Bransoletka na nogę: Jej historia sięga tysiącleci

Dowiedz się, jaka jest historia bransoletek na nogę
Facebook
LinkedIn

Pomimo tego, że dziś świat biżuterii i akcesoriów modowych kręci się głównie wokół zegarków, okularów przeciwsłonecznych, naszyjników, kolczyków lub bransoletek na rękę, w przeszłości na pierwszy plan były wysunięte również inne modele. Warto wspomnieć chociażby bransoletkę na nogę, której ciekawa historia sięga tysięcy lat. Niektóre ciekawe momenty omówimy w następującej części.

Treść artykułu

Historia bransoletek na nogę

Może to brzmi niewiarygodnie, ale bransoletki na nogę, które są obecnie w modzie dosyć często pomijane, towarzyszyły nam wcześniej niż szpilki czy lakiery do paznokci. Wcześniej niż akcesoria i produkty, bez których wiele kobiet XXI. wieku nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. 

Czy wiesz, że najstarsze bransoletki na nogę mają bodajże ponad 8 000 lat?

Warto wspomnieć, że w swoich początkach bransoletki na nogę były czymś więcej niż „tylko“ biżuterią lub akcesoriom modowym. Wiele tysiącleci temu mogły sygnalizować kilka faktów:

  • kobieta nosząca bransoletkę na nodze sygnalizowała, że nie jest wolna,
  • wręcz przeciwnie, mogła wskazywać, że szuka partnera,
  • w wielu przypadkach kobiety demonstrowały bransoletką na nodze bogactwo swojego męża.
Bransoletka na nogę

Bransoletka na nogę v Egipcie

W starożytnym Egipcie noszenie bransoletki na nodze było wielkim zaszczytem – zwłaszcza dla mężczyzny. Bogate kobiety wskazywały poprzez noszenie bransoletki na nodze, jak bogaci są ich mężowie. Ich kostki były często ozdobione złotymi bransoletkami. Wręcz przeciwnie, kobiety z niższych klas zazwyczaj nosiły na nodze co najwyżej srebrną bransoletkę lub bransoletkę z innego tańszego metalu. Nawet biedniejsze kobiety starały się opracować dla siebie różnego rodzaju bransoletki. Przeważnie pojawiały się na nich symbole, które miały przynieść szczęście do ich życia.

Bransoletka na nogę v Indii

Oczywiście, w związku z bransoletkami na nogę można wymienić wielu krajów na całym świecie. Indię wybraliśmy do naszego artykułu z jednego ciekawego powodu – bransoletka na nogę odgrywała ważną rolę w znanym indyjskim wierszu Shilappadikaram. Ten wiersz epicki opowiada o mężczyźnie, który zakochuje się do kobiety z bransoletką na nodze. Urok wiersza Shilappadikaram polega na tym, że bransoletka na nogę ma magiczną silę, która uniemożliwia zakochanemu mężczyźnie oprzeć się wspomnianej kobiecie.

Bransoletka na nogę v Ameryce

W Stanach Zjednoczonych Ameryki pojawiły się bransoletki na nogę mniej-więcej w latach 50-tych XX. wieku. W kolejnych latach stały się niezwykle popularne wśród biżuterii damskiej. Towarzyszyła im jednak również zła reputacja – podobno nosiły je tylko prostytutki. Dlatego wiele matek zabroniło swoim młodym córkom ich noszenie. Mimo to w pewnym stopniu utrzymywały swoją popularność.

Bransoletka na nogę w czasach dzisiejszych

Choć nie są dziś tak popularne, jak np. zegarki na rękę lub inne akcesoria modowe, wciąż znajdują się w portfolio wielu marek modowych. Nawet niektóre kobiety oceniają, że przedstawiają „dożywotną alternatywę“ w postaci tatuażu bransoletki na nogę. Zresztą klasyczna bransoletka na nogę jest obecnie zwykle wykorzystywana jako delikatne i minimalistyczne akcesorium do lekkich letnich stylizacji. Jednak jego właścicielka powinna maksymalnie utożsamiać się z nią – nie jest to więc taka sama sytuacja jak w przypadku bransoletek na rękę. Rozumiemy przez to, że bransoletka nie może na nodze przeszkadzać. W przeciwnym razie może właścicielka takiej biżuterii poczuć się nieswojo.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: