Czy wiesz, na której ręce nosi się obrączkę ślubną?

Noszenie obrączek ślubnych ma również swoje zasady i zwyczaje
Facebook
LinkedIn

Obrączka ślubna stała się w ciągu ostatnich dziesięcioleci integralną częścią ślubów i małżeństw, jednak niewiele osób myśli o jej prawdziwym znaczeniu. Za jej powstaniem kryją się ciekawe historie i przesady. I czy wierzysz im czy nie, mają w sobie coś. Oczywiście, ujawniają również odpowiedź, na której ręce nosi się obrączkę ślubną.

Czy wyobrażasz sobie w czasach dzisiejszych ślub bez obrączki ślubnej?  Zakładamy, że nie. Z drugiej strony, czy przy zakupie pomyślałbyś o jej znaczeniu? A może zwróciłbyś uwagę na jej konstrukcję, ew. materiał, z którego jest wykonana. Jednak znaczenie obrączki ślubnej podobno dla Ciebie nie jest takie ważne. Obrączki ślubne są obecnie postrzegane jako produkt, którego zakup jest w ramach przygotowań do ślubu oczywisty. Ale ukrywa się za nimi znacznie więcej.

Treść artykułu

To, na której ręce nosi się obrączkę ślubną, opiera się głównie o historyczne zwyczaje

Obrączka ślubna i jej historia

Aby poznać historię obrączek ślubnych, musielibyśmy się udać do starożytnego Egiptu i Rzymu. Stąd pierwsza wzmianka o obrączkach ślubnych. Nawet ówcześni Egipcjanie wierzyli, że koło na palcu reprezentuje nieśmiertelną i wieczną miłość. Wtedy jednak nie były to takie obrączki ślubne, które znamy dzisiaj. Były to proste pierścionki wykonane z roślin.

Żyła, która prowadzi bezpośrednio do serca

Starożytni Egipcjanie razem z Rzymianami wierzyli, że przez czwarty palec lewej ręki przechodzi żyła, prowadząca bezpośrednio do serca. Została nazwana Vena Amoris. Początki tego, na której ręce nosi się obrączkę ślubną, można więc szukać właśnie we wspomnianym założeniu.

Obrączka ślubna- symbol własności

Przesadna wiara w siebie może prowadzić do przekonania, że za pośrednictwem biżuterii złotej, ew. innego drogiego przedmiotu, możesz kogoś kupić, ew. ktoś może zostać Twoim majątkiem. Cóż, kiedyś tak rzeczywiście było. W Rzymie przykładowo obrączki nie zawsze były symbolem nieskończonej i wiecznej miłości. Przez pewien czas służyły jako symbol własności. Jeśli kobieta miała na ręce obrączkę, oznaczało to, że już nie jest wolna – że jest kogoś majątkiem. Najczęściej spotykane były obrączki wykonane z brązu lub żelaza.

Na której ręce obecnie nosi się obrączkę ślubną?

Chociaż zaawansowana nauka i medycyna obaliły wszelkie przesądy na temat tzw. Vena Amoris, przetrwały one do dziś. Więc jeśli chodzi o to, na której ręce nosi się obrączkę ślubną, obecnie jest niepisaną zasadą noszenie obrączki ślubnej na lewej ręce. Nie jest to jednak reguła, której należy ściśle przestrzegać. W wielu krajach preferuje się jej noszenie na prawej ręce. A poza tym, osoby leworęczne wolą nosić obrączkę ślubną na prawej ręce.

Dlaczego na lewej ręce?

Oprócz symboliki zakorzenionej w Vena Amoris, można wytłumaczyć miejsce, na którym nosi się obrączkę ślubną, również innym sposobem. Niektórzy ludzie widzą powód, dlaczego jest noszona obrączka ślubna na lewej ręce w czymś innym. Ponieważ lewa ręka jest bliżej sercu, uważają, że obrączkę ślubną należy nosić na lewej ręce.  

Obrączka ślubna jako znak nieskończonej miłości i bramy do nowego życia

Opinie na temat tego, na której ręce nosi się obrączkę ślubną, ostatecznie różnią się. Obecnie jest jednak prawdą, że obrączka ślubna powinna być znakiem nieskończonej miłości. Wynika to z jej kształtu – koło, które nie ma końca. Ponadto przez wielu ludzi uważana jest za bramę do nowego życia – czego symbolem jest otwór w środku.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top