Jak wyczyścić biżuterię? Dodaj jej ponownie blask!

Przedstawimy Ci wskazówki dotyczące tematu jak wyczyścić biżuterię
Facebook
LinkedIn

Większość ludzi kupuje biżuterię i akcesoria modowe z powodu, żeby podczas noszenia świeciły się na nich. W końcu, to jest jedno z ich głównych zadań. Jednak patrząc na to trzeźwo, dochodzimy do wniosku, że w końcu każda biżuteria ulega stopniowemu zużyciu podczas noszenia. I nie ma znaczenia, czy to jest złoto, srebro lub biżuteria. Niestety, noszenie nie jest dla niej dobre.

Na szczęście istnieje wielu sposobów jak ponownie dodać blask biżuterii. W tym przypadku, spójrzmy na to, jak wyczyścić biżuterię.

Treść artykułu

Dlaczego biżuteria zużywa się?

Ponieważ biżuteria nie jest złotem, srebrem ani innym metalem szlachetnym, nie możesz oczekiwać od niej zbyt wielką odporność na wszelkie wpływy. Z tego powodu nie możesz zostać zbyt zaskoczony, gdy czasem zacznie zmieniać kolor, brudzić się, a nawet rdzewieć. Dotyczy to głownie takiej biżuterii, o którą nie dbasz.

Nie jest tajemnicą, że biżuteria nie lubi wilgoci, potu ani chemikaliów.  Co z tego wynika? Biżuteria zużywa się nawet zwykłym myciem rąk czystą wodą – nie mówiąc już o mydle. Nie jest dla niej dobre również mycie naczyń, wycieranie pyłu lub sprzątanie. Ponadto nie przedłużysz jej żywotność nawet jeśli będziesz biżuterię nosić podczas gotowania lub uprawiania sportu. I nie zapominajmy, biżuteria nie lubi zapachów i perfum.

Co więc możesz zrobić, żeby Twoja biżuteria nie zużyła się szybko?

  • Zdejmij biżuterię przed uprawianiem sportu, gotowaniem, sprzątaniem lub myciem rąk.
  • Nie przechowuj biżuterię w łazience, gdzie wilgoć jest naturalne wyższa niż w innych częściach domu.
  • Zakładaj biżuterię dopiero PO aplikowaniu zapachów lub perfum. Po powrocie do domu i przed snem zdejmij biżuterię.
  • Przechowuj biżuterię w ciemniejszym miejscu, bezpośrednie działanie promieni słonecznych może powodować jej uszkodzenie.
  • Po złożeniu zegarka zawsze wytrzyj go chociaż suchą miękką ściereczką.
Oto nasze wskazówki, jak wyczyścić biżuterię

Jak wyczyścić biżuterię?

Istnieje kilka sposobów, jak wyczyścić biżuterię. Niestety, nie można z całą pewnością określić, który z nich jest najbardziej skuteczny, ew. najlepszy. Dlaczego? Każda biżuteria może być wykonana z innego materiału. Ponieważ może zawierać różne mieszanki, wybrane metody czyszczenia mogą nie być dla niej odpowiednie. 

Świetnym przykładem jest biżuteria z kamieniami. Podczas czyszczenia należy zachować szczególną ostrożność. Generalnie zaleca się, aby taka biżuteria nie została narażona na nadmierny kontakt z wodą, nawet podczas czyścienia, ponieważ roztwory czyszczące mogą rozpuścić klej i poluzować kamienie. 

Dodaj jej ponownie blask!

Weź pod uwagę, że gdy biżuteria jest zardzewiała lub w innym sposób poważnie uszkodzona, prawdopodobnie nie będzie ponownie błyszcząca. Jeśli jednak złapiesz proces rdzawienia na wcześniejszym etapie, możesz spodziewać się doskonałych rezultatów. Co doradzimy Ci w przypadku mocnego zabrudzenia, tłuszczu lub innych zwykłych zabrudzeń?

Jedną z opcji jest postępować zgodnie z naszymi wskazówkami dot. czyszczenia srebra. Decydując się na takie czyścienie, postępuj ostrożnie nie tylko w przypadku biżuterii z kamieniami. Najpierw przetestuj skuteczność preparatów i roztworów w jak najmniejszym i najmniej widocznym miejscu.

Jednak najbardziej skutecznym sposobem czyszczenia biżuterii powinno być czyścienie w misce wyłożonej folią. Do przygotowanego w ten sposób naczynia wsyp łyżkę soli i sodę jadalną. Następnie zalej to wszystko podgrzaną (nie wrzącą) wodą i odstaw na co najmniej minutę. Następnie włóż biżuterię do roztworu i czekaj na utlenianie, które może potrwać nawet kilka minut. Na koniec wybierz Twoją biżuterię i wyczyść ją np. wilgotną szmatką.

Wskazówka na zakończenie: Możesz również spróbować prostszych sposobów czyszczenia biżuterii – na przykład miska z wodą i sodą jadalną, ew. miska z wodą, sodą jadalną i octem.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top