Zawieszki do bransoletek i naszyjników: Historia, pochodzenie i ciekawostki

Zawieszki to piękne akcesorium, które podkreśli każdą bransoletkę
Facebook
LinkedIn

Obecnie są zawieszki częścią akcesoriów modowych. Pierwotnie były rodzajem tajnego znaku lub przedmiotem powiązanym z wiarą w boga. Obecnie są zawieszki noszone na co dzień. Można je przyczepić do bransoletki, ew. do naszyjnika.

Treść artykułu

Co to jest zawieszka?

Wiele osób nie zna prawidłowego znaczenia zawieszki. W rzeczywistości jest to rodzaj biżuterii, zawieszonej na bransoletce lub łańcuszku. Biżuteria w sensie zawieszek może przybierać różną formę. Najpopularniejsze są zawieszki wykonane ze złota, srebra lub stali nierdzewnej. Jednak popularne są również medaliony osadzone kamieniami szlachetnymi lub diamentami.

Nasza wskazówka: Wybieraj zawieszki na podstawie rodzaju, kształtu i stylu. Każdy charakteryzuje się czymś innym i ma dla każdego człowieka inne specyficzne znaczenie.

Zawieszki i ich bogata historia

Może nie uwierzysz, ale zawieszki mają długą i bogatą historię, która zaczęła się 600 lat przed n. e. Udokumentowane znaleziska archeologiczne dowodzą, że już w tym czasie zawieszki były mocowane do bransoletki wokół nadgarstku. Ten sposób noszenia przetrwał do dziś.

Amulety a talizmany

Amulety a talizmany pojawiły się już w czasach przedhistorycznych. Były w różnych rozmiarach i kształtach, różniły się również użytym materiałem. Wówczas tego typu zawieszki były postrzegane jako talizmany. Ludzie wierzyli, że zawieszki do bransoletek symbolizują szczęście i zdrowie.

Ciekawostka: Amulety i talizmany od dawna znajdowano w Europie i Afryce. Były to zawieszki wykonane z kamienia, drewna i kości. Ludzie zwykle nosiły je na szyi lub w woreczku ochronnym.

Znaczenie powiązane z bogiem

Oprócz tego, że były postrzegane jako talizmany, zawieszki miały również inne znaczenie, które było powiązane z bogiem. Jedna z pierwszych zawieszek została znaleziona w grobowcach egipskich faraonów. Później pojawiły się także w Babilonie, starożytnej Persji i wśród starożytnych Asyryjczyków.

Wówczas zawieszka przedstawiała zwierzęta. Wskazywali na wizerunki bóstw i duchów natury. Ich znaczenie było powiązane z bogiem, ich zadaniem było chronić duszę i życie swojego właściciela. Co ciekawe, że te zawieszki były naprawdę bardzo malutkie.

Zawieszki mają swoje miejsce również na naszyjnikach

Weryfikacja tożsamości

W przeszłości zawieszki służyły Żydom do weryfikacji tożsamości. To znaczenie rozszerzyło się w średniowieczu do weryfikacji tożsamości społeczeństwa przodków i zaprzyjaźnienia z władzą polityczną lub władcą. Zawieszki wówczas nosili rycerze pod zbrojami, z powodu przesądów. Wierzyli, że ochronią ich w walce z wrogami.

Szeroki wybór zawieszek

Specjalne okazje wymagają oryginalnego prezentu. Zawieszki stają się właściwym wyborem. Można podarować je jako prezent na rocznicę, z okazji narodzin, ślubu lub jako nagrodę za dobre wyniki w szkole lub w pracy.

Na rynku można znaleźć również zawieszki damskie o różnych kształtach. Popularne są przykładowo serduszka, czterolistna koniczyna, podkowa, ew. akcesoria o kształcie znaków zodiaku.  

Zainteresowanie na całym świecie

Zawieszki w kształcie półksiężyca, gwiazdy Dawida i krzyża wzbudzają nieustannie zainteresowanie na całym świecie. Związane są z religiami świata i do tej pory są bardzo popularne wśród wielu ludzi. Popularna jest również figura anioła stróża, która ma chronić właściciela na jego życiowej drodze.

Zawieszki przeszły długą drogę i nadal należą do popularnej biżuterii. Ich popularność wynika również z tego, że są odpowiednie dla każdego.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Torebki Guess

Jak wybrać torebkę krok po kroku

Na oficjalne i uroczyste okazje wybieraj mocniejsze torebki o mniejszych rozmiarach. Do noszenia na co dzień dobrze sprawdzą się większe torebki z dłuższymi paskami na

Scroll to Top