Słownik jubilerski: Podstawowe pojęcia związane z biżuterią wraz z definicjami

To jest słownik z najważniejszymi pojęciami ze świata jubilerskiego
Facebook
LinkedIn

Jaka jest różnica między brylantem i diamentem? Co jest fasetowanie i co grawerowanie? Jak jest karat związany z czystością? Zwykły klient, który chce tylko kupić piękną biżuterię lub wysokiej jakości biżuterię sztuczną, może naprawdę dostać zawrotu głowy od tego żargonu jubilerskiego. W ramach pierwszej pomocy przedstawiamy podstawowy słownik jubilerski i słownik biżuterii sztucznej.

Treść artykułu

Słownik jubilerski…

… pomoże Ci zwłaszcza przy wyborze i zakupie biżuterii, abyś wiedział, co tak naprawdę wkładasz do Twojego koszyka.

A

Afrykański haczyk – haczyk jest przeznaczony do zapinania kolczyków. Używa się go bez zapięcia lub zabezpieczenia przed wypadnięciem biżuterii. Najczęściej jest używany do wiszących kolczyków z kategorii biżuterii sztucznej.

B

Białe złoto stop czystego złota z innymi metalami, które nadają mu wytrzymałość i charakterystyczny biały kolor. Najczęściej stosuje się cynk, srebro, pallad lub nikiel. Powierzchnia jest ostatecznie pokryta warstwami rodu.

Biżuteria sztuczna klejnot, który nie jest wykonany z metali szlachetnych. Najczęściej spotykamy się z biżuterią sztuczną z metalu, szkła, skóry, drewna lub metalu szlachetnego.

Brylant kształt ściernicy, który ma 57 faset (powierzchni) podzielonych w następujący sposób:

  •     jedna górna powierzchnia,
  •     32 górnych faset,
  •     24 dolnych faset.

Jest to kształt, w jaki najczęściej szlifuje się diamenty.

C

Cecha pobiercza prawnie chroniony znak urzędowy, stosowany do przedmiotów wykonanych z metali szlachetnych:

  •     złoto,
  •     srebro,
  •     platyna.

Crystallized biżuteria, zawierająca kryształy z produkcji Swarovskiego. Sama produkcja biżuterii jest produkowana przez innego producenta.

Cyrkon syntetycznie wytwarzana alternatywa diamentu. Kamień o wyjątkowej przejrzystości, dużej twardości, długiej żywotności i o niskiej cenie, który jest jednym z najlepszych zamienników diamentu stosowanego w jubilerstwie.

D

Diament minerał, kamień szlachetny. Niezwykle twardy minerał, który oprócz jubilerstwa ma szerokie zastosowanie również w przemyśle. W sklepach jubilerskich najczęściej pojawia się oszlifowany na kształt brylantu.   

F

Zapięcie francuskie metoda zapinania kolczyków, w której całe zapięcie jest ukryte w uchu lub na tylnej stronie kolczyków.

G

Grawerowanie technologia, która usuwając część materiału tworzy napis lub obraz na powierzchni biżuterii.

CH

Stal chirurgiczna rodzaj stali nierdzewnej, który jest najczęściej używany w służbie zdrowia lub w jubilerstwie. Jest antyalergiczna, mocna i odporna na zarysowania. Ma swoje zastosowanie w produkcji wysokiej jakości biżuterii sztucznej lub jako substytut złota lub srebra.  

Łańcuszek ze stali chirurgicznej

K

Karat (waga) jednostka masy, najczęściej stosowana w przypadku diamentów, kamieni szlachetnych i pereł. Jeden karat to 0,2 g.

Karat (czystość) jednostka czystości metalu szlachetnego. Wyraża udział metalu szlachetnego w stopie. Jeden karat oznacza, że metal szlachetny stanowi 1/24 masy stopu. Czyste 24-karatowe złoto zawiera 99,99 % metalu szlachetnego.

Klejnot biżuteria lub biżuteria sztuczna, przedmiot dekoracyjny wykonany z metali szlachetnych i kamieni szlachetnych. Zwykle jest noszony na ciele lub odzieży.

