Perły – wyjątkowe i niepowtarzalne klejnoty

Perły to wyjątkowe klejnoty, które od niepamiętnych czasów były używane w biżuterii
Facebook
LinkedIn

Każda biżuteria na swój sposób może być do pewnego stopnia niepowtarzalna i unikatowa. Jednak wśród tych wyjątkowych i niepowtarzalnych, w prawdziwym tego słowa znaczeniu są perły. Czym właściwie są perły, jak powstają i do czego można je wykorzystać? O tym i o wielu innych ciekawych rzeczach ze świata pereł przeczytacie w kolejnych wierszach.

Treść artykułu

Czym są perły?

Perły to drogocenny klejnot, który jako jedyny na świecie rośnie wewnątrz żywego organizmu – w muszli. To w nim kształtują się przez miesiące i lata, dzięki czemu zawsze są wyjątkowe. Z tego powodu na przykład na naszyjnikach z pereł można zauważyć różnice między poszczególnymi perłami. Każda to niepowtarzalny oryginał, który jest dosłownie unikatowy. Oczywiście, jeśli nie weźmiemy pod uwagę sztucznych pereł, które jednak nie są tak urocze jak perły morskie czy rzeczne.

Perły i ich podział

Szukając perłowych akcesoriów modowych, na rynku można spotkać różne rodzaje pereł, w różnych kategoriach cenowych. Podczas gdy słodkowodne perły rzeczne należą do najtańszych, najrzadsze i najdroższe są perły mórz południowych.

Ciekawostka: Perły używane w jubilerstwie są obecnie uprawiane. Oznacza to, że wywodzą się ze sztucznej hodowli na farmach pereł. Są to głównie obszary Chin, Japonii, Wietnamu, Australii, Filipin, Indonezji i Tahiti. Ich występowanie na wolności jest obecnie znacznie ograniczone z powodu zanieczyszczenia.

Perły można podzielić na rzeczne i morskie
Źródło: freepik.com

Perły rzeczne słodkowodne

Jak już wspomnieliśmy wyżej, słodkowodne perły rzeczne należą do najtańszych, dlatego też są niezwykle popularne i poszukiwane przez klientów. Za stosunkowo niską cenę można dostać np. oryginalne kolczyki perłowe z prawdziwymi perłami.

Nasza wskazówka: Wybieraj z szerokiej gamy biżuterii z pereł, do produkcji której wykorzystano słodkowodne perły rzeczne.

Perły morskie

Jeśli chodzi o perły morskie, znamy kilka gatunków, które pochodzą ze sztucznej hodowli w różnych częściach świata. Nie możemy nie wspomnieć o:

  • niezwykle rzadkich i drogich perłach mórz południowych, których farmy znajdują się w Azji Południowo-Wschodniej.
  • przepięknych i równie rzadkich perłach tahitańskich, które potrafią urosnąć do większych rozmiarów – uprawianych na Polinezji.
  • najmniejszych z gatunku morskich, z drugiej strony najtańszych i jednocześnie najpopularniejszych – perłach Akoya  (uprawianych głównie w Japonii i Chinach).
Czy wiesz, że zarówno perły morskie, jak i rzeczne mogą mieć różne kolory? Podczas gdy biel jest naturalna, inne odcienie uzyskuje się poprzez sztuczne zabarwienie, w wyniku czego powstają piękne różowe, szare, niebieskie, fioletowe, brązowe lub czarne perły. Ponadto perły różnią się kształtem i wielkością, nawet grubością warstwy perłowej i połyskiem.
Piękne kolczyki z pereł
Źródło: freepik.com

Do czego służą perły?

Perły morskie i rzeczne są obecnie powszechnie wykorzystywane nie tylko przy produkcji damskich kolczyków i naszyjników, ale także przy produkcji innych modnych dodatków, które muszą posiadać certyfikat autentyczności. Fakt, że są one dostępne na rynku w różnych rozmiarach, kolorach i odcieniach predestynuje je do bycia świetnym dodatkiem, ożywieniem lub urozmaiceniem stroju na każdą okazję – od codziennego stroju po uroczyste czy bardziej oficjalne imprezy.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: