Pielęgnacja biżuterii nie polega tylko na odpowiednim przechowywaniu

Właściwa pielęgnacja jest podstawą do osiągnięcia jak najdłuższej żywotności biżuterii i klejnotów
Facebook
LinkedIn

Wysokiej jakości biżuteria przyciąga uwagę, jest gustowna i popularna wśród kobiet. Jeśli jednak nie będzie odpowiednio pielęgnowana, szybko straci swój blask. Pierwotny srebrny połysk zostaje zastąpiony ciemnoszarym odcieniem, na powierzchni pojawiają się nieładne zadrapania, a niektóre popularne modele pozostawiają nawet nieestetyczny zielony ślad na skórze. Szybkość zużycia Twojej biżuterii zależy od kilku czynników – rodzaju Twojej skóry, wilgotności powietrza, składu materiału i sposobu pielęgnacji. Chociaż prawie nie masz wpływu na pierwsze trzy, właściwa pielęgnacja biżuterii może mieć kluczowe znaczenie dla żywotności Twoich ulubionych modeli.

Treść artykułu

Właściwe przechowywanie kolczyków

Właściwe przechowywanie biżuterii

Gdybyśmy chcieli praktycznego poradnika, jak dbać o biżuterię, powinniśmy zacząć od przechowywania. Nawet najbardziej noszona biżuteria spędzi większość swojego życia na stojaku lub w pudełku na biżuterię. I tak powinno być! Biżuteria nie jest przeznaczona do noszenia na co dzień i nie należy z nią kłaść się spać. Jak więc prawidłowo ją przechowywać?

Przechowuj tylko czystą i suchą biżuterię

W ciągu dnia Twoja biżuteria ma kontakt z kurzem, potem, wilgocią, kosmetykami i wieloma innymi zanieczyszczeniami. Upewnij się, że jest czysta i sucha przed włożeniem jej do pudełka na biżuterię. Idealnie jest, jeśli ją zawsze delikatnie pocierasz miękką ściereczką, którą możesz trzymać obok pudełka na biżuterię.

W suchym ciemnym miejscu

Zwiększona wilgotność powietrza i bezpośrednie światło słoneczne mogą zostawić brzydkie ślady na Twojej pięknej biżuterii. Niektóre modele zazielenią się, inne stracą połysk, a jeszcze inne zaczną rdzewieć. Niektóre koraliki zmieniają kolor pod wpływem wilgoci i bezpośredniego światła. Dlatego zapomnij o przechowywaniu biżuterii w łazience, na parapecie czy na stoliku pod oknem.

W pudełku na biżuterię, w torebkach lub na stojaku

Aby uniknąć wzajemnych zarysowań, poszczególne modele biżuterii należy przechowywać oddzielnie. Odpowiednie są organizery, pudełka na biżuterię z wewnętrznymi przegrodami i miękkie woreczki tekstylne na poszczególne modele. Stojaki na biżuterię doskonale nadają się na naszyjniki, bransoletki i pierścionki. Należy jednak uważać, aby umieścić je w ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła.

Nasza wskazówka: Na rynku można znaleźć specjalne woreczki wypełnione roztworem antykorozyjnym lub chłonne paski zapobiegające plamieniu, które po prostu umieszczasz w pudełku na biżuterię.

Czyszczenie to jedna z podstaw pielęgnacji biżuterii

Chroń biżuterię przed wodą i środkami czyszczącymi i kosmetycznymi

O pielęgnacji biżuterii nie należy zapominać nawet w ciągu dnia. Jeśli chcesz zachować blask swojej biżuterii, chroń ją przed kontaktem z wszelkimi środkami chemicznymi takimi jak detergenty, pudry, olejki, perfumy, kremy, balsamy do ciała itp. Nawet woda jest szkodliwa dla biżuterii. Pierścionki i bransoletki również należy złożyć przed myciem rąk, naszyjniki przed nałożeniem perfum. Pozwoli to niezawodnie uniknąć nieestetycznych zielonych śladów na skórze.

Kiedy zostawić ulubioną biżuterię w domu

Jak już wspomnieliśmy, biżuteria nie nadaje się do noszenia na co dzień. Choć trudno jest się pożegnać z ulubionymi modelami. Są sytuację, w których zdecydowanie warto pozwolić im odpocząć w pudełku z biżuterią:

  • sport i praca fizyczna,
  • wellness – sauna, basen, masaż, zabiegi spa,
  • sprzątanie domu, mycie naczyń,
  • praca w ogrodzie.

Załóż biżuterię jako ostatnią i złóż jako pierwszą

Biżuteria i klejnoty to akcesoria modowe – powinny więc uzupełniać Twój cały strój. Zakładaj je tylko wtedy, kiedy już jesteś ubrana, zrobisz makijaż i ułożyłaś włosy, a także nałożyłaś lakier do włosów, perfumy, krem ​​do rąk i wszelkie inne kosmetyki. Odwrotnie, powinnaś je najpierw złożyć, zanim zaczniesz się przebierać po powrocie do domu. Zapobiegnie to wplatanie ich w ubranie i spowodowaniu uszkodzeń mechanicznych. Podarty naszyjnik lub zniszczone kolczyki podczas zdejmowania swetra nie są niczym niezwykłym.

Ważna pielęgnacja biżuterii: Regularne głębokie czyszczenie

Oprócz zwykłego szybkiego czyszczenia biżuterii przed jej przechowywaniem, należy od czasu do czasu przeprowadzić gruntowne czyszczenie – najlepiej raz w miesiącu. Możesz użyć miękkiej szmatki nasączonej czystą wodą lub nieścieralnym roztworem mydła. Możesz użyć najdelikatniejszej szczoteczki do zębów do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Nie zapomnij dokładnie wypłukać i wysuszyć biżuterię przed jej przechowywaniem.

Nasza wskazówka: Do czyszczenia biżuterii nigdy nie używaj produktów przeznaczonych do czyszczenia biżuterii wykonanych z metali szlachetnych. Są bardzo szorstkie i mogą spowodować zniszczenie powierzchni.

Być może myślisz, że dbanie o biżuterię jest bardzo trudne i skomplikowane. Ale w rzeczywistości te czynności nie zajmą Ci więcej niż kilka minut dziennie i przedłużą żywotność Twoich ulubionych modeli o miesiące lub lata.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Czy biżuteria jest odpowiednia dla dzieci?

Biżuteria dla dzieci: tak czy nie?

Pierwsza biżuteria dla dzieci pełniła funkcję ochronną i była wykonana z naturalnych materiałów, takich jak skóra, kamienie czy pióra. Noszenie biżuterii stwarza dzieciom przestrzeń do