Brylant – najważniejsze informacje o tym kamieniu szlachetnym

Brylant to popularny w produkcji biżuterii drogi kamień
Facebook
LinkedIn

Treść artykułu

Czy wiedziałeś, że brylant i diament nie są synonimami? Niemniej jednak wielu ludzi na całym świecie je myli. W kolejnych wierszach wyjaśnimy zasadniczą różnicę, na podstawie której możesz je łatwo odróżnić. I oczywiście nie umknie nam to, co najważniejsze w tych kamieniach szlachetnych – nawet ciekawostki z ich historii.

Brylant vs. diament

Prosto mówiąc, brylant to oszlifowany diament. Oznacza to, że każdy brylant jest w zasadzie diamentem. Jednak nie każdy diament musi być automatycznie brylantem. Zdarza się tak tylko wtedy, kiedy jest diament niezwykle precyzyjnie szlifowany, dzięki czemu może odtwarzać wszystkie kolory tęczy podczas łamania światła. Jednak tylko najbardziej profesjonalni eksperci potrafią poradzić sobie z takim przetwarzaniem.

Ciekawostka: Diament można obrabiać na różne sposoby – nie tylko okrągłym szlifowaniem.  Możemy wymienić np. szlifowanie w kształcie serca, ew. szlifowanie princes a marquise.

Brylant to w pewien sposób obrobiony diament

Spojrzenie na historię

Diamenty, czyli „nieoszlifowane brylanty“, wydobywane są głównie w Afryce Południowej, ale można ich znaleźć również  w Brazylii, Australii, Kanadzie, Indii i Rosji. Początki najpopularniejszego szlifowania brylantów sięgają do 1910 r. i są powiązane z osobą Marcela Tolkowskiego.

Brylant jako prezent? Jaka jest jego cena?

Brylanty, ew. biżuteria brylantowa, od wielu dziesięcioleci była kojarzona z cennymi i niezwykłymi prezentami. Można stwierdzić, że tak samo są one odbierane i w czasach obecnych. Chyba najbardziej znaną biżuterią brylantową obecnie są pierścionki zaręczynowe. Uważaj jednak przy ich zakupie – nie daj się skusić na zaskakująco niską cenę. W niepoważnych sklepach często oferują podróbki – imitację cyrkonu.

To prawda, że nowy cyrkon może wyglądać zachwycająco. Na pierwszy rzut oka laik nie musi go nawet odróżnić od prawdziwego brylantu. Z czasem jednak na pewno zauważysz różnicę między nimi.

Podczas gdy brylant, zachowuje swój kształt i połysk, cyrkon traci obie właściwości. Ponieważ fasety z czasem zostaną otarte, logicznie nie będzie świecić jak na początku. Wręcz przeciwnie, diamenty charakteryzują się ekstremalnie wysoką twardością. Dzięki temu diament nie traci swojego kształtu ani połysku. W końcu nie bez powodu słowo brylant pochodzi z włoskiego wyrażenia „brillare“ – czyli błyszczeć.

Pamiętaj: Każda biżuteria diamentowa, nie tylko pierścionek, musi posiadać ważny certyfikat, który rozwieje wszelkie obawy, że produkt jest falsyfikatem.

Brylant jest często używany w biżuterii

Brylant lub inna biżuteria?

Brylanty wyraźnie coś w sobie mają. Biżuteria, która je posiada, błyszczy w niepowtarzalnych odcieniach. Jak wspomnieliśmy nieco wyżej, naturalnie to wpływa na ich cenę. Kupując biżuterię brylantową, należy jednak sobie zdawać sprawę, że chodzi o produkt wyjątkowy, który ma potencjał do dziedziczenia dla przyszłych pokoleń. Inna biżuteria może nie mieć takiego przywileju. Nie oznacza to jednak automatycznie, że tańsza biżuteria nie może być pięknym i szczerym prezentem.

Kiedy przekażesz je z najszczerszymi umysłami, spełnią wszystkie warunki, aby stać się najcenniejszym prezentem. Bez względu na to, czy posiadają brylant czy nie.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Czy biżuteria jest odpowiednia dla dzieci?

Biżuteria dla dzieci: tak czy nie?

Pierwsza biżuteria dla dzieci pełniła funkcję ochronną i była wykonana z naturalnych materiałów, takich jak skóra, kamienie czy pióra. Noszenie biżuterii stwarza dzieciom przestrzeń do