Ametyst – fioletowy kamień o głębokim znaczeniu

Poznaj ametyst - cenny kamień szlachetny o niepowtarzalnym kolorze
Facebook
LinkedIn

Ametyst jest kamieniem szlachetnym, który ma ze względu na efekty psychologiczne wyjątkowo głębokie znaczenie. Charakteryzuje się przepięknymi odcieniami fioletowymi, co czyni go kamieniem szlachetnym nadającym się na biżuterię i akcesoria modowe. Należy do grupy mineralogicznej kwarcu, charakteryzuje się stosunkowo wysoką twardością. Według skali Morsa przypisano mu twardość 7. 

Treść artykułu

Kamień ametyst

O ametyście krążyło zawsze wiele legend. Można powiedzieć, że większość z nich (może nawet wszystkie) ma jeden wspólny mianownik – wino. W końcu sama nazwa ametyst pochodzi z greckiego słowa „amethystos“. Termin ten można przetłumaczyć przykładowo jako „niepijany“, ew. „trzeźwy“. W przeszłości uważano, że ametyst zwiększa trzeźwość umysłu. Nawet produkowano z niego również kieliszki do wina. Dodatkowo, używano go również w leczeniu zatrucia alkoholem.

Fioletowy kolor ametystu

Fioletowe odcienie

Ametyst jest postrzegany przez publiczność głównie jako fioletowy kamień. Za odcienie fioletu odpowiadają ślady aluminium i żelaza, które zawiera. Co ciekawe, jego kolor wpływa również na cenę. Zwykle najcenniejsze są ametysty w mocno fioletowym kolorze – bez inkluzji.

Inne odcienie

Za najbliższego krewnego ametystu można uważać ametryn. Jest to kamień, który charakteryzuje się odcieniami fioletowego i żółtego koloru. Oprócz tego istnieją również ametysty o szmaragdowym kolorze, a więc zielone. Powstają one jako wynik produkcji czynnika ludzkiego – konkretnie obróbki cieplnej. Ich cena jest oczywiście niższa niż w przypadku odmian ciemnofioletowych. 

Za pomocą obróbki cieplnej można przetwarzać również wyżej wymienione ametryny. Ich odcienie fioletowego i żółtego koloru zmieniają się w wyniku oddziaływania ciepła w złote tony. W taki sposób zmodyfikowany kamień nazywa się złotym cytrynem.

Wiedziałeś, że ametyst nie lubi bezpośredniego światła słonecznego? Staje się jaśniejszym i traci przypisane mu efekty. Aby je odzyskać z powrotem, należy „doładować” go pod bieżącą wodą.

Ametystu można przypisać kilka ciekawych efektów

Ametyst – jego znaczenie i działanie

Jak już wspomnieliśmy w poprzednich liniach niniejszego artykułu, ametyst ma naprawdę głębokie znaczenie. Jednym z jego najważniejszych i jednocześnie najbardziej znanych efektów jest ochrona w najszerszym tego słowa znaczeniu. Chodzi nie tylko o wyżej wspomnianą ochronę przed alkoholem, ale przykładowo również np. przed urzeknięciem.

Dodatkowo można stwierdzić, że ametyst zmniejsza stres i negatywną energię. Wzmacnia spokój, wyciszenie, cierpliwość oraz równowagę. I podobnie jak rubin, ametyst ma coś wspólnego z miłością. Mówi się, że cierpienie zmienia w miłość.

Ciekawostka: Najsłynniejszy ametyst to kamień o długości 3m, szerokości 1,8m, wysokości 2,2 m, którego waga całkowita osiąga 13 ton. Jest generalnie największym odkrytym ametystem. Można go zobaczyć w muzeum w Chinach.

Ametyst jako element biżuterii

Ze względu na piękne odcienie, wytrzymałość, możliwość cięcia, znaczenie jest ametyst popularnym elementem biżuterii. Warto wspomnieć np. o kolczykach, bransoletkach, naszyjnikach lub wisiorkach z ametystu.

Jak nosić biżuterię z ametystu?

  • Jeśli chodzi o naszyjniki, zaleca się noszenie ametystu blisko serca.
  • Aby w pełni wykorzystać jego działanie, powinieneś nosić go na ręce niedominującej.
  • Kiedy nosisz go na ręce dominującej, potrafisz przekazać jego efekty komuś innemu.
  • Na oddziaływanie ametystu wpływa również ukierunkowanie jego grotu – gdy skierujesz go na siebie, możesz skorzystać z jego siły.
  • Kiedy kamień ametyst, ew. jego grot, odsuniesz od siebie, traci znaczenie.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top