Fakty na temat biżuterii, o których może nie wiedziałeś

Fakty ze świata biżuterii
Facebook
LinkedIn

Jubilerstwo to nie tylko piękna, ale także niezwykle ciekawa branża, której korzenie sięgają dziesiątek tysięcy lat. Biżuteria była noszona przez całą historię jako symbol władzy i służyła jako posłaniec wiadomości. Co ciekawe, do szlachetnego aktu ozdabiania ciała bliscy byli głównie mężczyźni. Jako najcenniejszy klejnot kraju wspomnijmy wspaniałą koronę królewską. Jeśli więc pomyślisz o biżuterii tylko jako o tym, co jest prezentowane w aktualnych gablotach sklepów jubilerskich, poniższe fakty na temat biżuterii mogą Cię zaskoczyć.

Treść artykułu

Najstarsza biżuteria

Ozdabianie ciała jest zakorzenione znacznie głębiej w historii ludzkości niż można by się spodziewać. Potwierdzają to fascynujące odkrycia archeologiczne. W 2004 roku w Republice Południowej Afryki odkryto naszyjnik z muszli, którego wiek naukowcy szacują na 75 000 lat. Inne starożytne ciekawostki jubilerskie to koraliki wykonane ze skorupek jaj strusich znalezione w Kenii lub biżuteria wykonana z ludzkich zębów odkryta przez naukowców w Bułgarii. Następnym razem, gdy założysz swój ulubiony naszyjnik, pamiętaj o tym starożytnym dziedzictwie przodków.

Pierwsze miejsce znalezienia diamentów

Pierwsze diamenty odkryto w Indiach, skąd legendarnym Jedwabnym Szlakiem eksportowano je do Chin i innych części świata. Ludzkość przez lata wierzyła, że Indie są jedynym krajem, w którym można znaleźć diamenty. Obecnie znacznie więcej tych kamieni szlachetnych wydobywa się w Rosji, Kanadzie i Afryce. Są nawet produkowane w laboratoriach.

Diamenty nie stosowano w pierścionkach zaręczynowych

W latach 30-tych XX wieku pierścionki diamentowe stanowiły jedynie około 10% pierścionków zaręczynowych. W latach 90-tych XX wieku diamenty znajdowały się już w 80% pierścionków zaręczynowych. Co się zmieniło przez te 60 lat? Firma diamentowa De Beers weszła na rynek pod hasłem reklamowym „Diamenty są wieczne”. Dzięki temu sprytnemu marketingowi diamenty stały się symbolem miłości i wiecznej więzi.

Najdroższa biżuteria na ekranach filmowych

Kiedy myślisz o biżuterii i filmie, jaki model sobie wyobrażasz? Serce Morza z Titanica? Albo pierścionek z Władcy Pierścieni? Najdroższa biżuteria występowała u boku Nicole Kidman w Moulin Rouge. Był to platynowy naszyjnik wysadzany diamentami. Jego wartość przekracza 1 milion dolarów. Tuż za nim znajduje się naszyjnik z filmu Pretty Woman i diamentowy pierścionek zaręczynowy z filmu Seks w wielkim mieście 2.

Szafir i rubin pochodzą z tego samego kamienia

Tak różne, a jednocześnie tak podobne. Jeden jest w pięknym niebieskim kolorze, drugi w ognistej czerwieni, a oba pochodzą z tego samego minerału – korundu. Ciekawostką związaną z jubilerstwem jest to, że zmiana koloru spowodowana jest śladową ilością innych pierwiastków. Rezultatem korundu wzbogaconego tytanem i żelazem jest niebieski szafir. Piękny czerwony kolor rubinu wynika ze śladowej ilości chromu w tym minerale.

Czyste złoto można zginać między palcami

Chociaż z dumą nosisz biżuterię z prawdziwych metali szlachetnych, prawdopodobnie nie spotkałaś się z czystym złotem. Złoto 24-karatowe nie jest stosowane w biżuterii ze względu na jego miękkość i plastyczność. Jest nawet tak miękkie, że z łatwością można go zgiąć w palcach. Dlatego do stosowania w biżuterii metal szlachetny jest stapiany z innymi, silniejszymi dodatkami.

Cała platyna świata zmieściłaby się do pokoju gościnnego

Platyna jest niezwykle drogim i rzadkim metalem. Jest go na świecie tak mało, że bez problemu zmieściłby się w przeciętnym pokoju gościnnym. Platyna występuje naturalnie w przyrodzie, ale tylko wyjątkowo i w bardzo małych ilościach. Aby uzyskać 30 g platyny, trzeba wydobyć średnio około 10 ton rudy.

Złoto pochodzi z Kosmosu

Nie jest nowością, że złoto jest niezwykle rzadkim metalem na ziemi. Jednak ciekawe fakty dotyczące biżuterii mówią, że większość złota pochodzi z Kosmosu. Uważa się, że przybył na Ziemię w deszczu meteorytów ponad 4,5 miliarda lat temu. Zatem złoto, które masz dzisiaj w swoim pierścieniu, mogło wędrować po odległym wszechświecie miliardy lat temu.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: