Pielęgnacja biżuterii latem, czyli czego (nie) nosić na plaży

Pielęgnacja biżuterii
Facebook
LinkedIn

Lato to idealny czas na wyeksponowanie biżuterii z Waszej  szkatułki. Odsłonięta, brązowa opalona skóra sprawia, że wyróżnia się ona w promieniach słońca. Pamiętaj jednak, że gorąca letnia pogoda i wakacje nad wodą nie służą biżuterii tak dobrze, jak Tobie. Dlatego starannie wybieraj biżuterię na plażę lub basen i dbaj o swoje ulubione elementy. Odwdzięczą się one trwałym pięknem.

Treść artykułu

Która biżuteria jest (nie) odpowiednia na plażę?

Ostre słońce, piasek, słona woda morska lub chlorowana woda w basenie, filtry przeciwsłoneczne… Letnie pułapki dla pięknej biżuterii. Niektóre z nich mogą je przetrwać, ale inne należy pozostawić w szkatułce.

Do wody tylko z metalami szlachetnymi

Biżuteria wykonana z żółtego złota, platyny lub srebra próby 925 jest zazwyczaj bardziej odporna na zwiększoną wilgotność, a także na kąpiele w morzu lub basenie. Z drugiej strony, ostrożności nigdy dość w przypadku biżuterii platerowanej, której wierzchnia warstwa łatwo ulega uszkodzeniu lub zużyciu. Biżuteria mosiężna gorzej toleruje wodę, ale ma tę zaletę, że jest stosunkowo łatwa do czyszczenia, czym jej przywracimy jej zmatowione piękno.

Chroń swoją biżuterię z kamieniami szlachetnymi

Różne kamienie szlachetne mają różne właściwości i dlatego mogą różnie reagować na wpływy fizyczne. Dlatego najważniejszą rzeczą jest poznanie kamienia szlachetnego, który zdobi biżuterię i na podstawie jego odporności rozważyć, czy zabrać go do wody. Niektóre kamienie szlachetne są wrażliwe na materiały ścierne i mogą zostać uszkodzone przez piasek lub chlor w wodzie. Inne są mniej tolerancyjne na silne światło, pod wpływem którego mogą zmienić kolor. Porowatym kamieniom może zaszkodzić kontakt z kosmetykami do pielęgnacji skóry.

Dla tych, którzy nie znają właściwości swojej biżuterii z kamieniami szlachetnymi, poniżej wymieniamy najpopularniejsze kamienie szlachetne wraz z opisem ich wrażliwości:

  • Opal: porowaty kamień szlachetny, który może zostać uszkodzony przez wysoką temperaturę lub kontakt z chemikaliami lub materiałami ściernymi. Opal jest również wrażliwy na wstrząsy i nadmierne wibracje.
  • Szmaragd: traktowany olejem cedrowym, i dlatego jest szczególnie wrażliwy na chemikalia, które mogą go usunąć.
  • Perła: porowaty kamień szlachetny, jego uszkodzenie może być spowodowane nadmiernym ciepłem, narażeniem na działanie chemikaliów lub materiałów ściernych.
  • Ametyst: wrażliwy na światło, długotrwała ekspozycja na światło słoneczne może spowodować blaknięcie jego koloru.
  • Bursztyn: bardzo miękki i wrażliwy na światło, narażenie na działanie chemikaliów lub środków ściernych, także długotrwała ekspozycja na światło słoneczne może spowodować uszkodzenie.
  • Topaz: wrażliwy na światło, długotrwała ekspozycja na światło słoneczne może spowodować blaknięcie koloru.

 

Jakie rodzaje biżuterii są odpowiednie na plażę?

Biżuterię plażową należy dobierać w zależności od aktywności, jakie chcemy wykonywać nad morzem. Jeśli będziesz się głównie opalać, zapomnij o pierścionkach, naszyjnikach i bransoletkach, które mogą pozostawiać charakterystyczne białe ślady lub powodować oparzenia. Odpowiednie są co najwyżej mniejsze kolczyki – nawet wtedy tylko wtedy, gdy chronisz głowę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jeśli częściej pływasz, odłóż pierścionki i bransoletki, które mogą łatwo zsunąć się do wody. Ogólnie rzecz biorąc, wybieraj biżuterię z solidnym zapięciem i preferuj cieńsze naszyjniki i bransoletki.

Jak spakować biżuterię na podróż?

Pakując biżuterię do walizki, upewnij się, że nie styka się ona ze sobą. Zapobiegnie to jej wzajemnemu porysowaniu. Przyda się podróżny organizer na biżuterię z oddzielnymi przegródkami lub specjalne woreczki z materiału. Przydatne są również małe, zamykane woreczki z tworzywa sztucznego. Należy pamiętać, że perły powinny być w nich przechowywane tylko przez krótki czas. Istnieje ryzyko ich uszkodzenia! Należy również uważać, aby nie poplątać bransoletek i naszyjników.

Nasza rada: Jeśli nie masz organizera z wieszaczkami na łańcuszki i naszyjniki, wystarczy słomka. Wystarczy przewlec łańcuszek przez wnętrze słomki, zapiąć go, a następnie umieścić w pudełku na biżuterię.

Jak dbać o biżuterię latem

Latem obowiązują te same zasady pielęgnacji biżuterii, co przez pozostałą część roku. Jedyna różnica polega na tym, że biżuteria będzie wymagała częstszego czyszczenia. Latem akcesoria mają naturalnie większy kontakt z potem i kosmetykami, które służą do ochrony naszej skóry przed słońcem. W miesiącach letnich spędzamy również więcej czasu na świeżym powietrzu, gdzie biżuteria jest narażona na kurz i drobne zabrudzenia. Idealnie byłoby czyścić swoje skarby po każdym użyciu mydłem, wodą i miękkimi chusteczkami. Nie zapomnij o ich dokładnym wysuszeniu przed przechowywaniem.

Pozostałe zasady pielęgnacji biżuterii:

Pozostałe zasady pielęgnacji biżuterii:

  • Biżuterię należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, tak aby poszczególne elementy były od siebie oddzielone.
  • Z rozwagą rozważ zabieranie ulubionej biżuterii nad wodę lub do uprawiania sportu.
  • Raz na 6 miesięcy poddawaj biżuterię profesjonalnemu przeglądowi u jubilera.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Wybierzesz żółte czy różowe złoto?

Żółte czy różowe? Które złoto wybrać?

Biżuteria z żółtego złota wygląda luksusowo, ponadczasowo, a przy tym niezwykle elegancko. Z kolei różowe złoto jest bardziej delikatne, kobiece i romantyczne. Klasyczne złote bransoletki