Utlenianie biżuterii: Oznaka złej jakości metalu lub niewłaściwej pielęgnacji?

Co to jest utlenianie biżuterii?
Facebook
LinkedIn

Biżuteria z metali szlachetnych jest jednym z tych akcesoriów, w które inwestujemy, mając nadzieję, że przetrwa dziesięciolecia. Ale smutniej jest patrzeć, jak nasze ulubione rzeczy tracą kolor i pierwotny blask. Czy czernienie i matowienie biżuterii są oznaką nieautentyczności lub złej jakości metalu? A może utlenianie biżuterii jest oznaką niewłaściwej pielęgnacji? Dlaczego biżuteria traci piękno i jak temu zapobiegać? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielamy w poniższym artykule.

Treść artykułu

Utlenianie biżuterii: Czy metale szlachetne też mu ulegają?

Często spotykamy się z opinią, że metale szlachetne są trwałe i nie utleniają się. Jeszcze bardziej rozczarowujące jest, gdy ulubiony złoty łańcuszek matowieje i traci swój pierwotny blask. Prawda jest taka, że ​​nawet metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, ulegają utlenieniu, chociaż w czystej postaci utleniają się bardzo wolno. Dlatego czyste złoto może zachować swój blask przez pokolenia.

Jednak biżuteria rzadko jest wykonana z czystych metali, ponieważ są one zbyt miękkie, aby wytrzymać codzienne użytkowanie. Z tego powodu metale szlachetne są stapiane z innymi substancjami, które zwiększają ich odporność, ale jednocześnie mogą przyspieszyć proces utleniania.

Utlenianie złota jest powodowane głównie przez dodatki innych metali

Utlenianie złota

Czyste złoto ma 24 karaty. Do celów jubilerskich powszechnie używa się 14-karatowego złota, którego czystość jest na poziomie 585/1000. Oznacza to, że 415 części na 1000 składa się z innych metali. W przypadku złota żółtego jest to najczęściej miedź i srebro, złoto białe może zawierać cynk, pallad, nikiel lub mangan, a złoto różowe najczęściej jest stopowane z miedzią. To właśnie te substancje mogą stać za szybszym utlenianiem złotej biżuterii.

Utlenianie srebra

W większości przypadków biżuteria srebrna składa się w 92,5% z czystego srebra i w 7,5% z innego metalu, najczęściej miedzi. Dzięki miedzi srebro jest wystarczająco mocne i trwałe, aby można je było stosować w biżuterii, ale jednocześnie ma tendencję do szybszego utleniania.

Co powoduje utlenianie biżuterii

Utlenianie biżuterii jest zatem naturalnym procesem, którego nie unikają nawet metale szlachetne. Jednak to, jak szybko oddziaływa na wygląd biżuterii, zależy od kilku czynników. Najczęstszymi substancjami przyspieszającymi proces utleniania biżuterii są perfumy, pot, olejki do ciała, dezodoranty, kosmetyki do makijażu, balsamy do ciała, środki czyszczące, ale także wilgoć z powietrza i wody.

W niektórych przypadkach kontakt naszej skóry z biżuterią może nawet przyspieszyć utlenianie. Na przykład biżuteria szybciej czernieje i matowieje, jeśli mamy zakwaszony organizm, w warunkach metabolicznych powodujących nadmierną potliwość lub w przypadku hormonalnego niezrównoważenia, np. u kobiet w okresie menopauzy. Długotrwałe stosowanie niektórych leków, takich jak wybrane leki przeciwdepresyjne, leki siarczanowe, niektóre multiwitaminy i antybiotyki, może także przyspieszyć utlenianie biżuterii podczas noszenia.

Jak chronić biżuterię przed utlenianiem

Alfa i omega w tym przypadku to właściwa pielęgnacja biżuterii. Stosując się do kilku prostych zaleceń, możesz zabezpieczyć swoje łańcuszki, bransoletki, pierścionki i kolczyki oraz znacznie wydłużyć ich żywotność.

  • Nie wystawiaj swojej biżuterii na działanie kosmetyków i środków czyszczących. Najpierw nałóż kosmetyki, a następnie załóż biżuterię. Po nałożeniu balsamu, olejku lub kremu do ciała należy odczekać, aż wchłonie się w skórę i dopiero wtedy zapiąć łańcuszek lub bransoletkę. Zawsze zdejmuj pierścionki i bransoletki przed myciem rąk mydłem i przed czyszczeniem.
  • Nie noś biżuterii na basenach, w łaźniach termalnych, nad morzem lub w saunie. Silnie chlorowana i słona woda lub wysoka wilgotność powietrza nie sprzyjają metalom.
  • Zdejmij biżuterię przed pracą fizyczną i uprawianiem sportu. Istnieje ryzyko uszkodzeń mechanicznych, ale również wzmożona potliwość podczas wysiłku fizycznego może również powodować szybkie utlenianie biżuterii.
  • Dbaj o właściwe przechowywanie biżuterii. Idealne jest suche, ciemne miejsce. Poszczególne elementy biżuterii nie powinny się stykać, aby uniknąć zarysowań.
  • Pamiętaj o odpowiednim czyszczeniu biżuterii. Po każdym użyciu delikatnie wyczyść biżuterię miękką ściereczką. Podczas głębokiego czyszczenia biżuterii postępuj zgodnie z instrukcjami sprzedawcy, postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi danego metalu lub zleć czyszczenie biżuterii profesjonalistom.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Czy biżuteria jest odpowiednia dla dzieci?

Biżuteria dla dzieci: tak czy nie?

Pierwsza biżuteria dla dzieci pełniła funkcję ochronną i była wykonana z naturalnych materiałów, takich jak skóra, kamienie czy pióra. Noszenie biżuterii stwarza dzieciom przestrzeń do