Biżuteria z platyny to ucieleśnienie luksusu i najwyższej jakości

Biżuteria z platyny zalicza się do jednej z najbardziej luksusowych
Facebook
LinkedIn

Szukasz biżuterii, która będzie symbolem najwyższej jakości, luksusu i jednocześnie będzie wystarczająco trwała i piękna? Więc wybierz biżuterię z platyny. Czy wiesz, jakie ma właściwości i dlaczego jest tak popularna?

Treść artykułu

Platyna – podstawowa charakterystyka

Platyna to metal szlachetny, który jest obecnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu – przykładowo w stomatologii lub chemicznym, farmaceutycznym czy motoryzacyjnym przemyśle. Oczywiście, również w biżuterii.

Pamiętaj: Platyna to bardzo trwały srebro-biały czysty metal, który jest bezcenny i niezwykle popularny w jubilerstwie.  

Platyna jest w jubilerstwie bardzo popularna

Historia platyny

Istnieje kilka pism lub pisemnych zapisów dotyczących pierwszego odkrycia i użycia platyny. Dlatego nie można z całą pewnością stwierdzić, kto i kiedy platynę po raz pierwszy odkrył. Została znaleziona w różnych obiektach sprzed ponad 3000 lat. Platyna jest bardzo trwałym i mocnym metalem, dlatego ważne było, po jej odkryciu, dowiedzieć się, w jaki sposób można ją stopić.  

Co ciekawe, podczas drugiej wojny światowej nie było dozwolone produkować biżuterię z platyny.

Ponieważ jej wspaniałe charakterystyki były znane już w tych czasach, Amerykanie zakazały jej wykorzystywania do biżuterii i produkowano z niej tylko broń. Jednak po wojnie wznowiono produkcję biżuterii platynowej, która rozpowszechniła się na cały świat. Obecnie jest platyna bardzo popularnym metalem, jej największe złoża znajdują się w Republice Południowej Afryki, Rosji i Kanadzie.

Zastosowanie platyny w jubilerstwie jest naprawdę szerokie – choć jest ona w porównaniu do materiałów jako złoto lub srebro trudniejsza w obróbce. W przeszłości tylko takie marki jako Cartier, Tiffany i Faberge produkowały biżuterię platynową.  

Biżuteria z platyny - pierścionek Cartier
Źródło: https://www.xupes.com/

Ciekawostka: Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu platyny w jubilerstwie pojawiły się podczas panowania Ludwika XVI, którego luksusową biżuterię z platyny wykonywał jego nadworny jubiler. Ponadto, Ludwik XVI zadeklarował platynę jako jedyny królewski metal.

Biżuteria z platyny

Biżuteria z platyny charakteryzuje się twardością, wytrzymałością i luksusowym wyglądem. Od 90- do 95-procentowa platyna używa się do produkcji biżuterii z platyny. Oznacza to, że akcesoria modowe z niej wykonane nie wywołują reakcji alergicznych. Pozostały procent to ruten lub iryd. Zastosowanie dużego procentu czystej platyny daje również gwarancję trwałości i długowieczności przy nakładaniu drogich diamentów lub innych drogich kamieni do biżuterii platynowej. Dlatego najczęściej z platyny wykonuje się pierścionki zaręczynowe, które nie zużywają się nawet podczas codziennego noszenia. Ponadto biżuteria platynowa jest charakterystyczna swoim połyskiem.

Wiedziałeś, że wytrzymałość pierścionków zaręczynowych z platyny symbolizuje wytrzymałość stosunku dwóch ludzi? Dlatego opłaca się inwestować pieniędzy w pierścionki zaręczynowe z platyny.

Pielęgnacja biżuterii platynowej

Biżuteria z platyny nie wymaga takiej pielęgnacji jak przykładowo biżuteria ze srebra, ew. z innych materiałów. Platyna jest materiałem odpornym na korozję, dlatego wymaga minimalnej konserwację. Akcesoria modowe z platyny jednak nie są zalecane do pracy ręcznej lub ćwiczeń. Jeśli jest Twoja biżuteria porysowana, warto udać się do jubilera. Pomimo wyższej ceny i wagi, opłaca się inwestować w biżuterię platynową. Jest to właśnie biżuteria na całe życie.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje bransoletek damskich

Najpopularniejsze rodzaje bransoletek damskich

Bransoletki od tysięcy lat są używane jako akcesoria dekoracyjne. Najpopularniejszymi bransoletkami damskimi do noszenia na co dzień są łańcuszkowe, koralikowe, bransoletki Charm i biżuteria wielowarstwowa.

Scroll to Top