Również zapięcia do bransoletek mogą przybierać różne formy

Czy wiesz, jakie istnieją zapięcia do bransoletek?
Facebook
LinkedIn

Wybierając bransoletkę należy zwrócić uwagę nie tylko na design, ale również na praktyczność. Zapięcie do bransoletek jest ściśle związane z praktycznością. Przyjrzymy się, jakie rodzaje zapięć występują w bransoletkach.

Treść artykułu

Praktyczne zapięcia do bransoletek

Najbardziej tradycyjne i praktyczne zapięcie do bransoletek to karabińczyk, pierścień sprężynowy, klamra z haczykiem, węzeł przesuwny oraz a zapięcie kulkowe. Czy wiesz, czym się różnią?

Karabińczyk (Lobster clasp)

Karabińczyk to praktyczne i jednocześnie proste zapięcie. Wystarczy wcisnąć karabińczyk za dźwignię, która automatycznie otworzy się i połączy się z pierścieniem na odwrotnej stronie bransoletki. Ten rodzaj zamknięcia jest dostępny w różnych rozmiarach, stylach, kolorach i kształtach. Karabińczyk jest samozamykający i jest przeznaczony do bransoletek do codziennego noszenia.    

Pierścień sprężynowy (Spring ring)

Innym typem jest pierścień sprężynowy. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku karabińczyka, dlatego ten rodzaj zapięcia ma podobne zalety. To zapięcie posiadają głównie bransoletki damskie o minimalistycznych wymiarach.  

Nasza wskazówka: Przykładowo bransoletka damska Fossil z kodem produktu JF02854998 jest wyposażona w zapięcie w postaci pierścienia sprężynowego.

Klamra z haczykiem (Fishhook clasp)

Klamra z haczykiem to najstarszy rodzaj zapięć do bransoletek. Ponieważ klamra ma po obu stronach kształt litery S, jest to bardzo proste zapięcie. Należy jednak zadbać o to, żeby było wykonane z wysokiej jakości materiału, dzięki czemu zachowuje swój kształt.

Wiedziałeś, że klamra z haczykiem może mieć również nietypowy wygląd – przykładowo w kształcie litery W?

Węzeł przesuwny (Sliding knot)

Węzeł przesuwny jest zwykle spotykany na delikatnej i eleganckiej biżuterii. Dzięki niemu dopasujesz bransoletkę do każdego rozmiaru nadgarstka. Chcąc podarować komuś bransoletkę, zalecamy wybrać właśnie ten model z wymienionym zapięciem.

Zapięcie kulkowe (Ball clasp, Bead clasp)

Zapięcie kulkowe lub koralikowe jest również praktyczne i proste. Z jednej strony posiada kulkę, która wkłada się w haczyk na drugiej stronie.  

Designerskie zapięcia do bransoletek

Oprócz funkcji praktycznej pełni zapięcie również funkcję designerską. Niektóre typy są naprawdę pięknie estetycznie wykonane, gustownie dopełniają nawet najmniejsze detale biżuterii. Wśród nich znajdziesz następujące rodzaje.   

Zapięcie beczkowe (Barrel clasp)

Zapięcie beczkowe jest bezpieczne i bardzo popularne. Często go można zobaczyć przykładowo w bransoletkach Pandora. Takie zapięcie jest nie tylko ładne, ale również doskonale uzupełnia całkowity wygląd bransoletki.  Dodatkowo, zapięcia beczkowe mogą przybierać różne formy.

Nasza wskazówka: Przykładowo bransoletka Pandora moments z kodem produktu 598827C01-20 jest wyposażona w zapięcie w kształcie serduszka.

Zapięcia magnetyczne (Magnetic clasp)

Równie popularnym i dyskretnym zapięciem jest klamra magnetyczna. Po obu stronach posiada klamry, które trzymają się razem za pomocą magnesu.

Uważaj! W przypadku ciężkich bransoletek może magnes z czasem poluzować się i nie będzie mocno trzymać.

Klamra przesuwna (Slide clasp)

Klamra przesuwna zwykle znajduje się w eleganckich i designerskich bransoletkach damskich. To zapięcie posiada dwa pręty metalowe, które należy połączyć, żeby trzymały razem. Jest to bardziej skomplikowany sposób, ale z drugiej strony charakteryzuje go piękny i jednocześnie wyjątkowy wygląd.

Amerykańskie zapięcia do bransoletek (Toggle clasp)

Amerykańskie zapięcia do bransoletek są łatwo rozpoznawalne. Z jednej strony znajduje się ozdobny pierścień, do którego podczas zapinania, wkłada się listwa w kształcie T. Ponieważ jest to bardzo bezpieczny sposób zapięcia, zwykle jest ono zastosowane do biżuterii z drogich i ciężkich materiałów.

Niekonwencjonalne rodzaje zapięć do bransoletek  

Nietradycyjne rodzaje zapięć do bransoletek to zapięcia guzikowe lub klamrowe, ew. zapięcia na haczyk lub karabińczyk o różnych nietypowych kształtach – przykładowo w postaci kwiatu lub słonia. Właśnie takie oryginalne wykonania udowadniają, że zapięcia do bransoletek pełnią nie tylko praktyczną, ale również designerską funkcję, a jednocześnie są ważnym elementem całej biżuterii. Dlatego wybierając akcesoria modowe, takie jak bransoletki, naszyjniki lub kolczyki, zwracaj uwagę nie tylko na design, ale również na jakość ich zapięć.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: