Meteoryty, beton, kości dinozaurów: niezwykłe materiały w biżuterii

Niekonwencjonalne materiały w produkcji biżuterii
Facebook
LinkedIn

Podczas gdy metale szlachetne, kamienie szlachetne i perły od wieków stanowią podstawę projektowania biżuterii, twórcy szukają również inspiracji dla swoich dzieł w znacznie bardziej kreatywnych materiałach. Ich dzieła są wyjątkowe i zapewniają nowy poziom, do którego niektórzy użytkownicy idealnie pasują. W kolejnych linijkach przedstawimy kilka nietypowych materiałów w tworzeniu biżuterii. Być może niektóre z nich będą właściwym wyborem dla Ciebie.

Treść artykułu

Biżuteria wykonana z porcelany

Zaletami porcelany są jej twardość, odporność na ciepło i trwałość. Znalazła ona zastosowanie w przemyśle jubilerskim już w XIX wieku. Służyła jako „płótno” dla miniaturowych portretów, które następnie osadzano w biżuterii. Malowane i szkliwione porcelanowe aplikacje są do dziś popularnym elementem damskich wisiorków, kolczyków i masywnych pierścieni.

Hiszpańska marka Lladró kreatywnie wykorzystuje porcelanę w swoich kolekcjach, oferując porcelanową biżuterię inspirowaną prostotą natury, a także lampy i dekoracje domowe.

Biżuteria wykonana z betonu

Beton to chłodny, twardy, neutralny i łatwy w formowaniu materiał, który znajduje zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w jubilerstwie. Produkowany jest jako mieszanka cementu, piasku lub grubszego kruszywa, wody i innych dodatków, których jubilerzy używają do nadania mu pożądanych właściwości. Beton jest następnie kształtowany poprzez odlewanie go do formy i nakładanie na podkład lub biżuteria jest rzeźbiona bezpośrednio z częściowo utwardzonych betonowych bloków.

W swoich kolekcjach w pełni wykorzystuje go na przykład amerykańska marka Orbit. Kombinacje betonu i metalu pojawiają się w obrączkach, kolczykach, damskich naszyjnikach warstwowych czy pierścionkach, które można nakładać na siebie.

Biżuteria wykonana z drewna

Drewno to lekki, przyjemny w dotyku, ciepły materiał. Jego zastosowanie w jubilerstwie ma długą tradycję. Według odkryć archeologicznych, drewno do wyrobu biżuterii było wykorzystywane od czasów starożytnych i pojawia się w całej historii jubilerstwa. W XXI wieku drewniana biżuteria jest uważana za dzieło sztuki o wartości dodanej. Współcześni projektanci eksperymentują z szeroką gamą drewna, stosując zrównoważone praktyki. Biżuteria drewniana ma zatem swoje miejsce także w modzie slow fashion. Jest ona uważana za ponadczasową i preferowana przez użytkowników, którzy doceniają urok naturalnych materiałów.

Na przykład marka Black Balloon wykorzystuje drewno w swoich kolekcjach w innowacyjny sposób. Łączy ręcznie rzeźbione elementy z 18-karatowym złotem, tworząc wyrafinowane naszyjniki dla kobiet. Gwiazdy takie jak Katrina Kaif i Ananya Panday również uległy ich urokowi.

Oryginalne kamienie szlachetne w biżuterii

Kamienie szlachetne są tradycyjną częścią rzemiosła jubilerskiego. Podczas gdy diament, ametyst czy rubin nie będą nas szczególnie zaskakiwać, niektórzy projektanci idą znacznie dalej i wykorzystują klejnoty z historią, której atrakcyjność wykracza daleko poza ich wygląd.

Kość dinozaura

Wymarłe dinozaury od lat fascynują ludzkość. Niektórzy sprytni projektanci postawili na ich historię i poprzez szlifowanie i polerowanie kości dinozaurów stworzyli unikalny materiał jubilerski. Kiedy kość staje się skamieniała, niektóre jej komórki zostają zastąpione minerałami, najczęściej kolorowym agatem. Tworzy to fascynujące naturalne wzory, a następnie unikalną biżuterię. Przeważnie małe, innowacyjne marki jubilerskie oferują je w swoich kolekcjach lub elementy takie wykonywane są na zamówienie zgodnie z wymaganiami klienta.

Rodochrozyt

Mniej znany minerał, rodochrozyt ma piękny różowy kolor w czystej postaci. Wydobywany jest głównie w obu Amerykach, ale także w Afryce i Rosji. Ezoteryka wiąże go z takimi emocjami jak współczucie, miłość, radość i pozytywne podejście do życia. W jubilerstwie wykorzystywany jest w połączeniu z metalami szlachetnymi, najczęściej w produkcji masywnych sygnetów. Szczególnie znana jest z nich amerykańska marka Legier.

Meteoryty

Biżuteria z meteorytów ma dosłownie nieziemską wartość, która fascynuje wiele osób. Skład meteorytów może się znacznie różnić. Najczęściej używane w biżuterii są meteoryty żelazne, stanowiąc około 6% wszystkich śmieci kosmicznych, które uderzają w Ziemię. Charakteryzują się one ciekawą teksturą, która powstaje w wyniku powolnego chłodzenia żelaza w przestrzeni kosmicznej. Jubilerzy ulepszają te wzory poprzez czyszczenie, polerowanie i użycie roztworów kwasów. Przetworzone meteoryty są następnie wykorzystywane jako podstawy tarcz zegarków i aplikacje do pierścionków lub spinek do mankietów. Ogromną zaletą meteorytów jest to, że często zawierają minerały, których nie rozpoznajemy na Ziemi. Ponieważ jest to materiał deficytowy, biżuteria z meteorytów jest zwykle wykonywana na zamówienie.

Inne nietypowe materiały w biżuterii

Twórcy biżuterii są w pewnym sensie artystami, a ich kreatywność nie ma granic, jeśli chodzi o tworzenie biżuterii. Zobacz, co w ostatnich latach pojawiło się w damskich pierścionkach, wisiorkach, broszkach, bransoletkach i kolczykach. Więcej nietypowych materiałów w biżuterii:

  • włosy ukochanej osoby,
  • prochy zmarłej ukochanej osoby,
  • żywe sukulenty,
  • lawa,
  • materiały z recyklingu, takie jak puszki, szklane butelki lub dętki rowerowe,
  • ammolity – opalizujące muszle wymarłych mięczaków morskich,
  • bursztyn ze szczątkami owadów.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Czy biżuteria jest odpowiednia dla dzieci?

Biżuteria dla dzieci: tak czy nie?

Pierwsza biżuteria dla dzieci pełniła funkcję ochronną i była wykonana z naturalnych materiałów, takich jak skóra, kamienie czy pióra. Noszenie biżuterii stwarza dzieciom przestrzeń do