Spinki do mankietów: Jaka jest ich historia i jak je nosić?

Spinki do mankietów to klasyka wśród męskich akcesoriów modowych
Facebook
LinkedIn

Chociaż są małe, mogą znacznie wpłynąć na Twój wygląd. Spinki do mankietów należą do najpopularniejszych męskich akcesoriów modowych. Jako jedne z nielicznych elementów biżuterii nadają się na bardzo oficjalne i uroczyste okazje, ale swoje miejsce stopniowo znajdują również w mniej formalnych strojach. Noszą ich głównie mężczyźni bazujący na detalach i stylu, dla których będą zarówno ozdobą, jak i elementem funkcjonalnym. Poznajmy ich trochę bliżej.

Treść artykułu

Skąd się wzięły spinki do mankietów?

Na początku XVI. wieku mężczyźni nosili koszule z odważnymi marszczonymi mankietami, które wiązali ozdobnymi tasiemkami i sznurkami. Choć ten element utrzymywał się na odzieży do końca XIX. wieku, z biegiem lat zaczęły z nim konkurować ozdobne łańcuszki przyczepione do małych szklanych guzików. Szkło stopniowo ustąpiło miejsca bardziej luksusowym materiałom, takim jak kamienie szlachetne i diamenty. Stało się tak w połowie XVIII. wieku i ten okres jest również uważany za czas narodzin pierwszych spinek do mankietów. Dopiero kilkadziesiąt lat później łańcuchy zostały zastąpione słupkami ze składaną sprzączką.

Ciekawostka: Podobno nowoczesne spinki do mankietów stały się popularne dzięki książce Alexandra Dumasa „Hrabia Monte Cristo”. Pewien bohater tej książki miał na mankietach koszuli wielkie diamenty, która wzbudzały zazdrość i każdego, kto je zobaczył.  

Historia spinek do mankietów sięga do XVIII. wieku

Historyczne wzloty i upadki spinek mankietów

Pod koniec XVIII. wieku spinki do mankietów były niezwykle popularne w męskich społeczeństwie. Dzięki tańszym metodom produkcji zwiększyła się ich dostępność, a wraz z nią sprzedaż koszul przeznaczonych na formalne okazje. Męskie spinki do mankietów były noszone praktycznie wszędzie.

Sytuacja zmieniła się pod koniec XX. wieku, kiedy to zaczęto produkować koszule z guzikami wszytymi na mankietach. Popularność spinek do mankietów stopniowo znikała, a to gustowne akcesorium męskie utrzymało swoje stałe miejsce tylko w połączeniu z koszulami luksusowymi.  

Obecnie spinki do mankietów dla mężczyzn ponownie znajdują się w centrum uwagi projektantów mody. W ofercie jest niesamowita gama kolorów, designów i stylów. Od eleganckich modeli po bardziej oryginalne, które znajdują zastosowanie w życiu codziennym. 

Spinki mankietowe wracają na pierwszy plan

Jak nosić spinki mankietowe

Spinki mankietowe to bardziej gustowna alternatywa dla klasycznych guzików naszywanych na mankietach koszul. Są to samodzielne elementy ozdobne, biżuteria męska lub biżuteria, która nie jest trwale połączona z koszulą. Ich najbardziej charakterystyczną częścią jest większa ozdobna główka. Płynnie przechodzi w kolumnę, która jest przewleczona przez otwory na mankiecie. Guzik zabezpieczony jest przed wypadnięciem za pomocą klipsa, który otwiera się prostopadle do słupka.  Oczywiście istnieją również inne sposoby mocowania. Niektóre guziki są solidne i po prostu wsuwają się w otwory na mankiecie bez zabezpieczenia.

Stroje i okazje odpowiednie dla spinek do mankietów

Męskie spinki do mankietów są noszone z koszulą z prostymi lub francuskimi mankietami. Proste mankiety są podobne do mankietów na klasycznej koszuli, ale po obu stronach są otwory przeznaczone do wpięcia guzika. Mankiety francuskie są szersze i na każdej stronie mają dwa otwory. Składają się, więc otwory pokrywają się ze sobą i są gotowe do włożenia guzika.

Spinki do mankietów są przeznaczone głównie do formalnych i półformalnych okazji. Pasują do garnituru i do krawatu. Jednak coraz częściej spotykamy się również z mniej formalnymi koszulami, których mankiety mają z każdej strony otwory do wpięcia guzików. Stwarza to możliwości na zastosowanie bardziej odważnych unikalnych modeli. Obecnie w ofercie można znaleźć również biżuterię o różnych kolorach, kształtach i tematach. Czy będziesz mieć odwagę uzupełnić nimi swój strój? Nadają się głównie na nieformalne okazje i towarzyskie spotkania.

Rodzaje spinek mankietowych

  •     Spinki do mankietów ze stali nierdzewnej: pasują do każdej koszuli, również do mniej formalnych strojów.
  •     Srebrne spinki do mankietów: są bardziej eleganckie, nadają się na formalne okazje, szybciej się zużywają.
  •     Tytanowe spinki do mankietów: mają piękny połysk i są bardzo wytrzymałe.
  •     Platynowe spinki do mankietów: są droższe, ale bardzo eleganckie, nadają się również na specjalne okazje.
  •     Złote spinki mankietowe: wyglądają bardzo luksusowo, pasują szczególnie na uroczyste i bardzo formalne wydarzenia.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Torebki Guess

Jak wybrać torebkę krok po kroku

Na oficjalne i uroczyste okazje wybieraj mocniejsze torebki o mniejszych rozmiarach. Do noszenia na co dzień dobrze sprawdzą się większe torebki z dłuższymi paskami na

Scroll to Top