- Historia pierścionka zaręczynowego zaczęła się już w średniowieczu.
- Pierścionek jest tradycyjnym symbolem wieczności, ponieważ podobnie jak zamknięty krąg nie ma początku ani końca.
- Umieszczenie pierścionka zaręczynowego jest uwarunkowane kulturą i tradycjami danego kraju.
„Wyjdziesz za mnie?” Wraz z tym pytaniem mężczyzna wyjmuje z kieszeni aksamitne pudełeczko, by po pozytywnej odpowiedzi móc założyć przyszłej narzeczonej pierścionek z błyszczącym kryształem. Słychać upragnione „tak” i pojawia się dylemat. Prawa czy lewa? Na której ręce należy nosić symbol miłości? A gdzie położyć pierścionek zaręczynowy po ślubie, gdy przypieczętujesz swoją miłość pierścionkami? Na te i inne pytania dotyczące symbolu zaręczyn odpowiemy w poniższym artykule.
Treść artykułu
Historia pierścionka zaręczynowego
Fascynująca historia pierścionka zaręczynowego jest dłuższa niż mogłoby się wydawać. Podobnie jak wiele współczesnych zwyczajów, symbol zaręczyn ma swoje korzenie już w okresie państw starożytnych, czyli wiekach przed Chrystusem.
Pierścionek zaręczynowy jako starożytny znak własności i wieczności
Starożytna symbolika pierścionka zaręczynowego była daleka od romantycznej. W starożytnym Rzymie kobiety nosiły pierścionki z kości słoniowej, kości, miedzi i żelaza na znak zawarcia umowy handlowej z przyszłym mężem lub jako potwierdzenie posłuszeństwa.
To, że był to pierścionek, nie było przypadkowe. Już egipscy faraonowie używali pierścienia jako symbolu wieczności. Pierścień to koło, które nie ma początku ani końca i odzwierciedla także kształt słońca i księżyca, które Egipcjanie czcili jako święte.
Pierścionek zaręczynowy jak go znamy dzisiaj
Minęły wieki, zanim pierścionek zaręczynowy stał się symbolem miłości i obietnicy małżeństwa. Stało się to w 850 r., kiedy papież Mikołaj I oświadczył, że pierścionek zaręczynowy wyraża zamiar mężczyzny zawarcia małżeństwa.
Co ciekawe, pierwszy diament w pierścionku zaręczynowym pojawił się dopiero w 1477 roku. Został on wybrany przez austriackiego arcyksięcia Maksymiliana dla swojej narzeczonej. Można go uznać za swego rodzaju wizjonera, gdyż pierścionki zaręczynowe z diamentami zyskały popularność dopiero w 1947 roku. Stało się to za sprawą brytyjskiej firmy De Beers, wydobywającej wówczas diamenty w Republice Południowej Afryki. Rozpoczęła kampanię reklamową pod hasłem „Diament jest wieczny”, a popularność diamentowych pierścionków zaręczynowych gwałtownie wzrosła. Choć największą popularnością od kilkudziesięciu lat cieszą się pierścionki zaręczynowe z żółtego i białego złota, wraz z nowymi trendami zyskują także srebro, różowe złoto oraz nowe, niepowtarzalne materiały.
Tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego
Większość krajów zachodnich uważa, że czwarty palec (serdeczny) lewej ręki jest odpowiednim miejscem na pierścionek zaręczynowy. Do korzeni tego zwyczaju wrócimy do starożytnego Rzymu. Rzymianie wierzyli, że w tym palcu znajduje się żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Nazwali ją Vena Amoris, co oznacza żyła miłości. Ponieważ od niepamiętnych czasów serce uważane było za ośrodek emocji, za najodpowiedniejszy do noszenia pierścionka zaręczynowego uznawano lewy palec serdeczny.
Możesz być zaskoczony, ale noszenie pierścionka zaręczynowego na lewej ręce nie jest tradycją ogólnoświatową. W Rosji, Niemczech, Norwegii i Indiach pierścionki zaręczynowe nosi się na prawej ręce. Opierają się na fakcie, że lewy oznacza po łacinie złowrogi. Uważają więc, że lewa ręka przynosi pecha. W Szwecji i Chile nie tylko panny młode otrzymują pierścionki zaręczynowe. Noszą je także mężczyźni. W Chinach na znak zaręczyn wymienia się nie tylko pierścionki, ale także pieniądze i inne kosztowności. W północnej Kenii wojownicy noszą na szyi kolorowe koraliki, a niektóre kolory symbolizują zaręczyny.
Miejsce pierścionka zaręczynowego po ślubie
Pierścionek zaręczynowy symbolizuje przyrzeczenie małżeństwa, a obrączka przypieczętowuje związek. W kulturach zachodnich tradycyjnie przed ceremonią pierścionek zaręczynowy zakłada się na palec serdeczny prawej ręki, aby zrobić miejsce na obrączkę. Niektórzy nowożeńcy nadal noszą pierścionek zaręczynowy na prawym palcu serdecznym nawet po ślubie, inni przenoszą go na lewy palec serdeczny w celu pierścionka zaręczynowego. Nowym trendem jest łączenie pierścionka zaręczynowego i obrączki w jedną biżuterię.