5 kroków jak wyczyścić złoto w domowych warunkach

Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak czyścić złoto w domu
Facebook
LinkedIn

Jeśli zmagasz się z czyszczeniem złotych kolczyków, zegarków lub innej złotej biżuterii w warunkach domowych, trafiłeś pod właściwy adres. W kolejnych linijkach dokładnie opisujemy poszczególne etapy oczyszczania złota. Należy jednak pamiętać, że złoto jest niezwykle miękkim metalem, dlatego podczas czyszczenia należy zawsze zachować szczególną ostrożność. Jak więc wyczyścić złoto?

Treść artykułu

Co powinieneś wiedzieć o złocie

Zanim zaczniesz czyścić swoją złotą biżuterię i modne dodatki, powinieneś poznać kilka faktów na temat złota. Po pierwsze, jak wspomnieliśmy wyżej, złoto jest niezwykle miękkim metalem. Dotyczy to szczególnie czystego 24-karatowego złota.

Czy wiesz, że jeśli złota biżuteria jest wykonana z mniej niż 24 karatowego złota, oznacza to, że jest zmieszana z innymi metalami, które ogólnie określa się mianem stopów?

Nie oznacza to jednak, że jest to podróbka lub kawałek bezwartościowy. Stopy są dodawane do złotych akcesoriów również w celu zwiększenia ich twardości, trwałości i wreszcie żywotności. Mniej karatowe złoto, logicznie rzecz biorąc, docenią zwłaszcza miłośnicy aktywnego stylu życia. A teraz możemy śmiało przejść do oczyszczania złota.

Jak czyścić złoto

Najprostsza procedura jak czyścić złoto w domu składa się z 5-ciu podstawowych kroków:

  1. Wymieszaj trochę detergentu do mycia naczyń w ciepłej (nie gorącej) wodzie.
  2. Do przygotowanego roztworu dodaj kilka kropli amoniaku i ponownie wymieszać.
  3. Ostrożnie wyczyść złoto nową, miękką szczoteczką do zębów.
  4. Opłucz złoty przedmiot w letniej wodzie.
  5. Na koniec wysusz swoją oczyszczoną biżuterię naturalnie na powietrzu albo za pomocą możliwie najdelikatniejszej szmatki.
Szczoteczka do zębów pomoże Ci wyczyścić złoto
Źródło: freepik.com

Jak czyścić białe złoto

Jeśli chodzi o czyszczenie białego złota, możesz bezpiecznie wybrać tę samą procedurę, co przy czyszczeniu biżuterii z żółtego złota.

Czego unikać podczas czyszczenia złota

Decydując się na oczyszczanie złota w domu, musisz zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie podejmujesz. Ze względu na miękkość złota i możliwość uszkodzenia jego powierzchni lub koloru, należy to ryzyko maksymalnie wyeliminować. Oprócz ostrożności i używania odpowiednio miękkiej szczoteczki czy miękkiej  szmatki powinieneś również wiedzieć, czego absolutnie unikać podczas czyszczenia złota. W żadnym wypadku nie używaj:

  • agresywne środki czyszczące lub mydła i detergenty o nieznanym składzie.
  • chlor, który może trwale uszkodzić lub odbarwić złotą biżuterię, szczególnie w wysokich temperaturach (np. w jacuzzi).

Jak czyścić złotą biżuterię

W zasadzie podobnie wygląda proces czyszczenia złotej biżuterii – na przykład pozłacanych kolczyków. Wszystko, czego potrzebujesz, to ciepła, ew. letnia woda z dodatkiem detergentu. W takiej „kąpieli mydlanej” pozłacaną biżuterię należy namoczyć przez około 10 do 15 minut, a następnie spłukać czystą wodą i wysuszyć – ponownie na powietrzu lub przy użyciu najdelikatniejszej szmatki.

Wskazówka dotycząca artykułu:  Doradzimy jak czyścić srebro + porady dotyczące oryginalnej srebrnej biżuterii

Doradzimy jak czyścić złoto, srebro, ale także biżuterię
Źródło: freepik.com

Jak czyścić złotą biżuterię

Zgadza się, proces czyszczenia złota można wykonać i w domu. Jednak wynik raczej nie będzie tak spektakularny, jak u profesjonalnego jubilera. Dlatego przed czyszczeniem złota rozważ również tę alternatywę. Zalecamy skorzystanie z porady lub usług profesjonalisty, w przypadku gdy Twoja złota biżuteria zawiera kamienie szlachetne. Podczas czyszczenia ich w domu mogą zostać przypadkowo uszkodzone.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: