Alergia na biżuterię: Jakie są objawy i jak je zapobiec?

Ci cierpisz na alergię na biżuterię?
Facebook
LinkedIn

Zamiast upragnionego upiększenia, nieprzyjemne zapalenia skóry lub egzema? Alergia na biżuterię nie jest niczym niezwykłym. Jeśli Twoja ulubiona biżuteria sprawia Ci dyskomfort, któremu towarzyszy swędzenie i zaczerwienienie w miejscu kontaktu ze skórą, prawdopodobnie Ty też na nią cierpisz. Nie musi to jednak oznaczać, że należy pożegnać się z noszeniem tych akcesoriów. Doradzimy Ci, jak rozpoznać reakcję alergiczną, jakie metale mogą ją wywoływać i jak zapobiegać takim niedogodnościom.

Treść artykułu

Alergia na biżuterię: Najczęstsze objawy

Reakcja alergiczna zwykle objawia się na skórze w miejscu kontaktu z biżuterią. Najczęstszej są to płatki uszu, palce lub okolica szyi. Typowe objawy alergii na biżuterię to:

  •     wysypka skórna / egzema
  •     swędzenie
  •     guzki na skórze
  •     zaczerwienienie
  •     suche plamy na skórze
  •     podwyższona temperatura podrażnionego miejsca
  •     pęcherzyki wypełnione płynem
Swędzenie w dotkniętym miejscu jest częstym objawem alergii na biżuterię

Jakie metale powodują alergię na biżuterię?

Nieprzyjemna reakcja skórna często objawia się jako alergia na biżuterię. Jednak alergię może spowodować również Twoja ulubiona złota lub srebra biżuteria. W zdecydowanej większości przypadków to nie sam metal szlachetny stoi za alergią, ale domieszki, które dodaje się do biżuterii w celu jej wzmocnienia lub uzyskania pożądanej czystości czy koloru. Najczęstszej jest to nikiel, który jest używany głównie w biżuterii srebrnej, ale dodawane jest do niego również białe złoto. Jednak reakcję alergiczną może wywołać domieszka kobaltu lub chromu. Jeśli lubisz biżuterię z różowego złota, powinieneś wiedzieć, że jej piękny kolor uzyskuje się dzięki domieszce miedzi, która również może powodować podrażnienia.

Jak zapobiec reakcjom alergicznym?

Alergia na metale zwykłe utrzymuje się podczas całego życia, choć w niektórych okresach jej objawy mogą być bardziej widoczne. Ale innym razem prawie ich nie ma. W każdym razie najważniejsze jest, aby dowiedzieć się jaki metal powoduje reakcję alergiczną. Pomoże Ci w tym immunoalergolog, który wykona niezbędne badania a także nauczy Cię, jak w życiu codziennym alergenu unikać. Najczęściej jest potwierdzona alergia na nikiel, którą cierpi od 12 do 15 % kobiet.

Jednak nawet potwierdzona alergia na któryś z wymienionych metali nie oznacza, że należy zdecydowanie zrezygnować z noszenia biżuterii. Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek, jak zapobiegać nieprzyjemnych reakcjom alergicznym.

Wybierz wysokiej jakości biżuterię

Kupując biżuterię zawsze sprawdzaj jej skład. Rzetelny sprzedawca powinien być w stanie powiedzieć, jakie domieszki metali zawiera oferowana biżuteria lub biżuteria metalowa. Unikniesz późniejszym niedogodnościom.

Istnieje wiele pięknych metali, które raczej nie powodują dyskomfortu podczas noszenia. Popularne jest np. białe złoto stopowane ze srebrem lub klasyczne żółte złoto, ale powinno ono mieć co najmniej 14, najlepiej 18 karatów. Szczególnie popularna jest biżuteria ze stali chirurgicznej. Absolutną pewnością jest platyna, która jest popularna na przykład przy kolczykach dziecięcych. Jeśli cierpisz na alergię na nikiel, dobrym wyborem może być też srebro sterlingowe z próbą 925. Zwykle ono jednak zawiera domieszkę miedzi, dlatego osoby uczulone na ten metal powinny go uniknąć.

Metalizuj swoją biżuterię

Jeśli masz w swoim pudełku na biżuterię akcesorium, które sprawia Ci trudności, niekoniecznie musisz się z nim pożegnać. Możliwym rozwiązaniem jest tzw. metalizowanie. Zwłaszcza jeśli jest to pierścionek zaręczynowy, obrączka lub inna cenna biżuteria, koniecznie spróbuj skontaktować się z dobrym jubilerem, który oceni, czy Twoją biżuterię można pokryć warstwą hipoalergicznego metalu – najczęściej stosuje się rod. Jednak cienka warstwa metalu stopniowo zużywa się, więc proces ten prawdopodobnie w przyszłości trzeba będzie powtórzyć.

Działania ochronne

Najpewniejszym sposobem uniknięcia alergii na biżuterię jest całkowite unikanie biżuterii zawierającej szkodliwy metal. Jeśli Twoja reakcja jest tylko łagodna, pomocne mogą być również niektóre z poniższych wskazówek:

  •     zaopatrz się w specjalne plastikowe osłonki na sztyfty
  •     pudruj skórę, która ma kontakt z biżuterią  
  •     noś biżuterię tylko przez nieunikniony czas
  •     unikaj noszenia biżuterii podczas wysiłku fizycznego, wilgoć wzmaga podrażnienia.

Jak radzić sobie z reakcją alergiczną

Jeśli pomimo wszelkich działań nie możesz uniknąć nieprzyjemnego podrażnienia, a alergia na biżuterię objawia się miejscowo na Twojej skórze, postępuj w następujący sposób:

  •     natychmiast zdejmij biżuterię, która Cię podrażnia
  •     użyj zimny okład – łagodzi to swędzenie i zmniejszy opuchliznę
  •     nałóż kojący krem lub balsam na podrażnioną skórę  
  •     regularnie nawilżaj dotknięte miejsce, aby pomóc w wyzdrowieniu po alergii na biżuterię

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top