Etykieta akcesoriów: Jak łączyć klejnoty

Pokażemy Ci, jak najlepiej łączyć klejnoty
Facebook
LinkedIn

Życie jest zbyt krótkie, by nosić nudne klejnoty. Łączenie klejnotów to w pewnym sensie rodzaj zabawnej gry, która jednak ma swoje niepisane zasady. Jeśli będziesz je przestrzegać, efektem będzie udany wygląd, który przyciągnie uwagę wielu osób. Ale nieodpowiednio dobrane akcesoria wyślą nawet najbardziej gustowny strój do modowego piekła. Jaka jest więc etykieta noszenia klejnotów, które zasady są przestarzałe i jakie połączenia spowodują modowe faux pas? Nauczymy Cię, jak łączyć klejnoty gustownie i łatwo.

Treść artykułu

Łączenie klejnotów: Fakty a mity

Zasady w modzie zmieniają się jak torebki w kobiecej garderobie. To, co wczoraj obowiązywało, jest dziś przeszłością i nawet tzw. „złote zasady“ nie trwają wiecznie. Wyjaśnimy więc najpierw, jakie zasady łączenia klejnotów obowiązują nawet w XXI. wieku i co jest już tylko historią mody.  

Połączenie złota i srebra zabronione

Myt! Albo lepiej mówiąc –przeżytek modowy. Łączenie metali jest obecnie dozwolone i symbolizuje oryginalny styl i bunt. Jednak i tutaj obowiązują pewne zasady łączenia. Metale o różnych kolorach należy łączyć wyłącznie w jednym rodzaju klejnotów. Możesz nosić jednocześnie łańcuszki z żółtego, białego i różowego metalu. To samo dotyczy bransoletek, kolczyków i pierścionków. Jednak styliści zdecydowanie nie polecają łączenia złotych kolczyków ze srebrnym łańcuszkiem.  

Kamienie szlachetne są najlepszym przyjacielem kobiety

Fakt! Kamienie szlachetne, ale także ich imitacje, wciąż są popularne. Możesz je łączyć i zmieniać, zawsze będziesz wyglądać gustownie i stylowo. Powinieneś jednak zachować pewne poczucie proporcji. Eleganckie kolczyki, pierścionki i zawieszki z drobnymi kamyczkami świetnie pasują do noszenia na co dzień do nieformalnego oraz biznesowego stylu. Ale do stroju wieczorowego lepiej wybrać masywny naszyjnik ala Rose z filmu Titanic.

Nie bój się nosić kamieni szlachetnych, wciąż są popularne!

Dwa rodzaje klejnotów to maksimum

Mit! Zapewne słyszałeś o trzech strefach noszenia klejnotów. Zawierają ręki, kark i twarz, przez całe lata zalecano wypełnienie nie więcej niż dwóch z nich. Najwyższy czas zapomnieć o tym micie. Tak naprawdę to nie ilość klejnotów jest ważna, ale sposób, w jaki są one łączone ze sobą i z ubraniem. Nawet to najbardziej gustowne ubranie można zepsuć jednym niewłaściwym pierścionkiem.  

Prawdziwe klejnoty i biżuteria nie pasują do siebie

Fakt! Nigdy, naprawdę nigdy, nie łącz biżuterię sztuczną z metalami szlachetnymi. W połączeniu ze złotem lub srebrem wyróżniają się błyszczące kamienie, ale niemasywne kolorowe koraliki lub ekstrawaganckie kolczyki okrągłe z różnorodnymi aplikacjami.  

Wystarczy jeden efektowny element

Fakt! Staraj się zawsze skupić uwagę tylko na jednym miejscu na swoim ciele. Możesz wybrać masywny pierścionek, odważną zawieszkę lub duże kolczyki. Ale nigdy wszystko na raz. Pamiętaj, mniej to zwykłe więcej. Łącząc kilka odważnych klejnotów osiągniesz „efekt choinki“.

Łącząc klejnoty nie przesadzaj z odważnymi modelami

Jak łączyć klejnoty ze sobą: Szybkie wskazówki

 • Aby wszystkie klejnoty w Twoim stroju tworzyły całość, powinny mieć minimalnie jeden element łączący. Może to być metal, kolor kamieni lub kształty geometryczne.   
 • Wykorzystaj warstwy naszyjników i bransoletek. Możesz nosić kilka naszyjników jednocześnie i nie muszą one mieć identycznej długości ani koloru. Im więcej warstw uda Ci się stworzyć, tym bardziej stylowy będzie efekt końcowy. To samo dotyczy bransoletek.
 • Masywne bransoletki łącz z prostymi wąskimi pierścionkami.
 • Odważny naszyjnik będzie dobrze komponował się z mniej efektownymi kolczykami. Wręcz przeciwnie, bardziej masywne ekstrawaganckie kolczyki będą wyróżniać się przy prostym łańcuszku z delikatną zawieszką.
 • Stwórz podstawowy zestaw klejnotów, który będzie zawierał proste pierścionki, kolczyki, bransoletki i łańcuszki o podobnym designie. W sytuacjach, gdy nie wiesz jak lub po prostu nie będziesz miał ochotę do łączenia klejnotów, na pewno go wykorzystasz.
 • Zegarki i bransoletki to doskonałe połączenie. Pamiętaj, zegarek powinien zawsze wyróżniać się. Pasują do niego bardziej delikatne klejnoty.

Jak łączyć klejnoty z ubraniem: Szybkie wskazówki

 • Mniej widoczne akcesoria idealnie pasują biznesowego stylu. Bardziej delikatne kolczyki, pierścionki i zawieszki będą wyglądać odpowiednio. Ale możesz też wybrać jeden odważny klejnot. Oprócz monochromatycznego wyglądu i surowych sylwetek świetnie wyróżni się masywny pierścionek lub szeroka bransoletka.
 • Wyjątkowe wieczorne okazje wymagają klejnotów z metali szlachetnych. Ekskluzywne modele doskonale uzupełnią Twój elegancki strój. Nie ma jednak potrzeby przesadzać, wystarczy jeden, maksymalnie dwa, nawet niedrogie klejnoty.
 • Masywny naszyjnik najlepiej komponuje się z głębokim dekoltem w szpic. Powinien ściśle przylegać do skóry.
 • Na górę bez dekoltu nałóż cienkie, dłuższe naszyjniki i eleganckie zawieszki.
 • Do prostego monochromatycznego stroju możesz pozwolić sobie dopasować naszyjnik, kolczyki oraz pierścionki lub bransoletki.  

Łączenie klejnotów pomoże wyrazić to, kim jesteś. Więc odważnie otwórz pudełko z klejnotami i pozwól swojej wyobraźni, żeby została Twoim doradcą. Z pewnością znajdziesz wiele kreatywnych opcji łączenia klejnotów, aby dopasować Twoje stroje. Ale pamiętaj o jednym – słońce nie ma urlopu, żeby nie świeciłeś zamiast niego – mniej często znaczy więcej.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: