lepszej równowagi
  • rozbudzanie miłości i namiętności
  • wspomaganie odpowiedniej funkcji serca i układu krążenia
  • poprawa wzroku
  • łagodzenie bólu menstruacyjnego
Rubin to jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych

Rubin a jego wyjątkowość

Wyjątkowość rubinu wynika głównie z jego koloru i czystości. Jak wspomnieliśmy na wstępie tego artykułu, w pewnych okolicznościach może być rubin nawet droższy od diamentu w podobnej kategorii wagowej.

Kolor

Jeśli chodzi o kolor, rubin może mieć różne odcienie. Choć najczęściej kojarzy się z nasyconym czerwonym kolorem, pojawia się również w odcieniach różowego, pomarańczowego, brązowego lub fioletowego koloru. Jeśli mowa o kolorze różowym, opinie ekspertów często różnią się. Podczas gdy jedna grupa mówi o rubinie różowego koloru, druga oznacza go jako zupełnie inny rodzaj korundu – różowy szafir. W każdym razie najcenniejsze rubiny to rubiny nasyconego czerwonego koloru, których kolor nazywany jest „gołębią krwią“.

Czystość

Rubiny charakteryzują się małymi inkluzjami, ew. wadami, które w naturalny sposób obniżają jakość, czystość i ogólną wyjątkowość kamienia. Jeśli jednak potrafią stworzyć ciekawe i niepowtarzalne obrazki, cena rubinu może paradoksalnie wzrosnąć.

Rubin i biżuteria

Podobnie jak sam rubin, również biżuteria rubinowa jest bardzo ceniona. Dlatego znajduje się w wielu rodzinach królewskich jako część klejnotów rodzinnych. Są jednak niezwykle popularne i cenione również w życiu codziennym. Panie noszące biżuterię rubinową, zwykle są pewne siebie.

Czy wiedziałeś, że biżuteria rubinowa jest częstym prezentem na 40. lub 50. rocznicę ślubu?

Na koniec pragniemy wspomnieć o jednej fascynującej ciekawostce, w której rubin odgrywa rolę główną. Mówi się, że jeśli chcesz w pełni wykorzystać lecznicze działanie rubinu, powinieneś nosić go na sercu lub na palcu. Zatem rubinowy wisiorek/naszyjnik lub pierścionek rubinowy okazuje się w tym przypadku najefektowniejszą biżuterią. Z drugiej strony uważamy, że rubinową bransoletką lub rubinowymi kolczykami nic nie zepsujesz.

Rubin jest często używany również w biżuterii

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje bransoletek damskich

Najpopularniejsze rodzaje bransoletek damskich

Bransoletki od tysięcy lat są używane jako akcesoria dekoracyjne. Najpopularniejszymi bransoletkami damskimi do noszenia na co dzień są łańcuszkowe, koralikowe, bransoletki Charm i biżuteria wielowarstwowa.

Scroll to Top