Psychologia kolorów w jubilerstwie: Jaki kolorowy komunikat wysyłasz do świata?

Czy znasz psychologię kolorów?
Facebook
LinkedIn

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego tak często wybierasz określone kolory biżuterii? Każdy z nich mówi coś o Tobie, odzwierciedla część Twojej osobowości, Twoich postaw i emocji. Ale czy noszenie czerwonego wisiorka lub niebieskiej bransoletki wpływa również na Twoje otoczenie? A czy kolor biżuterii może wpływać na Twój nastrój i aktywność w ciągu dnia? Odpowiedzi dostarcza psychologia kolorów w jubilerstwie. W kolejnych wierszach przedstawimy Ci to bardziej szczegółowo.

Treść artykułu

Psychologia kolorów

Dobór kolorów odzwierciedla Twoją osobowość i psychikę. Kolor z kolei wpływa na nastrój, emocje, aktywność i wywołuje różne wrażenia w otoczeniu. Kolorowość jest jedną z najpotężniejszych cech środowiska. Poszczególne odcienie potrafią uspokoić, podniecić, wyciszyć, wywołać apetyt, a nawet uczucie ciepła lub chłodu.

Naukowcy odkryli, że reakcje fizjologiczne zachodzą u osób narażonych na działanie określonych kolorów. W tłumaczeniu oznacza to, że kolory oddziałują na nas nie tylko na poziomie psychologicznym, ale także fizycznym. Działanie niektórych odcieni może przyspieszyć lub spowolnić czynność serca, oddech staje się szybki i płytki lub powolny i głęboki, a nawet zmienia się napięcie mięśni.

Psychologia kolorów w jubilerstwie: Znaczenie poszczególnych kolorów

Podczas gdy chłodne kolory są uważane za uspokajające, ciepłe odcienie są aktywizujące, naładowane emocjami i energią. Kojarzą się z uczuciem ciepła i pasji.

Biżuteria w kolorze niebieskim

Niebieski kolor jest podobny do morza i nieba. Przynosi spokój, stabilność, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Stwarza wrażenie niezawodności, dlatego jest często wykorzystywany w marketingu.

Niebieska biżuteria sprawdzi się, jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie oraz w sytuacjach, gdy stoisz przed podjęciem ważnych decyzji. Możesz je wybrać np. na rozmowę kwalifikacyjną, na egzamin czy na ważne spotkanie biznesowe.

Niebieski kolor w jubilerstwie najczęściej reprezentuje szafir, niebieska cyrkonia, akwamaryn lub lapis.

Co symbolizuje zielona biżuteria?

Biżuteria w kolorze zielonym

Kolor zielony jest podobny do natury i pieniędzy. Przynosi wzrost, płodność, hojność i zdrowie. Kolorowi zielonemu przypisuje się także działanie uspokajające.

Wybierz zieloną biżuterię w sytuacjach, w których potrzebujesz w oczach innych wyglądać harmonijnie. Nadają się również podczas dni, w których spodziewasz się większej dawki stresu i napięcia. Zielona bransoletka pomoże Ci się uspokoić i mądrzej sobie ze wszystkim poradzić.

Kolor zielony jest często stosowany w biżuterii w postaci zielonego agatu, zielonego kwarcu lub szmaragdu.

Biżuteria w kolorze czerwonym

Czerwień to kolor silnych emocji, miłości i pasji. Może jednak również wywoływać siłę, odwagę i gniew. Czerwona biżuteria aktywizuje, motywuje do wytrwałości i osiągania celów. Pobudzają emocje i motywację do działania.

Czerwona biżuteria doskonale sprawdzi się na zawodach oraz we wszystkich sytuacjach, w których trzeba dodać sobie otuchy do pokonania innych lub siebie. Na romantyczny wieczór we dwoje możesz wybrać także dodatki w tym kolorze.

Kolor czerwony jest najczęściej osadzony w biżuterii w postaci rubinu, jaspisu czy czerwonego agatu.

Biżuteria w kolorze żółtym

Według psychologii kolorów kolor żółty jest odcieniem optymizmu, szczęścia i radości. Reprezentuje napływ ciepła, pozytywnej energii, ale także kreatywności i zabawy. Działanie koloru żółtego poprawia zdolność koncentracji i zwiększa pewność siebie.

Biżuteria żółta to bardzo dobry wybór, jeśli chcesz sprawiać wrażenie osoby pozytywnej, optymistycznej i kreatywnej. Nadają się szczególnie do sytuacji wymagających nowych pomysłów i innowacyjnych sposobów myślenia.

Kolor żółty można spotkać w biżuterii oraz w postaci metali, z których najpopularniejszym jest oczywiście żółte złoto. Z kamieni żółty reprezentuje na przykład cytryn, żółty topaz lub żółty agat.

Biżuteria w kolorze różowym

Różowy kolor to kolor kobiecości, delikatności i najsłodszych uczuć. Jest również przedstawiany jako kolor uczuć i romansu.

Różowa biżuteria doskonale sprawdzi się zarówno na romantyczną randkę, jak i miłe wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Z nimi odniesiesz sukces, jeśli chcesz zachwycić swoją kobiecą delikatnością.

Suwerennym przedstawicielem różowego koloru w biżuterii jest minerał róż, ale piękne są również turmalin lub różowy szafir.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: