- Krótki słownik jubilerski pomoże Ci zorientować się przy zakupie biżuterii.
- W kategorii biżuterii odróżniamy biżuterię i biżuterię sztuczną.
- Złoto, z którym spotykamy się w jubilerstwie, jest w rzeczywistości stopem czystego złota i innych metali.
Jaka jest różnica między brylantem i diamentem? Co jest fasetowanie i co grawerowanie? Jak jest karat związany z czystością? Zwykły klient, który chce tylko kupić piękną biżuterię lub wysokiej jakości biżuterię sztuczną, może naprawdę dostać zawrotu głowy od tego żargonu jubilerskiego. W ramach pierwszej pomocy przedstawiamy podstawowy słownik jubilerski i słownik biżuterii sztucznej.
Treść artykułu
Słownik jubilerski…
… pomoże Ci zwłaszcza przy wyborze i zakupie biżuterii, abyś wiedział, co tak naprawdę wkładasz do Twojego koszyka.
A
Afrykański haczyk – haczyk jest przeznaczony do zapinania kolczyków. Używa się go bez zapięcia lub zabezpieczenia przed wypadnięciem biżuterii. Najczęściej jest używany do wiszących kolczyków z kategorii biżuterii sztucznej.
B
Białe złoto – stop czystego złota z innymi metalami, które nadają mu wytrzymałość i charakterystyczny biały kolor. Najczęściej stosuje się cynk, srebro, pallad lub nikiel. Powierzchnia jest ostatecznie pokryta warstwami rodu.
Biżuteria sztuczna – klejnot, który nie jest wykonany z metali szlachetnych. Najczęściej spotykamy się z biżuterią sztuczną z metalu, szkła, skóry, drewna lub metalu szlachetnego.
Brylant – kształt ściernicy, który ma 57 faset (powierzchni) podzielonych w następujący sposób:
- jedna górna powierzchnia,
- 32 górnych faset,
- 24 dolnych faset.
Jest to kształt, w jaki najczęściej szlifuje się diamenty.
C
Cecha pobiercza – prawnie chroniony znak urzędowy, stosowany do przedmiotów wykonanych z metali szlachetnych:
- złoto,
- srebro,
- platyna.
Crystallized – biżuteria, zawierająca kryształy z produkcji Swarovskiego. Sama produkcja biżuterii jest produkowana przez innego producenta.
Cyrkon – syntetycznie wytwarzana alternatywa diamentu. Kamień o wyjątkowej przejrzystości, dużej twardości, długiej żywotności i o niskiej cenie, który jest jednym z najlepszych zamienników diamentu stosowanego w jubilerstwie.
D
Diament – minerał, kamień szlachetny. Niezwykle twardy minerał, który oprócz jubilerstwa ma szerokie zastosowanie również w przemyśle. W sklepach jubilerskich najczęściej pojawia się oszlifowany na kształt brylantu.
F
Zapięcie francuskie – metoda zapinania kolczyków, w której całe zapięcie jest ukryte w uchu lub na tylnej stronie kolczyków.
G
Grawerowanie – technologia, która usuwając część materiału tworzy napis lub obraz na powierzchni biżuterii.
CH
Stal chirurgiczna – rodzaj stali nierdzewnej, który jest najczęściej używany w służbie zdrowia lub w jubilerstwie. Jest antyalergiczna, mocna i odporna na zarysowania. Ma swoje zastosowanie w produkcji wysokiej jakości biżuterii sztucznej lub jako substytut złota lub srebra.
K
Karat (waga) – jednostka masy, najczęściej stosowana w przypadku diamentów, kamieni szlachetnych i pereł. Jeden karat to 0,2 g.
Karat (czystość) – jednostka czystości metalu szlachetnego. Wyraża udział metalu szlachetnego w stopie. Jeden karat oznacza, że metal szlachetny stanowi 1/24 masy stopu. Czyste 24-karatowe złoto zawiera 99,99 % metalu szlachetnego.
Klejnot – biżuteria lub biżuteria sztuczna, przedmiot dekoracyjny wykonany z metali szlachetnych i kamieni szlachetnych. Zwykle jest noszony na ciele lub odzieży.
M
Metal szlachetny – metal szlachetny używany w jubilerstwie. Za metale szlachetne uważamy platynę, złoto, srebro i miedź.
Miedź – metal szlachetny pomarańczowego koloru. Charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną, ciągłością i odpornością na korozję. W jubilerstwie jest stosowana jako część stopów z innymi metalami, w tym metalami szlachetnymi.
Mosiądz – stop miedzi i cynku, ewentualnie z niewielką domieszką innych metali. Znajduje zastosowanie w produkcji biżuterii sztucznej jako substytut metali szlachetnych.
O
Oprawa – jako termin jubilerski odnosi się do techniki oprawiania kamienia szlachetnego do metalu.
Ozdoba – element dekoracyjny, który można nosić na ciele lub na odzieży. Może to być biżuteria sztuczna lub biżuteria.
P
Zapięcie patentowe – najczęstszy sposób zapinania kolczyków, który zawiera stoper zapobiegający wypadaniu biżuterii.
Perła – jedyny kamień szlachetny stworzony przez zwierzę, perłoródkę. Jest to twardy, okrągły przedmiot, który występuje bardzo rzadko w przyrodzie. Większość pereł używanych w jubilerstwie pochodzi z hodowli sztucznych ostryg.
Piercing – przekłuwanie części ciała ze względów estetycznych w celu noszenia biżuterii.
Próba – stopień czystości metalu szlachetnego (najczęściej srebra, złota i platyny). Podawana jest jako względna zawartość metalu szlachetnego w stopie w częściach tysięcznych. Czysty metal ma zatem czystość 1 000/ 1 000.
Puzeta – najczęstszy sposób zapinania małych kolczyków. Cienki prosty patyk przechodzi przez ucho, na którym umieszcza się zatyczkę zapobiegającą wypadnięciu biżuterii z ucha.
R
Rodowanie – przeciwutleniająca obróbka powierzchni. Nakładanie bardzo drogiego metalu – rodu – na powierzchnię srebrnej lub złotej biżuterii. Służy do ochrony srebra przed utratą koloru i połysku. Dzięki rodowaniu złota powstaje białe złoto.
Rod – najdroższy metal szlachetny srebrno-białego koloru, charakteryzujący się wyjątkową twardością. Służy do obróbki powierzchni srebra oraz do produkcji białego złota.
S
Srebro – metal szlachetny białego koloru, szeroko stosowany w przemyśle elektrotechnicznym i jubilerskim.
Srebrzenie – nakładanie cienkiej warstwy srebra na biżuterię sztuczną wykonaną z innego metalu lub stopu innych metali.
T
Trzpień kolczyka – element kolczyka, metalowy pręt, który wkłada się do dziurki w uchu.
Trzpień pomiarowy – specjalny przyrząd w kształcie stożka do określania rozmiaru pierścionków.
Tytan – lekki, mocny, antyalergiczny metal o wyglądzie stali, używany do produkcji zegarków naręcznych i części biżuterii sztucznej.
W
Wolfram – mocny, niezwykle wytrzymały metal, który jako węglik wolframu wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, najczęściej naszyjników damskich i obrączek.
Z
Złocenie – naniesienie cienkiej warstwy złota na biżuterię wykonaną z innego metalu lub stopu innych metali. Technika produkcji biżuterii pozłacanej.
Złoto – szlachetny, żółty, bardzo plastyczny, stabilny metal. Jako termin jubilerski złoto jest stopem czystego złota i innych metali, ponieważ samo złoto jest zbyt miękkie do produkcji biżuterii.
Żółte złoto – stop czystego złota z miedzią lub cynkiem.
Skorzystaj ze słownika jubilerskiego
Producenci i sprzedawcy biżuterii łatwo zapominają, że ich rutynowy żargon niej jest zrozumiały zwykłym użytkownikom. Skorzystaj ze słownika jubilerskiego, aby ze zrozumieniem czytać opisy biżuterii i móc podjąć właściwą decyzję podczas zakupu.