Biżuteria pozłacana: Odpowiednia pielęgnacja przedłuży jej żywotność

Dowiedź się, jak dbać o biżuterię pozłacaną
Facebook
LinkedIn

Nie wszystko złoto, co się świeci. Biżuteria pozłacana jest naprawdę do nieodróżnienia od prawdziwej biżuterii z metalu szlachetnego. Problem polega na tym, że przestaje świecić nieco wcześniej niż jej prawdziwe odpowiedniki i z czasem przypomina bardziej pamiątkę z jarmarku niż drogocenną biżuterię. Aby jak najdłużej zachować jej pierwotny wygląd, należy o nią odpowiednio dbać. Według ekspertów Twoja biżuteria pozłacana powinna wytrzymać bez śladów zużycia do pięciu lat, jeśli odpowiednio jej pielęgnujesz.

Treść artykułu

Proces pozłacania i złocenia

W naszych szerokościach geograficznych używano termin pozłacanie w stosunku do biżuterii oraz do biżuterii sztucznej. Jednak proces pozłacania stosuje się do przedmiotów niemetalowych, takich jak porcelana, ceramika lub szkło. Metale i biżuteria markowa przechodzą procesem złocenia.

Złocenie to proces dodawania bardzo cienkiej warstwy złota do powierzchni innego materiału, zwykle srebra, stali chirurgicznej lub stopu różnych metali. Rzemiosło pozłacania powstało w starożytności i jego powstanie jest powiązane z produkcją przedmiotów liturgicznych i obrzędowych. Dzięki wierzchniej warstwie złota przedmioty wyglądają bardziej luksusowo i drogocenniej.

Złocenie to proces nakładania cienkiej warstwy złota na inny materiał

Metody złocenia

Samo złocenie jest realizowane mechaniczną lub chemiczną metodą. Pozłacanie złotem płatkowym to proces mechaniczny, w którym na przedmiot bazowy nakładana jest złota folia znana także jako złoto płatkowe. Następnie jest polerowany i w całości pokryty szlamem ochronnym.

Złocenie chemiczne wykorzystuje reakcje chemiczne i procesy fizyczne. W przeszłości stosowano tzw. złocenie ogniowe, z którego zrezygnowano ze względu na obecność toksycznej rtęci. Obecnie najszerzej stosowane jest złocenie galwaniczne, w którym biżuterię przeznaczoną do pozłacania zanurza się jako katodę do kąpieli pozłacającej z roztworem cyjanku złota. Pod wpływem prądu elektrycznego do biżuterii przylegnie cienka warstwa czystego złota.

Dlaczego biżuteria pozłacana traci urodę?

Głównym powodem szybkiego zużywania biżuterii pozłacanej jest bardzo cienka warstwa wierzchnia złota. Warstwa metalu szlachetnego osadzona podczas złocenia mierzona jest w mikronach (jedna milionowa metra). To naturalne, że cienkie przedmioty są bardziej podatne na uszkodzenie niż grube. Łatwiej się porysują, tracą połysk i wydają się matowe i zużyte.

W niektórych przypadkach może być również podstawowy metal odpowiedzialny za uszkodzenie biżuterii pozłacanej, może mieć tendencję do stopniowego docierania do powierzchni i niszczenia warstwy złota. Przykładowo można wspomnieć o mosiądzu, który jest bardzo reaktywny i po zanurzeniu w słonej wodzie lub w przypadku wysokiej wilgotności, szybko przebija złocenie.

Jak dbać o biżuterię pozłacaną

Pomimo powyższego istnieją stosunkowo proste sposoby, aby Twoje ulubione akcesoria modowe nie zostały porysowane lub zużyte. Polegają na starannym podejściu oraz odpowiednim przechowywaniu, noszeniu i czyszczeniu biżuterii pozłacanej.

Czyszczenie biżuterii pozłacanej

Eksperci zalecają dokładne czyszczenie biżuterii sztucznej lub biżuterii pozłacanej przynajmniej raz na trzy miesiące.

Wymieszaj ciepłą wodę i płyn do naczyń lub mydło (nie antybakteryjne) w małej misce. Poddaj Twoją biżuterię kąpieli na kilka minut i następnie ją wyczyść za pomocą miękkiej, nie powodującej rysy ściereczki lub niestrzępiącej się ściereczki irchowej.

W żadnym przypadku nie należy używać ściereczki do polerowania, która mogłaby uszkodzić lub nawet usunąć złocenie. Unikaj także chusteczek papierowych i serwetek, które łatwo porysują biżuterię.

Dowiedz się, jak dbać o biżuterię pozłacaną

Noszenie biżuterii pozłacanej

Złota zasada noszenia biżuterii pozłacanej polega na tym, że biżuteria powinna być ostatnią rzeczą, którą wkładasz i pierwszą rzeczą, którą zdejmujesz lub odkładasz.

Aby zapobiec uszkodzeniu Twoich łańcuszków, pierścionków lub bransoletek, chroń je przed kontaktem w wodą. Odkładaj je nie tylko przed kąpielą, kąpaniem, pływaniem, ale również przed pracą ze środkami czyszczącymi i detergentami.

Unikaj noszenia biżuterii podczas wykonywania ciężkiej pracy fizycznej i uprawiania sportu. Oprócz zagrożenia uszkodzenia mechanicznego również kontakt z Twoim potem nie jest dla niej optymalny.

Chroń Twoją biżuterię także przed powszechnie używanymi kosmetykami, perfumami, lakierem do włosów, kremami, makijażem lub dezodorantem.

Przechowywanie biżuterii pozłacanej

Odpowiedne przechowywanie biżuterii pozłacanej jest co najmniej tak samo ważne jak prawidłowe czyszczenie.

Zaleca się przechowywać każdą biżuterię pozłacaną w osobnej torebce, etui lub pudełku na biżuterię, aby nie mogło dojść do wzajemnego porysowania lub wyszczerbienia.

Przechowywanie w ciemnym i suchym miejscu w normalnej temperaturze jest idealne. Wilgoć i wysoka temperatura mogą spowodować stopniowe ciemnienie Twoich ulubionych kolczyków pozłacanych, pierścionka lub innej biżuterii.

Dzięki przestrzeganiu zasad odpowiedniej pielęgnacji zostanie Twoja biżuteria pozłacana przez długi czas jasna i błyszcząca. 

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top