M

Metal szlachetny metal szlachetny używany w jubilerstwie. Za metale szlachetne uważamy platynę, złoto, srebro i miedź.  

Miedź metal szlachetny pomarańczowego koloru. Charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną, ciągłością i odpornością na korozję. W jubilerstwie jest stosowana jako część stopów z innymi metalami, w tym metalami szlachetnymi.

Mosiądz stop miedzi i cynku, ewentualnie z niewielką domieszką innych metali. Znajduje zastosowanie w produkcji biżuterii sztucznej jako substytut metali szlachetnych.

O

Oprawa jako termin jubilerski odnosi się do techniki oprawiania kamienia szlachetnego do metalu.

Ozdoba element dekoracyjny, który można nosić na ciele lub na odzieży. Może to być biżuteria sztuczna lub biżuteria.

P

Zapięcie patentowe najczęstszy sposób zapinania kolczyków, który zawiera stoper zapobiegający wypadaniu biżuterii.

Perła jedyny kamień szlachetny stworzony przez zwierzę, perłoródkę. Jest to twardy, okrągły przedmiot, który występuje bardzo rzadko w przyrodzie. Większość pereł używanych w jubilerstwie pochodzi z hodowli sztucznych ostryg.

Perły to jedyny kamień szlachetny stworzony przez zwierzę

Piercing – przekłuwanie części ciała ze względów estetycznych w celu noszenia biżuterii.

Próba stopień czystości metalu szlachetnego (najczęściej srebra, złota i platyny). Podawana jest jako względna zawartość metalu szlachetnego w stopie w częściach tysięcznych. Czysty metal ma zatem czystość 1 000/ 1 000.

Puzeta najczęstszy sposób zapinania małych kolczyków. Cienki prosty patyk przechodzi przez ucho, na którym umieszcza się zatyczkę zapobiegającą wypadnięciu biżuterii z ucha.

R

Rodowanie przeciwutleniająca obróbka powierzchni. Nakładanie bardzo drogiego metalu – rodu – na powierzchnię srebrnej lub złotej biżuterii. Służy do ochrony srebra przed utratą koloru i połysku. Dzięki rodowaniu złota powstaje białe złoto.

Rod najdroższy metal szlachetny srebrno-białego koloru, charakteryzujący się wyjątkową twardością. Służy do obróbki powierzchni srebra oraz do produkcji białego złota.

S

Srebro metal szlachetny białego koloru, szeroko stosowany w przemyśle elektrotechnicznym i jubilerskim.

Srebrzenie nakładanie cienkiej warstwy srebra na biżuterię sztuczną wykonaną z innego metalu lub stopu innych metali.

T

Trzpień kolczyka element kolczyka, metalowy pręt, który wkłada się do dziurki w uchu.

Trzpień pomiarowy specjalny przyrząd w kształcie stożka do określania rozmiaru pierścionków.  

Tytan lekki, mocny, antyalergiczny metal o wyglądzie stali, używany do produkcji zegarków naręcznych i części biżuterii sztucznej.

W

Wolfram mocny, niezwykle wytrzymały metal, który jako węglik wolframu wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, najczęściej naszyjników damskich i obrączek.

Z

Złocenie naniesienie cienkiej warstwy złota na biżuterię wykonaną z innego metalu lub stopu innych metali. Technika produkcji biżuterii pozłacanej.

Złoto szlachetny, żółty, bardzo plastyczny, stabilny metal. Jako termin jubilerski złoto jest stopem czystego złota i innych metali, ponieważ samo złoto jest zbyt miękkie do produkcji biżuterii.

Żółte złoto stop czystego złota z miedzią lub cynkiem.

Skorzystaj ze słownika jubilerskiego

Producenci i sprzedawcy biżuterii łatwo zapominają, że ich rutynowy żargon niej jest zrozumiały zwykłym użytkownikom. Skorzystaj ze słownika jubilerskiego, aby ze zrozumieniem czytać opisy biżuterii i móc podjąć właściwą decyzję podczas zakupu.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły: