- Puncowanie służy do udowodnienia autentyczności biżuterii – potwierdza jej pochodzenie oraz czystość.
- Istnieją trzy rodzaje prób – państwowe cechy pobiercze, identyfikacyjne oraz próby czystości.
- Próba srebra 925 oblicza procentową zawartość czystego srebra w danej biżuterii.
Faktem jest, że zdecydowana większość osób kupujących biżuterię, kieruje się głównie stroną wizualną. Jednak próby są często pomijane. Czy wiesz, co to jest? Przykładowo na srebrze zwykle pojawiają się małe cyfry 925. W następującej części skupimy się głównie na wytłumaczeniu pojęcia próba srebra.
Treść artykułu
Puncowanie biżuterii
Ważną informacją jest to, że próba świadczy nie tylko o autentyczności biżuterii, ale również o jej pochodzeniu i czystości. Na tej podstawie można odróżnić 3 rodzaje prób:
- państwowa cecha pobiercza
- punc czystości
- punc identyfikacyjna
Uwaga! Na Twojej biżuterii nie muszą automatycznie znajdować się wszystkie trzy próby. Wynika to z warunków, jakie zostały uzgodnione pomiędzy krajem, w którym biżuteria jest sprzedawana i krajem, z którego została sprowadzona.
Państwowa cecha pobiercza
Przez państwową cechę pobierczą rozumiemy małą próbę na biżuterii, która potwierdza jej autentyczność. Jest to symbol obrazkowy, którego wygląd zmienia się w zależności od urzędów pobierczych poszczególnych krajów. Jednak nie każda biżuteria musi zawierać państwową cechę pobierczą. Zapotrzebowanie na państwową cechę pobierczą zależy nie tylko od ww. umów, ale również od masy metalu szlachetnego zawartego w biżuterii. Jednak nawet w tym przypadku warunki mogą się różnić w zależności od poszczególnego państwa.
Próba czystości
Próba czystości zawiera trzy cyfry odpowiadające liczbie procentów metalu szlachetnego w stopie. Dla lepszego zrozumienia podajemy przykład złota (nieco niżej omówimy osobno próbę srebra).
Przykład: W przypadku puncowania złotej biżuterii można często spotkać się z trzema cyframi 585, ew. kompletną próbą 585/1000. Co to znaczy? Ten numer wskazuje na zawartość 58,5% złota w stopie danej biżuterii. Takie złoto jest inaczej nazywane również 14-karatowe.
Próba identyfikacyjna
Próba identyfikacyjna może przybierać dwie formy:
- puncy producenta
- puncy podmiotu odpowiedzialnego
W przypadku tej próby warto wiedzieć, że każdy jubiler, przedsiębiorca lub firma, po prostu podmiot zajmujący się produkcją, importem lub sprzedażą biżuterii, powinien zostać zarejestrowany we właściwym urzędzie probierczym. Na podstawie takiej rejestracji otrzymuje swoją puncę produkcyjną lub puncę podmiotu odpowiedzialnego – na podstawie tego, czy jest sprzedawcą lub tylko importerem biżuterii (próba odpowiedzialności) czy też producentem (próba producenta).
Co to jest próba srebra 925?
O ile nie pominąłeś wyżej wspomnianych słów na temat czystości złota, powinno być dla Ciebie mniej lub więcej jasne, co kryje się za oznaczeniem próba srebra 925. Tak, trzy cyfry 925 potwierdzają, że w danej biżuterii znajduje się 92,5% czystego srebra. Jaki materiał więc tworzy pozostałe 7,5 %? Zazwyczaj jest to miedź, która dodaje powierzchni biżuterii wytrzymałość i trwałość. Samo srebro jest stosunkowo miękkie i łatwe do zużytkowania.
Ciekawostka: Jubilerskie srebro zawierające 92,5% czystego srebra jest również nazywane srebro sterlingowe.
Teraz już wiesz, co oznacza próba srebra 925 i możesz spokojnie wybrać swoją nową srebrną biżuterię. Zalecamy jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi czyszczenia srebra. Chociaż do biżuterii srebrnej dodaje się dodatki zwiększające jej trwałość, Twoja biżuteria prędzej czy później się zużyje. Jak tylko to się stanie, na pewno docenisz nasze wskazówki dotyczące czyszczenia.