Nie każde złoto jest takie same. Dlaczego stawiać na złotą biżuterię?

Przyjrzeliśmy się bliżej złotu i złotej biżuterii
Facebook
LinkedIn

Trudno znajdziesz na rynku biżuterii, która byłaby generalnie bardziej popularna niż złoto. Właśnie złoto przewyższa wszystkie inne materiały, z których wykonane są akcesoria modowe. Oczywiście popularna jest również srebrna biżuteria ewentualnie biżuteria ze stali chirurgicznej. Jednak złota biżuteria oferuje najwięcej benefitów. Przyjrzymy się im bardziej szczegółowo w następujących liniach.

Treść artykułu

Złota biżuteria: Nie każde złoto jest takie same

Zanim omówimy zalety złotej biżuterii, musimy zwrócić uwagę na same złoto. Być może kiedyś zdarzyło Ci się, że podczas gdy w jednym sklepie jubilerskim złota biżuteria wydawała Ci się ciemnożółta, a nawet przyjemnie ciepła, w innym zaś nieco chłodniejsza. Czy mogło to spowodować oświetlenie? Mogło… Ale bardziej prawdopodobne jest, że była to złota biżuteria wykonana z innego złota. Nie każde złoto jest takie same.

Popularność złota i złotej biżuterii jest niezaprzeczalna

Decyduje czystość złota wyrażona w karatach

Czy wiedziałeś, że czyste, 24-karatowe złoto jest zbyt miękkie, aby produkować z niego złotą biżuterię do codziennego noszenia?

Z tego powodu do złota przeznaczonego do opracowania w przemyśle modowym dodawane są różne dodatki – najczęściej srebro, miedź, cynk lub pallad. W sklepach jubilerskich można znaleźć przykładowo 18-karatowe (75-procentowe) złoto, 14-karatowe (58,5-procentowe) złoto lub inne. Dzięki takiej obróbce złoto nabiera wytrzymałości i trwałości potrzebnej w jubilerstwie.

Zapamiętaj: Im więcej karatów, tym bogatszy i cieplejszy jest kolor złotej biżuterii.  

Dlaczego stawić na złotą biżuterię?

Jak już zapowiadaliśmy na samym początku tego artykułu, złota biżuteria, ew. same złoto, oferuje swoim właścicielom szereg korzyści. Na uwagę zasługuje przykładowo:

Długa wytrzymałość

Ponieważ złoto przystosowane do dalszej obróbki w jubilerstwie jest niezwykle trwałe i nie ulega utlenianiu, charakteryzuje się długą wytrzymałością. Kupując złotą biżuterię otrzymasz akcesorium, które przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnej konserwacji możesz spokojnie odziedziczyć jako klejnot rodzinny przez kilka pokoleń. Dzięki temu cena złota jest dość korzystna ze względu na jego wykorzystanie w przyszłości.

Różnorodność kolorów

Tak, również różnorodność kolorów złota można uznać za jedną z jego zalet. W tym przypadku jednak nie natkniemy się na odcienie spowodowane zawartością złota w stopie, o której wspominaliśmy nieco wyżej. Mamy na myśli 3 kolory złota, w których złota biżuteria pojawia się na rynku najczęściej. Konkretnie chodzi o:

  • biżuteria z żółtego złota
  • biżuteria z różowego złota
  • biżuteria z białego złota

Jednak prawda jest taka, że nawet przy takiej obróbce kolorystycznej złota stosowane są dodatki. W zależności od nich możesz wybrać złotą biżuterię dokładnie według własnych upodobań. Dodajemy, że możesz wybierać z następujących wersji kolorystycznych:

  • żółte złoto najczęściej zawiera miedź i srebro
  • różowe złoto zawiera większą ilość miedzi  
  • białe złoto powstaje poprzez nałożenie rodu na powierzchnię biżuterii

Wartość, luksus i pewność siebie

Chociaż już wyżej wspomnieliśmy o wartości złota, konkretnie o jego długiej wytrzymałości, musimy ponownie podkreślić ją w nawiązaniu do luksusowego wydźwięku złotej biżuterii. Kiedy stawiasz na złotą biżuterię, będziesz mógł cieszyć się akcesoriami, które swoim niepowtarzalnym luksusem dodają Ci pewności siebie. I właśnie taki benefit zawsze jest ciekawy.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: