Rubin – kamień szlachetny pełen miłości!

Rubin w typowym czerwonym kolorze
Facebook
LinkedIn

Na świecie istnieje wielu kamieni szlachetnych, ale tylko kilka z nich może dorównać rubinowi swoją wyjątkowością. Czy wiedziałeś, że w końcu rubin może być w pewnych okolicznościach droższy niż diament tej samej wielkości? W każdym razie rubin razem z szafirami, szmaragdami i diamentami należy do najcenniejszych kamieni. Nazywano go królem wszystkich kamieni szlachetnych.

Treść artykułu

Twardszy niż stal

Rubin jest ogólnie jednym z najtwardszych kamieni szlachetnych. Ponieważ jest twardszy od stali, jego formy syntetyczne są powszechnie stosowane w produkcji przemysłowej. Jednak ze względu na naturalne pochodzenie, kojarzy się z Cejlonem. Jedna z legend mówi, że rubin powstał z krwi orła Lal z Birmy, której obawiały się wszystkie zwierzęta. Dopiero pod koniec jej życia odważył się podejść do niej puchacz, który obserwował ją już od dłuższego czasu. Chciał podzielić się z nią jedzeniem, ale odmówiła. Najwyraźniej nie nadszedł jej czas. Jeszcze ostatni raz przeleciała nad górami. Stopniowo jednak zaczęła spadać, aż jej krew na skałach utworzyła przepiękne czerwone nasycone rubiny.

Zapamiętaj: Rubin to rodzaj korundu. Czerwony kolor osiąga dzięki zawartemu w nim chromu. 

Rubin a jego działanie lecznicze

Oprócz określenia „król wszystkich kamieni szlachetnych“ rubin często nazywano również nazwami takimi jak kamień miłości, namiętności lub emocji. Wynika to także z czerwonego koloru, który potrafi w sposób naturalny wzbudzić wspomnianą namiętność. Dodatkowo rubin potrafi pozytywnie oddziaływać na organizm człowieka. Warto wspomnieć o niektórych jego właściwościach leczniczych, takich jak:

  • doładowanie energii życiowej
  • prowadzenie do pozytywnego myślenia
  • przyczynianie się do lepszej równowagi
  • rozbudzanie miłości i namiętności
  • wspomaganie odpowiedniej funkcji serca i układu krążenia
  • poprawa wzroku
  • łagodzenie bólu menstruacyjnego
Rubin to jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych

Rubin a jego wyjątkowość

Wyjątkowość rubinu wynika głównie z jego koloru i czystości. Jak wspomnieliśmy na wstępie tego artykułu, w pewnych okolicznościach może być rubin nawet droższy od diamentu w podobnej kategorii wagowej.

Kolor

Jeśli chodzi o kolor, rubin może mieć różne odcienie. Choć najczęściej kojarzy się z nasyconym czerwonym kolorem, pojawia się również w odcieniach różowego, pomarańczowego, brązowego lub fioletowego koloru. Jeśli mowa o kolorze różowym, opinie ekspertów często różnią się. Podczas gdy jedna grupa mówi o rubinie różowego koloru, druga oznacza go jako zupełnie inny rodzaj korundu – różowy szafir. W każdym razie najcenniejsze rubiny to rubiny nasyconego czerwonego koloru, których kolor nazywany jest „gołębią krwią“.

Czystość

Rubiny charakteryzują się małymi inkluzjami, ew. wadami, które w naturalny sposób obniżają jakość, czystość i ogólną wyjątkowość kamienia. Jeśli jednak potrafią stworzyć ciekawe i niepowtarzalne obrazki, cena rubinu może paradoksalnie wzrosnąć.

Rubin i biżuteria

Podobnie jak sam rubin, również biżuteria rubinowa jest bardzo ceniona. Dlatego znajduje się w wielu rodzinach królewskich jako część klejnotów rodzinnych. Są jednak niezwykle popularne i cenione również w życiu codziennym. Panie noszące biżuterię rubinową, zwykle są pewne siebie.

Czy wiedziałeś, że biżuteria rubinowa jest częstym prezentem na 40. lub 50. rocznicę ślubu?

Na koniec pragniemy wspomnieć o jednej fascynującej ciekawostce, w której rubin odgrywa rolę główną. Mówi się, że jeśli chcesz w pełni wykorzystać lecznicze działanie rubinu, powinieneś nosić go na sercu lub na palcu. Zatem rubinowy wisiorek/naszyjnik lub pierścionek rubinowy okazuje się w tym przypadku najefektowniejszą biżuterią. Z drugiej strony uważamy, że rubinową bransoletką lub rubinowymi kolczykami nic nie zepsujesz.

Rubin jest często używany również w biżuterii

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: