Biżuteria: Ciekawostki, o których być może nie wiedziałeś!

Przedstawimy Ci kilka ciekawostek dotyczących biżuterii, których możesz nie wiedzieć
Facebook
LinkedIn

Biżuteria jest ważną częścią stroju. W przeszłości pełniła jednak zupełnie inną funkcję. Niektóre kraje wykorzystywały biżuterię do płacenia za posag, niektóre do odpędzania zła, inne jako wyraz statusu w społeczeństwie.

Treść artykułu

Ciekawostki dotyczące biżuterii

Niezależnie od powodu, dla którego nosisz biżuterię, akcesoria modowe jako takie są ważne. Zapoznaj się z nimi dzięki interesującym faktom, o których może nie wiedziałeś.

Słowo biżuteria pochodzi z francuskiego słowa „jouel“, co oznacza zabawkę

Słowo biżuteria lub klejnot pochodzi od francuskiego słowa „jouel“, które tłumaczy się jako zabawka. Jest to tak głównie dzięki temu, że na biżuterię mogli sobie pozwolić tylko bogaci ludzie, którzy biżuterię i inne akcesoria uważali za zabawki.

24-karatowe złoto jest na tyle miękkie, że można go zginąć gołymi rękami  

Dlatego złoto jest używane w połączeniu z innymi metalami do wyrobu złotej biżuterii – taki stop stanie się znacznie trwalszy. Biżuteria ze złota jest uważana za najbardziej popularny wybór. Pewnie też z powodu, że nie powoduje reakcji alergicznych.  W wielu lekarstwach jest płynne złoto stosowane do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.  

Co ciekawe, złoto znajduje się na wszystkich 7 kontynentach, podczas gdy do 80 % złota wciąż nie jest wydobyte. 

24-karatowe złoto jest na tyle miękkie, że można go zginąć gołymi rękami

Rubin i szafir to te same kamienie

Czy kiedykolwiek widziałeś rubin i szafir obok siebie? Chociaż mają zupełnie inny kolor, są to w zasadzie te same kamienie z tego samego minerału korundu. Różnią się jedynie kolorem. Szafir jest niebieski ze względu na zawartość żelaza i tytanu, rubin jest czerwony ze względu na wyższą zawartość chromu. Oba te piękne kamienie są używane do tworzenia przepięknej biżuterii, takiej jak przykładowo pierścionki, kolczyki lub naszyjniki.  

Perły to właściwie jeden organiczny kamień szlachetny

Co to znaczy? Że perły to właściwie jeden organiczny kamień szlachetny, który pochodzi od żywego zwierzęcia.

Wiedziałeś, że perły to właściwie jeden organiczny kamień szlachetny?

Platyna jest rzadsza niż inne metale szlachetne

Platyna jest znacznie rzadsza niż się wydaje. Nawet jest rzadsza niż inne metale szlachetne. Roczna produkcja platyny jest 15-razy mniejsza niż złota i 100-krát mniejsza niż srebra. Od 90 do 95-procentowa platyna używa się do produkcji biżuterii z platyny.

Cullinan jest uważany za największy diament

Największy diament, jaki kiedykolwiek znaleziono, jest znany jako Gwiazda Dawida lub Cullinan I. Miał 3 106,75 karatów i do dziś jest największym bezbarwnym diamentem na świecie. Cullinan został po raz pierwszy przedstawiony królowi Edwardowi VII. Obecnie jest częścią klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii.

Biżuteria i inne ciekawostki

  • Najstarszą znaną biżuterią, jaką kiedykolwiek znaleziono, jest naszyjnik z koralików z muszli Nassarius.
  •  Diamenty są nie tylko białe i przejrzyste. Na rynku znajdziesz różne kolory. Kolor diamentu zmienia się w zależności od jego składu chemicznego.  
  • Tylko jeden na milion wydobytych diamentów trafia do biżuterii.
  • Czyste złoto jest żółte. Do wyrobu biżuterii Rose Gold używa się stopu miedzi z czystym złotem.
  • Mariah Carey otrzymała od Jamesa Parkera najdroższy pierścionek zaręczynowy. Kosztował 10 milionów dolarów. Mimo to para nigdy się nie pobrała. 
  •  V niektórych kulturach afrykańskich biżuteria, taka jak kolczyki, jest oznaką męskości, waleczności i siły. W innych kulturach noszenie kolczyków u mężczyzn jest uważane za kobiece. 

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: