- Do metali, które długo zachowują swoje piękno, zalicza się np. złoto, platynę, ale także stal.
- Mniej tradycyjnym, ale bardzo udanym wyborem jubilerskim jest tytan i pallad.
- Niesmaczne zabarwienie metalu i zniszczenie biżuterii spowodowane jest procesem zwanym utlenianie.
Nikt nie chce nosić bransoletki lub naszyjnika, który z dnia na dzień stracił swój blask, a wraz z nim swój urok. Decydując się na biżuterię metalową zawsze mamy nadzieję, że jej piękno będzie trwać wiecznie. Niektóre modele naprawdę zachowują blask lata, inne zaczynają tracić swój pierwotny kolor już po kilku dniach noszenia. Inne zostawiają nas nawet z nieestetycznym niebiesko-zielonym „tatuażem” na skórze. Aby uniknąć rozczarowania przy wyborze modeli do swojego pudełka z biżuterią, przygotowaliśmy listę metali, w które warto zainwestować.
Treść artykułu
Metale, które nie plamią
Poniższe metale jubilerskie są gwarancją, że Twoja biżuteria pozostanie piękna i błyszcząca nawet po latach noszenia. Są zatem niezwykle popularne i cenione w jubilerstwie.
Złoto
Złoto w czystej postaci nie ulega utlenianiu, nie zabarwia się i praktycznie nie traci połysku. Problem w tym, że czyste 24-karatowe złoto jest zbyt miękkie, aby można je było stosować w biżuterii. Złoto jest zatem dodawane w różnych proporcjach do innych metali (np. srebra, miedzi czy niklu), co zwiększa jego wytrzymałość, ale jednocześnie może z czasem powodować niepożądane przebarwienia. Rozwiązaniem jest wybranie biżuterii wykonanej z 18-karatowego złota, która zachowa swoje piękno przez wiele lat.
Platyna
Rzadki metal, który sam w sobie jest mocniejszy i trwalszy niż złoto. Platyna jest również hipoalergiczna i nie rozszerza się pod wpływem ciepła, co czyni ją idealnym wyborem do cennej biżuterii, takiej jak obrączki ślubne czy pierścionki zaręczynowe.
Stal nierdzewna
Stal nierdzewna jest mocna, trwała i jak sama nazwa wskazuje, nie koroduje ani nie utlenia się. Jakiekolwiek uszkodzenie jest prawie niemożliwe, a stalowa biżuteria zużywa się zwykle latami. Piękny, nowoczesny wygląd, przystępna cena i trwałość sprawiają, że stal nierdzewna jest popularnym wyborem do codziennych bransoletek, naszyjników i kolczyków.
Tytan
Tytan jest niezwykle mocnym metalem obojętnym, odpornym nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także na zmętnienie i korozję. Biżuteria tytanowa cieszy się zatem coraz większą popularnością nie tylko w segmencie męskim. Na obecnym rynku dostępne są także obrączki ślubne i pierścionki zaręczynowe z tytanu.
Palladium
Wyglądem bardzo przypomina srebro lub platynę. Palladium to pięknie błyszczący biały metal, który nie wymaga rodowania ani częstego polerowania. Biżuteria palladowa będzie świecić latami nawet przy minimalnej konserwacji i pielęgnacji. Dużym plusem jest także korzystna cena.
Dlaczego inne metale tracą połysk?
Biżuteria podczas noszenia jest narażona na wiele niepożądanych czynników. Wilgotność powietrza, pot, kurz, kosmetyki, ale także samo powietrze wpływają na
O ile opisane powyżej metale są bardzo stabilne i nie reagują chemicznie w kontakcie ze zwykłymi substancjami, o tyle niektóre metale ulegają tzw. utlenianiu. Właściwie jest to rodzaj korozji, podczas której na powierzchni metalu tworzy się nieestetyczna kolorowa warstwa. Kiedy metal utlenia się, nasza biżuteria stopniowo matowieje, traci swój blask i pierwotny kolor, staje się mętna, czarna i może pozostawiać niebiesko-zielone ślady w kontakcie ze skórą.
Do metali ulegających utlenianiu zalicza się miedź, mosiądz, brąz, nikiel, ale także np. srebro. Jednak w tym przypadku pomocne będzie odpowiednie czyszczenie biżuterii. Jednakże biżuterię z dużą zawartością srebra można stosunkowo łatwo wypolerować, odzyskując w ten sposób pierwotny piękny połysk.
Jak wybrać biżuterię według jakości metalu
Od biżuterii oczekuje się nie tylko dużej wartości, ale także długiej żywotności. Do takich modeli zaliczają się pierścionki zaręczynowe, obrączki ślubne, ale także biżuteria ofiarowana z okazji różnych ważnych wydarzeń i rocznic życiowych. Te klejnoty naprawdę wymagają drogiego metalu o długiej żywotności. Odpowiednim wyborem jest wysokiej jakości, najlepiej 18-karatowe złoto lub platyna. Bardziej niekonwencjonalne opcje obejmują palladium lub tytan.
Druga kategoria to biżuteria do noszenia na co dzień. Są to egzemplarze, które powinny wyróżniać się dobrym połączeniem trwałości i korzystnej ceny. Mogą to być kolczyki, bransoletki czy wisiorki przeznaczone do sprawiania radości nam lub naszym bliskim. W tym przypadku stal nierdzewna jest doskonałym wyborem.