Biżuteria z platyny to ucieleśnienie luksusu i najwyższej jakości

Biżuteria z platyny zalicza się do jednej z najbardziej luksusowych
Facebook
LinkedIn

Szukasz biżuterii, która będzie symbolem najwyższej jakości, luksusu i jednocześnie będzie wystarczająco trwała i piękna? Więc wybierz biżuterię z platyny. Czy wiesz, jakie ma właściwości i dlaczego jest tak popularna?

Treść artykułu

Platyna – podstawowa charakterystyka

Platyna to metal szlachetny, który jest obecnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu – przykładowo w stomatologii lub chemicznym, farmaceutycznym czy motoryzacyjnym przemyśle. Oczywiście, również w biżuterii.

Pamiętaj: Platyna to bardzo trwały srebro-biały czysty metal, który jest bezcenny i niezwykle popularny w jubilerstwie.  

Platyna jest w jubilerstwie bardzo popularna

Historia platyny

Istnieje kilka pism lub pisemnych zapisów dotyczących pierwszego odkrycia i użycia platyny. Dlatego nie można z całą pewnością stwierdzić, kto i kiedy platynę po raz pierwszy odkrył. Została znaleziona w różnych obiektach sprzed ponad 3000 lat. Platyna jest bardzo trwałym i mocnym metalem, dlatego ważne było, po jej odkryciu, dowiedzieć się, w jaki sposób można ją stopić.  

Co ciekawe, podczas drugiej wojny światowej nie było dozwolone produkować biżuterię z platyny.

Ponieważ jej wspaniałe charakterystyki były znane już w tych czasach, Amerykanie zakazały jej wykorzystywania do biżuterii i produkowano z niej tylko broń. Jednak po wojnie wznowiono produkcję biżuterii platynowej, która rozpowszechniła się na cały świat. Obecnie jest platyna bardzo popularnym metalem, jej największe złoża znajdują się w Republice Południowej Afryki, Rosji i Kanadzie.

Zastosowanie platyny w jubilerstwie jest naprawdę szerokie – choć jest ona w porównaniu do materiałów jako złoto lub srebro trudniejsza w obróbce. W przeszłości tylko takie marki jako Cartier, Tiffany i Faberge produkowały biżuterię platynową.  

Biżuteria z platyny - pierścionek Cartier
Źródło: https://www.xupes.com/

Ciekawostka: Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu platyny w jubilerstwie pojawiły się podczas panowania Ludwika XVI, którego luksusową biżuterię z platyny wykonywał jego nadworny jubiler. Ponadto, Ludwik XVI zadeklarował platynę jako jedyny królewski metal.

Biżuteria z platyny

Biżuteria z platyny charakteryzuje się twardością, wytrzymałością i luksusowym wyglądem. Od 90- do 95-procentowa platyna używa się do produkcji biżuterii z platyny. Oznacza to, że akcesoria modowe z niej wykonane nie wywołują reakcji alergicznych. Pozostały procent to ruten lub iryd. Zastosowanie dużego procentu czystej platyny daje również gwarancję trwałości i długowieczności przy nakładaniu drogich diamentów lub innych drogich kamieni do biżuterii platynowej. Dlatego najczęściej z platyny wykonuje się pierścionki zaręczynowe, które nie zużywają się nawet podczas codziennego noszenia. Ponadto biżuteria platynowa jest charakterystyczna swoim połyskiem.

Wiedziałeś, że wytrzymałość pierścionków zaręczynowych z platyny symbolizuje wytrzymałość stosunku dwóch ludzi? Dlatego opłaca się inwestować pieniędzy w pierścionki zaręczynowe z platyny.

Pielęgnacja biżuterii platynowej

Biżuteria z platyny nie wymaga takiej pielęgnacji jak przykładowo biżuteria ze srebra, ew. z innych materiałów. Platyna jest materiałem odpornym na korozję, dlatego wymaga minimalnej konserwację. Akcesoria modowe z platyny jednak nie są zalecane do pracy ręcznej lub ćwiczeń. Jeśli jest Twoja biżuteria porysowana, warto udać się do jubilera. Pomimo wyższej ceny i wagi, opłaca się inwestować w biżuterię platynową. Jest to właśnie biżuteria na całe życie.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: