Masz w domu prawdziwe złoto? Przetestuj swoją biżuterię

Zweryfikuj autentyczność złota za pomocą tych prostych wskazówek
Facebook
LinkedIn

Złoto jest jednym z najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych towarów na naszej planecie. Uważane jest za symbol statusu, władzy, bogactwa i nieśmiertelności. Wygląda luksusowo, łatwo się nim pracuje, nie brudzi się, nie rdzewieje, jego wydobycie jest niezwykle trudne, a znaleziska są bardzo rzadkie. Właśnie ze względu na swoją wysoką wartość imitacje pojawiały się na rynku od niepamiętnych czasów. W najlepszym przypadku tania biżuteria sztuczna może być pozłacana, w najgorszym przypadku ma tylko kolor wspólny z metalem szlachetnym. Czy masz też w domu model, w który wątpisz? Doradzimy, jak odróżnić prawdziwe złoto od podróbki.

Treść artykułu

Co jest uważane za prawdziwe złoto?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nawet biżuteria z prawdziwego złota nie jest wykonana z czystego złota. Ten metal szlachetny jest niezwykle miękki i giętki, nie nadaje się do wyrobu biżuterii. Dlatego w jubilerstwie stosuje się mieszankę złota i innych metali, które zwiększają twardość i trwałość materiału. Najczęściej spotykane są platyna, pallad, cynk, srebro lub miedź. Czyste złoto ma 24 karaty. Według większości międzynarodowych standardów wszystko, co ma mniej niż 10 karatów złota (mniej niż 41,7%), jest uważane za fałszywe złoto.

Masz w domu prawdziwe złoto?

Sprawdź cechę probierczą

Cecha probiercza najczęściej znajduje się na mniej rzucających się w oczy miejscach biżuterii, np. na wewnętrznej stronie pierścionka lub na zapięciu bransoletki czy naszyjnika.

Znak rozpoznawczy złota – cecha probiercza

Każda złota biżuteria o wadze powyżej 0,5 g musi mieć cechę probierczą wskazującą na czystość złota. Cecha może zawierać trzy cyfry lub liczbę karatów, w zależności od zastosowanego systemu klasyfikacji. Czyste złoto ma 24 karaty (oznaczenie 24k) i czystość 999/1000 (oznaczenie 999). Na swojej złotej biżuterii najprawdopodobniej znajdziesz znak 585 (14-karatów) lub 750 (18-karatów). Jednak wszystkie poniższe znaki świadczą o autentyczności złota:

  • v systemie karatowym: 14k, 15k, 18k, 20k, 21k, 22k, 23k, 24k
  • v systemie czystości millenialnej: 585, 625, 750, 834, 875, 916, 958, 999

Inne cechy probiercze

Czy znalazłeś inną cechę probierczą na biżuterii? Spróbuj dowiedzieć się, co oznacza. Jubilerzy używają ustalonych systemów znakowania, które mogą wiele powiedzieć o Twojej biżuterii. Poniżej znajdują się najczęściej stosowane cechy probiercze, które nie dotyczą złotej biżuterii:

  • numery 800, 925, 950 – oznaczenie srebra
  • GP – biżuteria pozłacana
  • GF – biżuteria wypełniona złotem
  • GE – biżuteria ocynkowana złotem
  • GEP – biżuteria galwanicznie pozłacana
  • HGP – biżuteria mocno złocona
  • HEG – biżuteria platerowana ciężkim złotem

Brak cechy probierczej

Jeśli w biżuterii brakuje cechy probierczej, nie musi to być fałszywe złoto. Cechę probierczą wprowadzano stopniowo w różnych krajach od lat pięćdziesiątych XX wieku. Tak więc starsza biżuteria może nie mieć znaku rozpoznawczego.

Przetestuj złoto magnesem

Do tego testu potrzebny będzie wystarczająco silny magnes, który może również przyciągać mieszaniny metali. Umieść go blisko swojej biżuterii i obserwuj reakcję. Prawdziwe złoto nie jest magnetyczne, więc nie przyciąga go magnes. Jeśli zauważysz reakcję, najprawdopodobniej jest to fałszywe złoto lub imitacja szlachetnego metalu.

Test magnetyczny jest tylko częściowo wiarygodny. Jeśli magnes nie przyciąga Twojej biżuterii, nie można zagwarantować, że jest to prawdziwe złoto. Istnieją również inne metale niemagnetyczne, które są używane do wyrobu biżuterii. Stal chirurgiczna jest jedną z najpopularniejszych.

Prawdziwe złoto kontra fałszywe złoto

Przetestuj złoto octem

Złoto jest bardzo stabilnym metalem, który nie reaguje w żaden sposób w kontakcie z powszechnie stosowanymi substancjami. Do testu octu umieść biżuterię na płaskiej powierzchni. Za pomocą zakraplacza nanieś niewielką ilość octu na mniej widoczną część biżuterii, np. wewnętrzną stronę pierścionka. Pozostaw na 15 minut i sprawdź wynik. Prawdziwe złoto nie zareaguje w żaden sposób w kontakcie z octem, podczas gdy większość metali w widoczny sposób zmieni kolor.

Zwróć uwagę na kolor swojej skóry

Prawdziwe złoto nie reaguje nawet w kontakcie z potem czy sebum. Jeśli po zdjęciu pierścionka, naszyjnika lub kolczyków zauważysz wyraźniejsze przebarwienia skóry, prawdopodobnie nie jest to prawdziwe złoto. Srebro może pozostawiać czarne ślady na skórze, a miedź może pozostawiać zielone ślady. Należy jednak pamiętać, że złota biżuteria jest wykonana z mieszanki złota i innych metali. Nawet 14-karatowe złoto może pozostawić subtelne ślady na skórze. Jednak nie powinno to być znaczące zabarwienie.

Chociaż każda z opisanych metod powie Ci coś o Twojej biżuterii, żadna z nich nie jest w 100% dokładna. Jeśli więc w Twoim ulubionym modelu brakuje znaku rozpoznawczego i chcesz wiedzieć, czy jest to prawdziwe złoto, zalecamy zabranie go do jubilera.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top