Nauczymy Cię, jak odróżnić srebro od biżuterii sztucznej

Pokażemy Ci, jak odróżnić srebro od biżuterii sztucznej
Facebook
LinkedIn

Mądre przysłowie mówi, że biżuterię, tkaninę i żonę należy wybierać w świetle dziennym. Niezależnie od tego, czy kupiłeś biżuterię dla kaprysu, otrzymałeś ją, czy odziedziczyłeś, zdecydowanie opłaca się wiedzieć, co nosisz na swoim ciele. Chociaż również biżuteria sztuczna może być wysokiej jakości i piękna, metal szlachetny to zupełnie inna bajka. Dla oka, które nie jest wystarczająco trenowane, odróżnić biżuterię sztuczną od srebra jest prawie niemożliwe. Istnieje jednak kilka sprytnych sposobów, które pomogą Ci odkryć, czy Twój produkt ma skład szlachetny. Nauczymy Cię, jak odróżnić srebro od biżuterii sztucznej.

Treść artykułu

Krótko o srebrze

Srebro to metal szlachetny o białym kolorze i pięknym połysku. Jedną z jego największych zalet jest odporność na korozję i utlenianie. Ma długą żywotność i nawet po latach można go bardzo łatwo wyczyścić i przywrócić mu utracony blask. Oprócz jubilerstwa znajduje szerokie zastosowanie również w branży elektronicznej i fotograficznej. Czyste srebro (99,9%) jest bardzo miękkie, mało wytrzymałe i łatwo się zarysowuje i łamie. Dlatego do produkcji biżuterii używa się tzw. srebra monetarnego lub srebra sterlingowego, którego czystość wynosi około 90%. Pozostałe procenty składają się z innego metalu, najczęściej miedzi lub cynku. W taki sposób wzbogacone srebro jest bardziej elastyczne i mocniejsze. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko jakości i wyglądowi, ale także przystępnej cenie.  

Biżuteria sztuczna – imitacja drogiej biżuterii?

Biżuteria sztuczna pierwotnie została stworzona, aby imitować drogą i rzadką biżuterię. Obecnie ten segment znacznie się rozwinął i choć nie wykorzystuje metali szlachetnych, produkty o wysokiej jakości wyróżniają się oryginalnością i wartością artystyczną. Pod względem materiałów można tu wykorzystać wszystko, co potrafisz sobie wyobrazić. Oprócz szkła i jest to głównie skóra, skóra sztuczna, drewno, glina lub tkanina.

Biżuteria o wysokiej jakości jest złożona z mieszanki metali i szklanej imitacji kamienia szlachetnego. Podczas gdy złoto zwykle zastępuje tombak, do imitacji srebra stosuje się aluminium, cynę, ołów, żelazo i nikiel w różnych proporcjach i mieszaninach. Udane modele są nie do odróżnienia od prawdziwego srebra.

Jak odróżnić srebro od biżuterii sztucznej

Na pierwszy rzut oka tylko fachowca potrafi odróżnić prawdziwe srebro od biżuterii sztucznej. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, aby sprawdzić, czy Twój produkt jest naprawdę szlachetnego pochodzenia.  

Prawdziwe srebro można rozpoznać na podstawie próby

Próba

Najprostszym znakiem rozpoznawczym metalu szlachetnego jest próba. Jeśli Twoja biżuteria jest wykonana z prawdziwego srebra, powinna mieć wygrawerowany numer wskazujący na jej czystość. Biżuteria ze srebra najczęściej posiada próbę 925, wskazującą na fakt, że na tysiąc jednostek jest 925 jednostek z czystego srebra. Pozostałe 75 jednostek wykonano z innego materiału, który podnosi jakość materiału. Czyste srebro, które rzadko można spotkać w jubilerstwie, posiadałoby próbę 999. Można również natknąć się na próbę 830 lub 800.

Jeśli posiadasz produkt bez próby, nie musi to oznaczać, że chodzi tylko o biżuterię sztuczną. Oznaczanie produktów za pomocą prób zaczęło się w latach 70-tych ubiegłego wieku, kiedy w Wiedniu podpisano Konwencję dotyczącą kontroli i znakowania produktów z metali szlachetnych.

Test z magnesem

Bardzo prostym sposobem na odróżnienie srebra od biżuterii sztucznej, jest test z magnesem. Opiera się na fakcie, że srebro nie jest magnetyczne, więc magnes nie powinien przyciągać Twojego srebrnego łańcuszka lub pierścionka. Jeśli Twój produkt wskoczy na magnes, na pewno nie jest srebrny. Jednak ten test działa tylko w jedną stronę. Jeśli magnes nie przyciąga Twój produkt, nie oznacza to automatycznie, że Twój produkt jest wykonany ze srebra. Istnieją również inne metale, które nie są magnetyczne.

Test cieplny

Srebro ma najlepszą przewodność cieplną ze wszystkich znanych metali. Srebrna biżuteria nagrzewa się i stygnie znacznie szybciej niż biżuteria sztuczna. Jeśli ogrzewasz jej w dłoniach, bardzo szybko osiągnie temperaturę Twojego ciała. Podobnie, jeśli zanurzysz biżuterię do gorącej wody, w ciągu kilka sekund nagrzeje się na jej poziom. Bardzo często jest stosowany również test z kostką lodu. Jeśli nałożysz lód na masywniejszy pierścionek, złożony łańcuszek lub bransoletkę ze srebra, zacznie się bardzo szybko rozpuszczać.

Test z kredą

Wykonaj ten test bardzo ostrożnie, na mniej widocznym miejscu produktu, przykładowo na wewnętrznej stronie pierścionka. Nałóż klasyczną kredę na powierzchnię i zostaw ją trochę, niech popracuje. Prawdziwe srebro zareaguje z kredą i kreda staje się ciemniejsza.

Uważaj! Reakcja może pozostawić plamy na Twojej biżuterii!

Test z dźwiękiem

Srebro można słychać. Ten test będzie wymagał współpracy z biżuterią, o której jesteś przekonany, że jest srebrna. Jeśli delikatnie uderzysz testowaną biżuterią o inną srebrną biżuterię, powinieneś usłyszeć piękny dźwięk, podobny do dzwonu. Jeśli dźwięk jest bardziej „tępy“, jeden z produktów to biżuteria sztuczna.

Materiał nie ma wpływu na wartość biżuterii sztuczne

Istnieje wiele sposobów na odróżnienie srebra od biżuterii sztucznej. Wybraliśmy dla Ciebie te najprostsze, które z łatwością wykonasz nawet w domu za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi. Zresztą, nie zapomnij, że o wartości prezentu, który dostałeś, nie decyduje ilość metalu szlachetnego, ale emocja, z jaką został podarowany.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Udostępnij

Najnowsze artykuły:

Scroll to Top